żurawka drobnokwiatowa fot. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Żurawka drobnokwiatowa

Heuchera micrantha

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 50 cm
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: kremowe, różowe
  • okres kwitnienia: VII, VIII
  • trwałość liści: półzimozielone
  • gleba: próchniczna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • stanowisko: półcień
  • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, murki, obwódki rabat, rabaty, skarpy

Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). To zimozielona bylina osiągająca do 60cm wysokości. Posiada rozetę gęstych, kędzierzawych, purpurowobrunatnych liści. Tworzą długie (dość rzadkie) wiechowate kwiatostany o kwiatach barwy różowej. Kwitnie od czerwca do lipca.

Wymagania i uprawa

Żurawkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko zacienionych. Optymalne są żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie lubi gleb suchych oraz podmokłych (może być porażana wtedy przez choroby grzybowe). Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, jednak w czasie bezśnieżnych zim powinno się go okrywać.

Rośliny wysiewa się i sadzi wiosną. Prawidłowa odległość sadzenia wynosi 40-50cm. W początkowym okresie uprawy należy je regularnie podlewać, odchwaszczać i spulchniać glebę. Żurawki rosnące w żyznym podłożu nie wymagają nawożenia. Jeśli gleba jest mało zasobna, można zastosować nawozy organiczne lub mineralne - potasowe. Przekwitłe kwiatostany i zaschnięte liście zaleca się usuwać.

Zastosowanie

Żurawki można wykorzystywać to tworzenia rabat w cieniu i ich obrzeży. Dobrze wyglądają jako dekoracje oczek wodnych. Często komponuje się je z innymi gatunkami o ozdobnych liściach. Bylinę warto „łączyć” z brunerą, trawami ozdobnymi, funkiami i bodziszkami.

zdjęcie: Heuchera x2. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...