Zamiokulkas fot. Eko Ceramika

Zamiokulkas

Zamioculcas zamiifolia

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • dekoracyjność: ulistnienie
  • gleba: małe wymagania glebowe
  • odczyn gleby: lekko kwaśna
  • stanowisko: cień, półcień
  • zastosowanie: pojemniki, roślina dekoracyjna, wnętrza

Zamiokulkas w naturze występuje w Tanzanii oraz na wyspie Zanzibar - panuje tam suchy klimat podrównikowy. Rośliny rosną na suchych i kamienistych terenach, w cieniu wyższych roślin.

Nazwa rodzajowa Zamioculcas pochodzi od łacińskiej nazwy sagowca – Zamia, oraz od arabskiego golgas – oznaczającego bulwę. Liście zamiokulkasa są podobne do liści zamii - paproci. To właśnie od niej zamiokulkas zawdzięcza swoją nazwę - zamiifolia (zamiolistny). Zamiokulkas nie jest jednak spokrewniony z zamią. Obie rośliny są bardzo często mylone ze sobą.

Zamiokulkas ma niewielkie wymagania, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki - znosi zacienienie oraz rzadkie podlewanie, dlatego często bywa nazywany żelazną rośliną.

Główną ozdobą zamiokulkasa są liście - eliptyczne lub jajowate, z lekko zaostrzonym wierzchołkiem. Są mięsiste, błyszczące. Liście mają bardzo krótkie ogonki, ułożone są naprzemianlegle na grubych pędach, wyrastających z bulw. Bulwy są okrągłe w przekroju, mięsiste, zielone, u dołu grubsze.

Inne zdjęcia tej rośliny Zamioculcas zamiifolia fot. Biuro Kwiatowe Holandia Zamiokulkas (Zamioculcas) fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh  Morguefile
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...