Uczep rózgowaty (fot. Frank Vincentz)

Uczep rózgowaty

Bidens ferulifolia

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: żółte
  • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII, X
  • owoce: niełupka
  • trwałość liści: sezonowe
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, pojemniki, roślina dekoracyjna, tarasy

Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz) (Bidens ferulifolia) to bylina krótkotrwałą należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naszych warunkach jest traktowana jako roślina jednoroczna. Pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych oraz północnego Meksyku. Jej wiotkie, zwisające pędy dorastają do 70 cm długości, liście są zielone, drobne i pierzaste.

Uczep rózgowaty ma drobne pojedyncze kwiatki (rzadkością są odmiany o pełnych kwiatach) w słonecznie żółtym kolorze. Kwiaty pojawiają się na roślinie od maja i utrzymują się do samych przymrozków.

Uprawa uczepu rózgowatego (bidens)

Bidens najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Ale dobrze radzi sobie również w półcieniu. Wymaga regularnego i obfitego podlewania. Podczas upałów powinna być podlewana nawet dwa razy dziennie, ponieważ źle znosi suszę.

Zastosowanie uczepu rózgowatego

Uczep rózgowaty nazywany również bidens polecany jet do uprawy w pojemnikach, skrzynkach i doniczkach wiszących. To doskonała dekoracja balkonów, tarasów, schodów.

Ważne: bidens rośnie silnie i szybko, dlatego też nie może być sadzony z roślinami o słabym wzroście. Nasza propozycja, to: bidens + plektrantus (półcień), bidens + pelargonia (słońce).

fot. Frank Vincentz (Wikimedia Commons)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea) Celozja Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum) Fuksja (zdjęcie z konkursu Home Sweet Home 2; fot. maja) Golteria rozesłana
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...