Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Wczesne warzywa – uprawa nowalijek w gruncie i w inspekcie
uprawa nowalijek fot. ldprod - Fotolia.com
Nowalijki to pierwsze warzywa zbierane wczesną wiosną. Lepiej uprawiać je samemu, niż kupować w sklepie, aby mieć pewność, że są zdrowe. Wczesne warzywa pozwolą nam wzmocnić osłabiony zimą organizm i uzupełnią braki witamin, dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety. Dowiedz się jakie warzywa wysiewać wczesną wiosną.  

tydzień w ogrodzie   27-03 - 02-04

korona drzewa owocowego, fot. SXC
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają ...
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci ...
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu ...
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin ...
Bratki doskonale nadają się na pierwsze wiosenne dekoracje skrzynek i pojemników balkonowych, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Pielęgnacja i ochrona / Artykuły /

Żółknięcie, brązowienie igieł i zamieranie iglaków – przyczyny, zapobieganie i zwalczanie

Żółknięcie, brązowienie i zamieranie igieł iglaków to bardzo często widok, zwłaszcza na tujach, cisach, świerkach, jałowcach i cyprysach. Niestety bardzo trudno jednoznacznie określić co jest przyczyna tych uszkodzeń. Zobacz możliwe przyczyny przebarwień igieł oraz dowiedz się jak im zapobiegać i jak zwalczać.

żółknące i brązowiejące igły, zamieranie iglaków fot. Aidan Grey Flickr CC

Możliwe przyczyny żółknięcia, brunatnienia i zamierania iglaków

Przyczyn żółknięcia, brązowienia i zamierania iglaków może być bardzo wiele. Może to być jedna przyczyna lub kilka na raz. Zobacz co może powodować takie objawy:

 • Naturalny cykl życiowy roślin lub cechy odmiany
 • Niedostateczne nawożenie - niedobory pierwiastków
 • Przenawożenie - nadmierne zasolenie gleby
 • Niewłaściwe pH podłoża
 • Złe warunki - zbyt ciasno, za ciemno
 • Zbyt mało lub zbyt dużo wody
 • Uszkodzenia mrozowe
 • Uszkodzenia spowodowane przez szkodniki lub choroby
żółte igły modrzewia fot. Remigiusz Szczerbak SXC
Igły modrzewia co roku na jesieni przebarwiają się na żółto i opadają (tak jak liście drzew liściastych). Na wiosnę wyrosną nowe zielone igły,  fot. Remigiusz Szczerbak SXC
tuja odmiana Rheingold w zimie fot. Andy Mabbett CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
Tuja odmiana Rheingold ma złociste igły, które na zimę naturalnie zmieniaja kolor na brunatno złoty, fot. Andy Mabbett CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Naturalne żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł

Zanim zaczniemy martwić się o nasze iglaki powinniśmy dowiedzieć się czy żółknięcie i opadanie ich igieł nie jest zjawiskiem naturalnym. Niektóre iglaki – np. modrzewie i metasekwoje zrzucają wszystkie swoje igły na zimę. Nie musimy się o to martwić, gdyż na wiosnę wytworzą nowe, zielone igiełki.

Sosny regularnie, co kilka lat zrzucają część 2-3 letnich igieł. Jest to całkowicie naturalne a w lata suche jest to jeszcze bardziej widoczne. Wiele innych iglaków zrzuca również igły na starych gałęziach wewnątrz korony. Dzieje się tak gdyż do tych igieł dociera zbyt mało słońca, więc rośliny naturalnie się ich pozbywają.

Ozdobne odmiany iglaków o zielonych igłach czasem przebarwiają się na brunatno, a te o zielononiebieskich igłach na kolor siny lub lekko fioletowawy – jest to naturalna zmiana koloru igieł pod wpływem niskiej temperatury.

Niewłaściwe podlewanie – susza lub przelanie

Iglaki należy regularnie podlewać w okresach upalnego lata i suszy, zwłaszcza wtedy gdy rosną na glebach piaszczystych i bardzo przepuszczanych o niskiej zawartości próchnicy. Szczególnie młode rośliny, mające jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy mogą być wrażliwe na suszę.

