Tojeść rozesłana (fot. www.hortulus.com.pl)

Tojeść rozesłana

Lysimachia nummularia

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, płożące lub okrywowe, kwitnące latem, na wilgotne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: żółte
 • okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • odczyn gleby: obojętna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: cień
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pojemniki, rabaty, roślina okrywowa, skalniaki

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) jest klasyczną, powszechnie występującą w Polsce rośliną okrywową. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. Rośnie nad brzegami strumieni i stawów, w wilgotnych lasach i na łąkach. Tworzy rozległe, ale niskie kobierce. Żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi kropkami osadzone są w kątkach jajowatych liści.

Tojeść rozesłana - uprawa

Tojeść rozesłana dobrze rośnie i kwitnie w cieniu. Potrzebuje wilgotnego podłoża. Gleba może być średnio żyzna, ale z odczynem obojętnym. Jest w pełni mrozoodporna, jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia.

Najlepiej sadzić ją bezpośrednio do gruntu między innymi roślinami - wypełni wolne przestrzenie, nie przeszkadzając przy tym innym roślinom.

Tojeść rozesłana bardzo łatwo się rozmnaża - długie pędy wypuszczają korzenie nawet pod wodą oraz na metr, dwa od miejsca zasadzenia. Może „uciec” nam do innych części ogrodu. Ponieważ ukorzeniona jest trudna do usunięcia, lepiej przycinać zbyt wybujałe pędy nim się ukorzenią (tojeść bardzo dobrze znosi cięcie, nawet kosiarką).

Tojeść rozesłana - zastosowanie

To doskonała roślina do obsadzania na brzegach zbiorników wodnych, na rabatach, skalniakach i w kompozycjach pojemnikowych. Tojeść rozesłana o zielonych liściach nadaje się do okrywania gruntu w miejscach cienistych. Odmiana 'Aurea', o żółtych liściach, dobrze znosi słońce i nadaje się do sadzenia na słonecznym brzegu stawu. Natomiast 'Goldilocks', rosnąca silniej od poprzedniej, jest świetna do wiszących pojemników.

Inne zdjęcia tej rośliny Tojeść rozesłana (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Tojeść rozesłana (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...