Logo
Logo

Zestaw narzędzi akumulatorowych z jednym akumulatorem – sprawdź narzędzia ONE+ od RYOBI

Narzędzia akumulatorowe z jednym akumulatorem w zestawie są idealne do użytku domowego. Nie trzeba martwić się kupowaniem i przechowywaniem przedłużaczy, a swobodne korzystanie ze sprzętu w większej odległości od źródła zasilania nie jest już kłopotem. Plusem baterii jest również to, że zwykle można je ładować, a więc nie są jednorazowe. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice elektronarzędzi z jednym akumulatorem.

Spis treści
Cena narzędzi akumulatorowych z jednym akumulatorem Mobilność narzędzi akumulatorowych Przechowywanie narzędzi na baterie Akumulator czy kabel? Wady i zalety Zestaw narzędzi akumulatorowych dla każdego domu Akumulatorowe „must have” Bateria do elektronarzędzi akumulatorowych – co powinieneś wiedzieć Czas ładowania baterii Narzędzia akumulatorowe RYOBI ONE+

Elektronarzędzia mają wiele zalet – na pewno o wiele więcej niż wad. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy kupić pierwsze lepsze urządzenie, które nawinie nam się pod rękę. Przed wyborem nowego sprzętu warto ustalić, czy naprawdę nadaje się on do konkretnego celu. Oto kilka kwestii, które powinniśmy rozważyć przed zakupem elektronarzędzi.

Cena narzędzi akumulatorowych z jednym akumulatorem

Fakt: nowoczesne elektronarzędzia są lekkie, łatwe w użyciu i eleganckie, co zapewnia wygodę i przyjemność użytkowania. Warto jednak sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt to nowy model wykorzystujący baterie litowo-jonowe, które są o wiele trwalsze niż ich starsze warianty.

Kolejny fakt: akumulatory litowo-jonowe są drogie, co sprawia, że wyposażone w nie narzędzia również do najtańszych nie należą. Musimy zatem zadecydować, czy chcemy kupić drogie narzędzie zasilane akumulatorem litowo-jonowym, czy zadowolimy się starszymi narzędziami na baterie niklowo-kadmowe. Faktem jest, że zakup akumulatorowych narzędzi litowo-jonowych zapewni nam znacznie lepszy komfort pracy.

Mobilność narzędzi akumulatorowych

Kolejnym polem, na którym narzędzia akumulatorowe wygrywają z ich przewodowymi odpowiednikami, jest mobilność. Kable i przedłużacze to zawsze utrapienie, a o dodatkowe źródło zasilania w postaci gniazdka czasem jest bardzo trudno (zwłaszcza jeśli pracujemy poza głównymi pomieszczeniami w domu). Sprzęt na akumulator można użytkować w dowolnej przestrzeni bez psucia sobie humoru plączącymi się przewodami i ograniczania swoich możliwości ruchowych.

Jeśli zamierzasz używać elektronarzędzi w całym domu lub na zewnątrz, lepiej wybrać wersje bezprzewodowe.

Przechowywanie narzędzi na baterie

Elektronarzędzia akumulatorowe mają jeszcze jedną dużą zaletę – łatwe przechowywanie. Przewody i przystawki w elektronarzędziach przewodowych są zwykle dużym utrapieniem, gdy próbujesz przechowywać je w małej szafce. W przypadku elektronarzędzi bezprzewodowych ten problem nie występuje. Bez problemu schowasz je w szufladach, szafkach czy półkach.

Akumulator czy kabel? Wady i zalety

Jednym z problemów, z którymi boryka się wielu użytkowników elektronarzędzi bezprzewodowych, są nagłe przerwy w pracy spowodowane rozładowaniem się akumulatora. Co prawda każdy majsterkowicz dobrze wie, że po kilku godzinach ciągłej pracy musi naładować swoje urządzenie, jednak czasem może to nieźle napsuć nerwów. Takie odkładanie sprzętu może stanowić utratę cennego czasu. Bez względu na wytrzymałość baterii jej pojemność zawsze będzie ograniczona. Ponadto, jeżeli będziemy zwlekać zbyt długo z naładowaniem, wydajność elektronarzędzia spadnie. Rozładowanie akumulatora ma oczywiście wpływ na moc i prędkość narzędzia.

W przypadku elektronarzędzi przewodowych podobne problemy nie występują. Sprzęt na kabel jest stale zasilany, ponieważ jest podłączony do domowego gniazdka. O ile nie nastąpi przerwa w dostawie prądu, możemy korzystać ze sprzętu przez czas ograniczony jedynie naszymi siłami i ciszą nocną. Narzędzia przewodowe nie doświadczają wahań zasilania, dzięki czemu ich moc i prędkość pozostają niezmienne. Czy to jednak powód, by darować sobie zakup nowoczesnego sprzętu z akumulatorem? Cóż, wybór zawsze należy do kupującego. My jedynie możemy wskazać dostępne rozwiązania i wypunktować ich zalety oraz – jeżeli takie są – wady.

Zestaw narzędzi akumulatorowych dla każdego domu

Obecnie niemal wszystkie możliwe elektronarzędzia dostępne są zarówno w wersjach klasycznych, czyli przewodowych, jak i bezprzewodowych. Zestaw, który powinien znajdować się „na stanie” każdego domu zamieszkiwanego przez majsterkowicza – zarówno amatora, jak i specjalisty – to:

• wiertarko-wkrętarka,
• szlifierka kątowa,
• pilarka tarczowa,
• piła szablasta,
• zakrętarka udarowa,
• młotowiertarka,
• klucz udarowy,
• wyrzynarka,
• latarka,
• akumulator,
• ładowarka,
• wygodna i poręczna torba.