Warto pamiętać aby podlać iglaki przed zimą, po to aby zgromadziły w łuskach i igłach zapas wody. Wiele roślin iglastych usycha na przedwiośniu gdy operuje silne słońce, a ziemia jest jeszcze zamarznięta (nie mogą pobierać z niej wody). Wrażliwe iglaki warto na przedwiośniu cieniować (okrywając je biała agrowłókniną) gdy świeci mocne słońce.

Znacznie bardziej niebezpieczne od okresowego niedoboru wody dla iglaków jest przelanie. Gdy gleba jest przez długi czas bardzo mokra do korzeni nie dochodzi powietrze i w rezultacie gniją. Wtedy rośliny giną z braku wody! Bo zgniłe korzenie nie mogą jej transportować do tkanek.

Mróz w zimie i wiosenne przymrozki

Żółknięcie, brązowienie i zamieranie igieł rzadko kiedy spowodowane jest mrozem! Większość najpopularniejszych iglaków jest odpornych na mróz. Przyczyna żółknięcia, brunatnienia i zamierania igieł zwykle leży gdzie indziej.

Gatunki i odmiany wrażliwe na mróz warto owijać białą agrowłókniną, która nie tyle ochroni je przed zimnem, co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się igieł od wczesnowiosennego słońca.

tuja szyszki fot. abdallahh Flickr CC
Te brązowe twory to nie choroba - to szyszki tui. Jeśli nam przeszkadzają możemy je wyciąć ostrym sekatorem, fot. abdallahh Flickr CC

Igły iglaków bardziej wrażliwych na mróz (zwłaszcza cyprysik, świerk biały 'Conica', jałowiec wirginijski) mogą przemarzać w zimie i na przedwiośniu (cisy), zwłaszcza rośliny osłabione, niewłaściwie nawożone lub nie nawożone wcale.

W bezpiecznym przezimowaniu iglaków pomagają nawozy jesienne, zawierające fosfor i potas - należy je stosować od sierpnia do początku października.

Ponadto iglaki narażone na silne wiatry znacznie częściej ulegają uszkodzeniom mrozowym niż te rosnące w miejscach osłoniętych od wiatru. Na zimne wiatry najbardziej narażone są rośliny rosnące od strony wschodniej i północnej.

Iglaki bardzo wrażliwe na mróz - sośnice, sekwoje, cedry i mamutowce można uprawiać tylko w najcieplejszych rejonach kraju w miejscach osłoniętych przed wiatrem.

Zbyt gęsto posadzone rośliny i nadmierne zacienienie

Gdy iglaki rosną zbyt blisko siebie zacieniają się wzajemnie. Jest to bardzo dobrze widoczne w przypadku żywopłotów oraz drzew rosnących w dużym zagęszczeniu. W tym przypadku brązowienie igieł nie jest związane z chorobą czy brakiem jakiegoś pierwiastka, a brakiem słońca. Igły brunatnieją i zasychają gdyż dociera do nich zbyt mało promieni słonecznych.

Niewłaściwe nawożenie, brak nawożenia lub przenawożenie

Większość iglaków (zwłaszcza dekoracyjne odmiany) posadzonych na glebie suchej i ubogiej w składniki pokarmowe będzie chorować. W wyniku niedobory wielu pierwiastków igły będą się przebarwiać, brązowieć, a nawet opadać (zwykle najpierw opadają igły ze starszych gałęzi i z wewnątrz korony).

Wszystkie iglaki, nawet te rosnące na żyznej ziemi wymagają regularnego nawożenia, które dostarcza im niezbędnych pierwiastków do wzrostu. Najlepiej wybierać specjalistyczne nawozy do iglaków, gdyż zawierają komplet mikro i makroelementów niezbędnych dla tej grupy roślin.

Od kwietnia do maja rośliny nawozimy nawozami o wyższej zawartości azotu N (pierwiastek ten odpowiedzialny jest za przyrost „zielonej masy”). Od sierpnia do końca września iglaki nawozimy nawozami jesiennymi – nie zawierają one azotu, za to mają w swoim składzie dużo fosforu (P) i potasu (K). Dzięki tym makroelementom młode, tegoroczne pędy zdążą dobrze zdrewnieć przed nadchodzącą zimą i będą odporne na mróz.

