Logo
Logo

6 ważnych zasad konserwacji kosiarki do trawy

- Kosiarka do trawy to jedno z najważniejszych urządzeń w ogrodzie - średnio w ciągu roku korzysta się z niej około 30 razy. Dbanie o sprzęt to nie tylko bezpieczeństwo użytkownika i estetyczny wygląd ogrodu, ale także dbanie o portfel właściciela - sprawna kosiarka zużywa nawet o 30% mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest zredukowana o 50%. Po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi, każdy użytkownik może samodzielnie przeprowadzić najważniejsze czynności serwisowe – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

6 zasad konserwacji kosiarki do trawy:

1. Powierzchowne czyszczenie maszyny - najlepiej wykonać to za pomocą sprężonego powietrza lub szczotki. Powinno się dokładnie oczyścić urządzenie z resztek skoszonej trawy po poprzednim sezonie. Nie wskazane jest używanie myjek ciśnieniowych - mogą one uszkodzić tak ważne miejsca jak różne uszczelnienia, wlew paliwa, oleju, układ dolotowy.

2. Aby dokładnie wyczyścić kosiarkę należy ją odwrócić i ustabilizować - taką możliwość mają kosiarki do trawy niektórych producentów - między innymi Husqvarna. Zespół tnący najłatwiej wyczyścić za pomocą sprężarki lub szczotki. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne przyłącze, umożliwiające podłączenie węża ogrodowego i umycie urządzenia tnącego, jednak w tym przypadku kosiarka bezwzględnie musi stać w pozycji roboczej, a po puszczeniu wody należy włączyć urządzenie.

3. Następnie należy sprawdzić stan filtru powietrza i układu dolotowego - ich prawidłowe działanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika. Filtr po wyjęciu z osłony można oczyścić poprzez postukiwanie nim o twarde podłoże. W trakcie sezonu warto oczyszczać filtr regularnie - np. raz w tygodniu.

Zobacz także: Zaplanuj pozimowe prace ogrodowe - trawnik

4. Sprawdzenie świecy w kosiarce spalinowej - wykonuje się to poprzez zdjęcie osłony świecy u wykręcenie jej cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia należy usunąć za pomocą drucianej szczotki, a następnie sprawdzić odległość elektrod szczelinomierzem - powinna wynosić ona 0,5 mm. Zaleca się wymianę świec minimum raz w sezonie.

5. Ważnym elementem prac konserwacyjnych jest wymiana oleju - najpierw należy jednak wypalić całe paliwo w zbiorniku - zwiększa to bezpieczeństwo pracy, a ponadto rozgrzany silnik rozrzedza olej, co ułatwia jego wymianę.

Po zużyciu całego paliwa należy zdjąć przewód ze świecy zapłonowej, odkręcić korek wlewu oleju i przy pomocy specjalnej pompki  opróżnić zbiornik. Niektóre modele silników posiadają korki do zlewania oleju w dolnym korpusie maszyny. Sprawdzenie poziomu oleju powinno odbyć się poprzez dokładne zakręcenie korka wlewu wyposażonego w bagnet. Właściwy poziom oleju powinien sięgać górnego oznaczenia na wskaźniku.

- Dobrze jest, aby olej silnikowy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. W przypadku, gdy korzystamy z urządzenia rzadziej, wystarczy jedna wymiana oleju po sezonie. W czasie, gdy nie korzystamy z maszyny dłuższy czas, dobrze od czasu do czasu pociągnąć linkę rozrusznika, aby silnik pozostał nasmarowany- radzi Jerzy Banaszczyk.

6. Zaawansowaną czynnością konserwacyjną jest kontrola noża -
którą bezwzględnie należy wykonywać w rękawicach ochronnych i przy zdjętym przewodzie ze świecy.

Odkręcony nóż dokładnie czyścimy z osadów i sprawdzamy pod kątem zużycia, pęknięć i stanu krawędzi tnącej. Jeżeli wymaga naostrzenia - należy to zrobić w bezpieczny sposób, równomiernie na obu końcach noża.

Kolejnym etapem jest kontrola wyważenia ostrza. Nóż montuje się na wyważarce, w celu sprawdzenia czy jego każda strona ma tę samą wagę. Jest to bardzo ważny test, gdyż niewyważone ostrze powoduje drgania, co negatywnie wpływa na trwałość wielu podzespołów maszyny.

UWAGA: tej czynności powinni podejmować się tylko użytkownicy, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i doświadczenie w konserwacji i pracach mechanicznych - w innym przypadku najbezpieczniej będzie oddać te zadanie profesjonalnemu serwisowi.

źródło: Husqvarna

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl