Logo
Logo

Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze przed sezonem?

Przed pierwszymi pracami w ogrodzie warto odpowiednio przygotować narzędzia ogrodnicze. Zardzewiałe i uszkodzone sprzęty mogą być niebezpieczne nie tylko dla użytkownika, ale również dla roślin. Zobacz, jak odpowiednio pielęgnować i przechowywać narzędzia ogrodnicze, aby zapewnić im dłuższą eksploatację i bezpiecznie pracować w ogrodzie.

Spis treści
Jak dbać o narzędzia do cięcia? Narzędzia ogrodnicze do kopania: grabie, łopaty, motyki, widły Kosiarki do trawy: czyszczenie i naprawa

Jak dbać o narzędzia do cięcia?

Podstawowymi działaniami przy narzędziach do cięcia są: mycie, suszenie i zabezpieczanie przed korozją. Jeżeli nie zadbaliśmy o to przed zimą, koniecznie musimy przeprowadzić prace konserwacyjne przed pierwszymi cięciami.

  • Powierzchnie tnące narzędzi dokładnie oczyszczamy z resztek roślin i soków. Do czyszczenia rdzy stosujemy drobne papiery ścierne. Wypolerowany metal jest bardziej odporny na rdzewienie i trudniej przylegają do niego zanieczyszczenia.
  • Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi warto posmarować preparatem do konserwacji.
  • Podczas skręcania ostrzy pamiętajmy, aby nie ściskać ich zbyt mocno, nie zostawiajmy też dużego luzu, a tym bardziej prześwitu pomiędzy częściami tnącymi.

Narzędzia ogrodnicze do kopania: grabie, łopaty, motyki, widły

  • Grabie, łopaty, motyki, widły oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud jest łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki. Narzędzia możemy umyć wodą, ale w celu pozbycia się bakterii, czy zarodników grzybów warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem.
  • Bardzo ważne jest, aby szpadle ogrodowe były ostre. Zadziory niwelujemy pilnikami o drobnych zębach.
  • Naprawiamy też trzonki i uchwyty do narzędzi. Złamane lub spękane wymieniamy na nowe, gdyż w przypadku niespodziewanego złamania trzonka w czasie pracy może być on niebezpieczny dla użytkownika. Jeśli metalowe trzonki są poobijane, malujemy je farbą. Wszystkie te czynności mogą nas ominąć, jeżeli wybierzemy narzędzia odporne na tego typu uszkodzenia.

Kosiarki do trawy: czyszczenie i naprawa

  • W kosiarce do trawy najważniejsza jest konserwacja podwozia. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba oczyścić i naostrzyć, a następnie pokryć środkiem konserwującym. Nawet jeśli urządzenie przez pewien czas nie jest używane, dla bezpieczeństwa – dzieci nie powinny mieć do niego dostępu.


Źródło: Gardena

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl