Wietlica japońska (fot. Leonora Enking, flickr.com.cc.)

Wietlica japońska

Athyrium nipponicum

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście, na wilgotne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 50 cm
 • dekoracyjność: pokrój, ulistnienie
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: lekka, próchniczna, przepuszczalna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, murki, parki, pod koronami drzew, rabaty

Wietlica japońska (Athyrium nipponicum) to paproć należąca do rodziny rozrzutkowatych (Athyriaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Azji - od Japonii po Koreę, jednak w ogrodach cenione są przede wszystkim kolorowe odmiany botaniczne. Roślina tworzy krótkie, podziemne kłącza. Zwykle dorasta do 40 cm wysokości - jednak wysokość jest cechą odmianową.

Ozdobą są piękne, pierzaste liście o różnej barwie, które mogą dodatkowo się zmieniać w zależności od pory roku i warunków. Najczęściej jednak paprocie są wybarwione na srebrzysto-fioletowo.

Uprawa wietlicy japońskiej

Paproć powinna rosnąć na stanowiskach półcienistych i cienistych. Należy unikać miejsc pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Optymalne podłoża są lekkie, przepuszczalne, próchnicze i dość wilgotne o odczynie lekko kwaśnym.

W czasie sezonu wegetacyjnego paproć warto nawozić i w razie potrzeby podlewać.

Odmiany botaniczne (z zachowaniem cech rośliny matecznej) można rozmnażać jedynie przez podział. Podstawowy gatunek warto rozmnażać także przez wysiew zarodników.

Roślinę należy okrywać na zimę. Wietlica jest niestety również wrażliwa na wiosenne przymrozki i to może być problemem w chłodniejszych rejonach Polski. Gatunek ten jest raczej odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Wietlicę japońską warto sadzić jako ozdobę murków, oczek wodnych i w zacienionych rabatach. W powodzeniem rośnie także pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się do urządzania ogrodów leśnych (podstawowy gatunek) oraz ogrodów orientalnych.

Polecane odmiany:

 • 'Regal Red' - o zielono-czerwono-fioletowych liściach;
 • 'Ursula’s Red' - o dwukolorowych fioletowo-srebrzystych liściach;

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...