Warto pamiętać, że rośliny mogą gorzej rosnąć i częściej chorować także w przypadku przenawożenia – dlatego też pamiętajmy aby nawozy stosować „z głową” i nie „na oko” - należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

Niewłaściwe pH gleby

Zobacz także!

Najpopularniejsze krzewy iglaste oraz najpopularniejsze drzewa iglaste

Dla większości iglaków pH podłoża powinno być lekko kwaśne – pH 5,5-6,5 ale niektóre gatunki wolą pH nieco bardziej zasadowe – pH 7,0 – są to: modrzew europejski, jodła jednobarwna, jałowiec sabiński, kosodrzewina, sosna czarna oraz cis pospolity. Jeśli pH jest bardzo kwaśne wtedy utrudnione jest pobieranie niektórych pierwiastków – np. magnezu, którego niedobór objawia się poprzez żółknięcie igieł.

Niedobory magnezu (Mg) i żelaza (Fe)

Magnez i żelazo to pierwiastki niezbędne w procesie powstawania chlorofilu – zielonego barwnika w igłach. W przypadku niedoboru magnezu (Mg) igły początkowo przybierają kolor jasnozielony, z czasem żółkną, a na koniec brązowieją i opadają. Niedobór żelaza (Fe) objawia się bardzo podobnie jak niedobór magnezu, z jedną różnicą. W przypadku braku magnezu żółknięcie objawia się najpierw na najstarszych, dolnych gałązkach, a braki żelaza widoczne są przede wszystkim na najmłodszych, górnych pędach.

Aby uzupełnić niedobór magnezu w igłach rośliny warto opryskać specjalnym nawozem przeciwko brązowieniu igieł, który oprócz magnezu zawiera zestaw niezbędnych mikroelementów (m.in. bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk). Nawóz ten nie zawiera azotu więc można go bezpiecznie stosować także jesienią.

Dodatkowo glebę można zasilić siarczanem magnezu lub wieloskładnikowym specjalistycznym nawozem do iglaków, najlepiej długodziałającym na wiosnę i jesiennym we wrześniu.

żywopłot z tui brązowe pędy fot. Domena Publiczna Wikimedia Commons
Powodem żółknięcia, brunatnienia i zamierania iglaków jest najczęściej ich niewłaściwe nawożenie lub jego brak, złe pH podłoża lub podłoże ubogie w składniki pokarmowe. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednią ziemię, regularne podlewanie i nawożenie - nie powinny sprawiać nam kłopoty i być porażane przez szkodniki i choroby, które atakują najczęściej osłabione rośliny, fot. Domena Publiczna Wikimedia Commons

Choroby i szkodniki powodujące żółknięcie, brunatnienie i zamieranie iglaków

Żółknięcie i brązowienie igieł oraz późniejsze ich zamieranie może być skutkiem żerowania szkodników lub rezultatem choroby, dlatego aby dobrze zidentyfikować źródło objawów igły warto dobrze obejrzeć czy nie ma na nich śladu żerowania szkodników lub różnego rodzaju przebarwień. Zamieranie igieł może być skutkiem zgnilizny występującej w korzeniach lub pędach.

 • Mszyce
  Mszyca świerkowa wysysa soki z tkanek powodując żółknięcie i zasychanie igieł. Można ją zwalczyć preparatem Confidor lub Mospilan.

 • Przędziorki
  Te drobne „pajączki” żerują najczęściej na świerku białym 'Conica'. W suche lata jest ich znacznie więcej. Wysysają soki powodując żółknięcie, brunatnienie, a w rezultacie zamieranie igieł. Szkodniki zwalczamy preparatem Magus, Mitac, Karate Zeon lub innym.

 • ochojnik fot. Ies CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
  fot. Ies CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

  Tak wygląda skutek żerowania larw ochojników na świerku. Dowiedz się więcej o tym szkodniku z artykułu Ochojniki "nibyszyszki" na pędach świerków - jak je zwalczać?

  Ochojniki
  Te małe szkodniki występują na modrzewiach, świerkach i jodłach. Na modrzewiach żerują osobniki pokryte białym puchem. Wysysają soki z igieł powodując ich żółknięcie i zasychanie. Na świerkach tworzą galasy – deformacje powodujące nienaturalne skręcanie się pędów, a w rezultacie ich zamieranie. Szkodniki zwalczamy preparatem Confidor, Mospilan lub innym.

