Temat na czasie

Kwiaty na cmentarz. Jak udekorować grób?
kwiaty na cmentarz fot. Roseta Urbalive
Aby udekorować nagrobek żywą zielenią, należy zdecydować się na gatunki, które nie wymagają szczególnej opieki, są wytrzymałe na niekorzystne czynniki i długo zachowują walory dekoracyjne. Które rośliny nadają się więc na cmentarz?  

Twój ogród / Rośliny na balkon / Artykuły /

Pomysły na balkon. 30 kolorowych kwiatów balkonowych

Szukasz kwiatów na balkon lub taras, ale nie wiesz jakie wybrać? Mamy dla Ciebie 30 pomysłów na doniczkowe dekoracje. Zobacz wybrane gatunki znanych i mniej znanych kwiatów balkonowych i wybierz odpowiednie dla siebie. Zainspiruj się i stwórz kwitnący, kolorowy, a przede wszystkim oryginalny ogród na balkonie, który zachwyci każdego.

30 pomysłów na balkon i taras


Alstroemeria w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Nie tylko do bukietów

Alstromeria (Alstroemeria), zwana lilią Inków, jest mało znana jako roślina balkonowa. To roślina wieloletnia, ale z uwagi na kłopotliwe zimowanie kłączy, częściej uprawiana jest jako jednoroczna. Kwitnie od czerwca do października.

Aster w doniczce na balkonie fot. Flora Dania

Gwiazda końca sezonu

Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii), nazywany marcinkiem, rozpoczyna kwitnienie pod koniec sezonu, ale bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych jesiennych roślin balkonowych. Kwitnie od sierpnia do października.

 

Bakopa w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Biała mgiełka

Bakopa (Sutera diffusa) na pozór drobna i delikatna, a w rzeczywistości wytrzymała i obficie kwitnąca roślina, idealna do wiszących doniczek, świetnie wygląda w duecie z pelragonią. Kwiaty ma drobne, ale tworzy ich setki. Kwitnie od czerwca do października.

Begonia w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kwitnie bez końca

Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens) to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych w pielęgnacji roślin balkonowych. Ozdobą są kolorowe kwiaty i błyszczące liście. Kwitnie od maja do października.

 

Bluszcz w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Zimozielony

Bluszcz (Hedera helix) nie kwitnie, ale jest doskonałym dodatkiem do roślin kwitnących. Można go dosadzić do kompozycji lub uprawiać samodzielnie. Jest dekoracyjny cały rok, liście są zimozielone.

Calibrachoa w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Milion dzwonków

Kalibrachoa (Calibrachoa) to nowość ostatnich kilku sezonów. Ta mała kuzynka petunii jest od niej bardziej wytrzymała i łatwiejsza w pielęgnacji. Kocha słońce i częste nawożenie. Kwitnie od czerwca do października.

Clematis w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kwitnące pnącze

Powojnik (Clematis) jest roślina ogrodową, ale doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej. Może przemarzać w zimie, więc wymaga dobrego zabezpieczenia przed mrozem. W zależności od odmiany kwitnie od maja do października.

Dalia w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Królowa późnego lata

Dalia (Dahlia) to ogrodowa roślina cebulowa, ale bez problemu można ją kupić w doniczce i uprawiać na słonecznym balkonie. Karłowe doniczkowe dalie kwitną od końca czerwca do października.

Diaskia w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kaskada kwiatów

Diaskia (Diascia barberae) nie jest łatwa w uprawie, ale za to niezwykle oryginalna. Ma oryginalne kwiaty (z jednym większym płatkiem) i lekko zwisające pędy. Świetnie wygląda w kompozycjach z lobeliami i pelargoniami.

Dzwonek Campanula medium w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Dzwoń dzwoneczku

Dzwonek (Campanula) mimo, że nie dzwoni (ani nie pachnie) to zachwyca delikatną urodą. Jego drobne kwiatuszki o barwie niebieskiej, fioletowej, a czasem białej i różowej doskonale nadają się do romantycznych dekoracji.