Są to narzędzia i akcesoria niezbędne w każdym gospodarstwie domowym, które co jakiś czas potrzebuje drobnych napraw, poprawek czy udoskonaleń. Przy takiej pracy narzędzia z kablami mogą się okazać po prostu nieporęczne, a przez to zwyczajnie niewydajne. Dlatego wygodniej jest posiadać elegancki zestaw narzędzi akumulatorowych.

Akumulatorowe „must have”

Wiertarka bezprzewodowa

Na szczycie większości list elektronarzędzi zasilanych baterią figuruje zwykle wiertarka. Osoba, która planuje tego typu zakupy, zaczyna zazwyczaj od tego właśnie sprzętu. Urządzenia takie są bardzo komfortowe i gwarantują wystarczającą wytrzymałość, żebyśmy mogli wkręcać nimi śruby w grubsze materiały, takie jak np. drewniane deski. Jeżeli zatem chcemy zrobić dziurę w ścianie, drewnie lub innej wymagającej powierzchni, akumulatorowa wiertarka będzie dla nas idealna. Dostępne są również opcje przewodowe, ale nie zapewniają one takiej mobilności jak ich bezprzewodowi kuzyni.

Akumulatorowa wkrętarka udarowa

Wkrętaki udarowe dodają mocy zwykłym wkrętarkom, co oznacza, że nie musisz pochylać się z impetem nad narzędziem, aby wkręcać śruby. Najlepiej sprawdzają się w przypadku śrub z kwadratowym łbem lub wkrętów ciesielskich. Każdy, kto kiedykolwiek próbował wkręcić w wymagający materiał 4-calową śrubę z łbem krzyżakowym za pomocą zwykłej wiertarko-wkrętarki, będzie zaskoczony łatwością, z jaką wkrętarka udarowa wykonuje swoje zadanie.

Bezprzewodowy pistolet do gwoździ

Najnowsze generacje mocniejszych gwoździarek akumulatorowych niemal zupełnie wyeliminowały potrzebę korzystania z kompresora i długiego węża tylko po to, aby wykonać prostą domową robotę związaną z wbijaniem gwoździ. Jeżeli oczywiście wykonujemy prace związane z motoryzacją albo korzystamy z gwoździarki przez osiem godzin dziennie, nadal będziemy potrzebować kompresora – inaczej będzie w przypadku drobniejszych lub sporadycznych zadań.

Wkrętarka akumulatorowa

Wkrętaki akumulatorowe to „stan pośredni” między wkrętakiem ręcznym a wiertarką. Chociaż działają wolniej i są nieco mniej wszechstronne niż wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, zapewniają większy moment obrotowy niż większość wierteł. Umożliwia to wwiercanie się bezpośrednio w twarde materiały.

Bateria do elektronarzędzi akumulatorowych – co powinieneś wiedzieć

Wybór odpowiedniego typu ładowarki do naszych narzędzi nie powinien stanowić problemu. Wszystko, o czym musimy pamiętać, to:

• kompatybilność zacisków akumulatora z zaciskami ładowarki;
• rodzaj napięcia i prądu wyjściowego;
• obecność wskaźnika poziomu naładowania baterii;
• wszechstronność ładowarki;
• czas ładowania;
• kompatybilność z rodzajem akumulatora: litowo-jonowym (Li-Ion), niklowo-kadmowym (Ni-Cd) lub niklowo-wodorkowym (Ni-MH);
• zasilanie – wtyczka trójpinowa do zasilania sieciowego 240 V lub gniazdo zapalniczki samochodowej na placach budowy bez prądu.

Zobacz również: akumulatory i ładowarki

Czas ładowania baterii

Niektóre ładowarki są w stanie napełnić akumulatory w 60, a nawet 30 lub 20 minut. Mogą być używane do ładowania akumulatorów o napięciu 7–24 V i działają w technologii niklowo-kadmowej (Ni-Cd), niklowo-wodorkowej (Ni-MH) lub litowo-jonowej (Li-Ion). Wydajna ładowarka jest w stanie naładować akumulator litowo-jonowy 1,5 Ah w 30 minut, akumulator 3 Ah w 60 minut, a akumulator 4 Ah w 80 minut.

Zobacz również: RYOBI – system ONE

Narzędzia akumulatorowe RYOBI ONE+

Poszukując zestawów elektronarzędzi akumulatorowych z jednym akumulatorem, które będą nam służyły długo i bezawaryjnie, warto rozejrzeć się za ofertą sprawdzonego producenta. Zwracamy uwagę na katalog firmy RYOBI, w którym znajdziemy szeroki wybór tego typu sprzętu. W ofercie znajdziemy system 18 V ONE+™, który zapewnia zasilenie prawie 200 różnego rodzaju narzędzi tym samym typem akumulatora.

Baterie i akumulatory do wkrętarek RYOBI marki Green Cell to wyraźny i odczuwalny energetyczny przeskok. Narzędzia szybko odzyskują pełną funkcjonalność, w związku z czym prace remontowo-budowlane utrzymują zakładane tempo. RYOBI bezustannie aktualizuje swoją ofertę, dlatego możemy znaleźć w niej zadowalający wybór baterii oraz akumulatorów, zgodny zarówno z indywidualnymi potrzebami sprzętu, jak i możliwościami budżetowym użytkownika.

Baterie i akumulatory Green Cell to inwestycja, która – według obietnic producenta – szybko się zwróci. Na swoje baterie RYOBI udziela 12-miesięcznej gwarancji. Może warto spróbować?

Zobacz również: Jedna by wiercić wszystkimi – bateria RYOBI ONE+

RYOBI logo

Artykuł powstał we współpracy z marką Ryobi®.

Więcej informacji o firmie i o narzędziach akumulatorowych znajdziesz na stronie internetowej: pl.ryobitools.eu

Tagi