 • Fytoftoroza
  Choroba atakuje wszystkie rośliny iglaste ale najczęściej cisy, jodły, sosny i cyprysiki, rzadziej żywotniki - tuje. Pierwszym objawem jest zgnilizna korzeni - jest jednak niewidoczna. Widocznym objawem uszkodzenia korzeni jest zahamowanie wzrostu i stopniowe zamieranie pędów (żółknięcie i brunatnienie igieł), z czasem cała roślina zamiera. Aby mieć pewność, że to fytoftoroza a nie inna choroba wystarczy lekko naciąć pęd – zdrowy w środku powinien być jasny, jeśli jest cynamonowy to roślina jest chora.

  Zwalczanie fytoftorozy polega na opryskiwaniu i podlewaniu zakażonych roślin wodnymi roztworami preparatów Previvur Energy, Gwarant lub Proplant. Jeśli brązowienie igieł i zamieranie pędów będzie się nadal rozwijać należy wykopać i zniszczyć wszystkie porażone rośliny a glebę podlać preparatem. Fytoftoroza jest bardzo trudna do zwalczenia! Bardzo często walka z nią kończy się niepowodzeniem i wyrzuceniem wszystkich porażonych iglaków.

 • Osutka
  Choroba ta najczęściej atakuje pędy sosny i jałowca. Na igłach widoczne są niewielkie żółtawe plamy, z czasem plamki się rozrastają, a końcówki igieł zamierają i zasychają. Rośliny opryskujemy preparatem Antracol.

 • Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych
  Choroba ta atakuje tuje, choiny,cyprysiki i jałowce. Rozwija się zwykle na roślinach uszkodzonych przez mróz i słabych. Pędy żółkną, a następnie więdną. Zamieranie pędów rozpoczyna się od wierzchołka rośliny, ku jej podstawie. Po zauważeniu pierwszych objawów chore pędy najlepiej wyciąć a rośliny opryskać jednym z preparatów: Topsin, Sportak Alpha lub innym.

 • Brunatnienie igieł świerka
  Choroba występująca na wszystkich gatunkach świerków. Objawy początkowo widoczne są na najniższych pędach, ale szybko przenoszą się ku wierzchołkowi. Na igłach powstają żółte plamki, które szybko się powiększają i obejmują całą powierzchnię igieł, z czasem brązowieją i opadają. Po zauważeniu pierwszych objawów stosujemy jeden z preparatów: Topsin lub Dithane NeoTec.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe Aidan Grey Flickr CC

 

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły w 2016 roku

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach - uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

cięcie roślin ogrodowych fot. Alexander Raths - Fotolia
Czas na cięcie: Co, jak i kiedy przycinać w ogrodzie? Cięcie roślin ogrodowych nie jest trudnym zabiegiem i choć wielu ogrodników niespecjalnie... więcej
wiosenne nawożenie drzew i krzewów fot. singkham - Fotolia.com
Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych Wiosna to dla roślin czas intensywnego wzrostu. Potrzebuję do niego żyznej ziemi,... więcej
wiosenne opryskiwanie fot. Koirill - Fotolia.com
Wiosenne opryskiwanie drzew i krzewów owocowych Pierwsze zabiegi, mające na celu ochronę drzew i krzewów owocowych przed chorobami... więcej
zwalczanie mniszka i perzu fot. 7monarda - Fotolia.com
Mniszek i perz: Zwalczanie uciążliwych chwastów ogrodowych Chwasty wieloletnie, a w szczególności mniszek i perz, to prawdziwe utrapienie... więcej
obornik świeży fot. sherez - Fotolia
Obornik świeży i suszony: Czy warto stosować go w ogrodzie? Obornik to popularny nawóz organiczny. Świeży jest kłopotliwy w stosowaniu. Granulowany,... więcej
odmładzanie i rozmnażanie bylin fot. Olesia Sarycheva - Fotolia.com
Odmładzanie bylin - jak i kiedy to zrobić? Odmładzanie to doskonały sposób na rozmnażanie bylin. Wystarczy podzielić stara... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...