Jak pielęgnować achimenes?

Dlaczego mój achimenes kaprysi? Dowiedz się jakie ma wymagania i jak go pielęgnować. Porady udziela Chris Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

Achimenes fot. CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Pochodzący z tropików achimenes [ognipłon – red.] jest blisko spokrewniony z bardziej znanym i łatwiejszym w uprawie fiołkiem afrykańskim [saintpaulia – red.]. Większość uprawianych w Wielkiej Brytanii achimenesów nadaje się jedynie do uprawy domowej, oprócz regionów o cieplejszym klimacie, gdzie latem można wystawić rośliny na zewnątrz.

Zimą odetnij zielone przyrosty i pozwól łuskowatym kłączom lekko przeschnąć. Ustaw doniczki w osłoniętym miejscu w temperaturze 18–20°C. Sadząc nowe kłącza, użyj żyznego, piaszczystego podłoża wzbogaconego ziemią liściową. Wierzchołki kłączy powinny znaleźć się na głębokości nie większej niż 1,5 cm. Zwilż podłoże i ustaw rośliny w miejscu o temperaturze 20°C.

Kiedy wiosną rozpoczną wzrost, podlewaj je regularnie letnią wodą. Latem podlewaj obficiej, utrzymując stale wilgotne podłoże, i zapewnij wysoką wilgotność powietrza. Liście powinny pozostać suche. Ustaw doniczki w kuwecie z wodą lub żwirkiem, nawadniając je poprzez krótkie zanurzenie. Stosuj nawożenie dwukrotnie rozcieńczoną odżywką do roślin pokojowych. Kłopoty z kwitnieniem lub zrzucaniem pąków kwiatowych u zdrowych roślin zwykle wiążą się z niewłaściwym podlewaniem.

 

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcie: CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...