Fuksja ułanka w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Ułańska fantazja

Fuksja (Fuchsia) jest znowu modna, choć przez lata była zapomniana. Starsze odmiany były amarantowe (jak mundury ułanów), ale obecnie można łatwo kupić fuksje w innych barwach, także dwukolorowe. Po sezonie przenieś ją do mieszkania, bo dobrze zimuje.

Gazania w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kwiaty słońca

Gazania (Gazania) kocha słońce! Jej kwiaty w pochmurne dni pozostają zamknięte. Nie trzymaj jej w cieniu, bo szybko zmarnieje. Może występować w różnych kolorach: białym, różowym, czerwonym, liliowym, ale najpopularniejsza jest w kolorze słońca.

Goździk Dianthus chinensis w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kwiat PRL-u

Goździk (Dianthus) jest odporny, ale w zamian za troskliwą pielęgnację odwdzięczy się pięknymi kwiatami od czerwca do października. Najlepiej wygląda w towarzystwie goździków w innych kolorach.

Hibiskus w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Chińska róża

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis) najczęściej uprawiany jest na domowym parapecie, ale w sezonie doskonale będzie się czuł na tarasie. Nie trzymaj go jednak w pełnym słońcu bo jego ciemnozielone liście mogą się przypalić.

hortensja fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland

Kolorowe pompony

Hortensja (Hydrangea macrophylla) zdobywa coraz większą popularność i trudno wyobrazić sobie bez niej ogród w doniczce. Lubi częste podlewania, dlatego nie zapominaj o niej w czasie upałów!

Koniczynka Trifolium repens w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Wesoła koniczynka

Ozdobna koniczyna (Trifolium repens) to spore zaskoczenie i ciekawa nowość. Wśród jej kolorowych listków nie znajdziesz szczęścia, ale jej oryginalna uroda może ożywić klasyczną kompozycję np. z pelargoniami.

Lawenda francuska w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Wspomnienie wakacji

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) to kuzynka ogrodowej lawendy, ale tworzy większe kwiaty. Niestety nie zimuje na zewnątrz. Kwitnie cały sezon i pięknie pachnie, wabi też pszczoły i motyle. Kwiatostany można zasuszyć.

Lewizja w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Górska piękność

Lewizja (Lewisia cotyledon) to ogrodowa bylina, ale doskonale poradzi sobie w doniczce. Preferuje słoneczne miejsca. Nie musisz jej często podlewać, bo w naturze rośnie w górach i całkiem nieźle radzi sobie z okresową suszą.

Mandevilla Dipladenia w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Śródziemnomorskie trąbki

Mandevilla (Dipladenia) tworzy duże różowe, białe lub czerwone kwiaty w kształcie trąbek w towarzystwie ciemnozielonych, błyszczących liści. Bardzo lubi zraszanie i częste podlewanie, ale nie może stać w wodzie!

Margerytka Argyranthemum frutescens w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Duża stokrotka

Margerytka (Argyranthemum frutescens) wprowadzi łąkę do doniczki. Tylko w pełnym słońcu będzie obficie kwitnąć aż do mrozów. Nie jest wymagająca i poradzi sobie z nią każdy nawet początkujący.

Nemesia w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Powabne mieszańce

Nemezia (Nemesia strumosa) ma ciekawe, oryginalne, dwuwargowe kwiaty. Dobrze rośnie na słońcu. Bardzo nie lubi braku wody! Bardzo ciekawie wyglądają odmiany dwubarwne. Po kwitnieniu warto ją przyciąć, wtedy zakwitnie ponownie.

Niecierpek nowogwinejski w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Król półcienia

Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) nie cierpi zimna i suszy. Najlepiej rosną w półcieniu, w wilgotnym i żyznym podłożu. Tworzą duże kwiaty aż do pierwszych przymrozków - już lekki mróz zważy kwiaty i liście.

Osteospermum w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Afrykańska stokrotka

Osteo (Osteospermum) kwitnie długo i obficie. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Szybko gnije, gdy ma za mokro. Występuje w wielu kolorach: białym, różowym, fioletowym. Ładnie wygląda w licznym towarzystwie różnokolorowych osteo.

Pelargonie rabatowe w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Królowa balkonów

Pelargonia rabatowa (Pelargonium hortorum) nie bez powodu nosi swoje miano. To najpopularniejsza roślina balkonowa w Polsce! Kocha słońce i częste nawożenie. Obrywaj przekwitłe kwiaty, to wydłużysz kwitnienie aż do mrozów.

Pelargonie angielskie w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Angielska kuzynka

Pelargonia angielska, wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jest równie piękna, ale za to bardziej wymagająca i wrażliwa. Ustaw ją w zacisznym miejscu i chroń przed pełnym słońcem. Na zimę zabierz do domu, bo dobrze zimuje we wnętrzu.

Petunie w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Każdy ją ma, mam i ja

Petunia (Petunia hybrida) tuż za pelargonią to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, a w zamian za codzienne podlewanie i obfite nawożenie będzie kwitła do końca sezonu.

wrzos fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland

Jesienna klasyka

Wrzos (Calluna vulgaris) świetnie wygląda w doniczce, ale słabo w niej zimuje. Podlewaj go często, ale nie trzymaj w wodzie. Nie musisz go nawozić, ale jeśli go zaniedbasz, szybko zacznie zamierać!

Sanwitalia w wiszącej doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Małe słoneczka

Sanwitalia, polegnatka (Sanvitalia procumbens), gdy kwitnie praktycznie cała pokryta jest drobnymi kwiatkami. Jest ich tak wiele, że prawie nie widać liści. Jest bardzo wrażliwa na brak wody i jeśli zapomnisz ją podlać, szybko zmarnieje.

Scewola w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kwiatowe wachlarzyki

Scaevola (Scaevola aemula) tworzy białe, różowe lub niebieskie kwiaty o ciekawej budowie - przypominają wachlarzyk złożony z 5 płatków. Kwitnie obficie i mocno się rozrasta, dzięki czemu świetnie wygląda w wiszących koszykach.

Tytoń ozdobny w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Kwiatowe rurki

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) ma nietypowe kwiaty zrośnięte w długą rurkę, której końce odginają się tworząc kształt gwiazdki. Kwiaty intensywnie pachną wieczorem, wabiąc motyle nocne, dlatego rośliny dobrze jest sadzić blisko kącików wypoczynkowych.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Zobacz najnowsze artykuły

uprawa drzewek owocowych na balkonie fot. Flower Council Holland
Cytrusy w doniczkach. Jak uprawiać drzewka cytrusowe na balkonie? Piękne kolory, słodki zapach, a jeśli masz szczęście – skromne zbiory owoców.... więcej
rośliny zimozielone w doniczkach fot. Flower Council Holland
Doniczkowe rośliny zimozielone. Balkon dekoracyjny po sezonie Od listopada do marca to czas, podczas którego spędzamy mnóstwo czasu w domu,... więcej
mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland
Jak uprawiać mandevillę (dipladenię) na balkonie? Mandevilla to jedna z atrakcyjniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Białe, różowe... więcej
Pelargonia na balkonie fot. Pelargonium For Europe
Jak dbać o pelargonię na balkonie? Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody – to tak... więcej
ściana z pelargoniami fot. Pelargonium For Europe
Krok po kroku. Ogród wertykalny z drewnianych skrzynek Dzięki trendowi na miejskie ogrodnictwo natura podbija nawet najbardziej nieprzyjazne... więcej
owoce z samodzielnej uprawy fot. Pexels
Uprawa owoców na balkonie Na balkonie można uprawiać nie tylko gatunki ozdobne. W donicach, jeśli pozwala... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie
Zobacz także
Jesienne sadzenie wiosennych cebulek kwiatowych Okrywanie roślin na zimę. Porady ekspertów Sadzenie róż z gołym korzeniem! Porady ekspertów Kiedy wykopać cebulki letnich kwiatów?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień