Logo
Logo

Jak ozdobić balkon kwiatami, żeby zachwycał od wiosny do jesieni?

Ogród na balkonie może kwitnąć i pachnieć nie tylko latem. Umiejętny dobór gatunków roślin pozwoli cieszyć się kwiatami od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Jest na to kilka sposobów – dowiedz się jakie kwiaty posadzić na balkonie i jak je pielęgnować.

Spis treści
Kwiaty na balkon od wiosny do jesieni Balkon dekoracyjny: kompozycje różnych gatunków Właściwa pielęgnacja kwiatów na balkonie

Jak urządzić piękny balkon pełen kwiatów?

Jedną z metod by kwitnące dekoracje pojawiły się dużo wcześniej przed upalnym latem i zostały jeszcze długo po nim jest wybór długo i obficie kwitnących gatunków. Należą do nich m.in. pochodzące od petunii – surfinie, których zwisające pędy pokrywają się kaskadami kwiatów już pod koniec maja i utrzymują do pierwszych przymrozków. Nie mniej wytrwałe są ogniste nemezje powabne i fioletowo-niebieskie czubatki ubiorkolistne, a pelargonie (rabatowe i bluszczolistne) zdobią balkon nawet przy listopadowych szarugach.

Do pierwszych przymrozków wytrzymują także popularne aksamitki, niecierpki, begonie wiecznie kwitnące (i inne), celozje pierzaste, szałwie, gazanie, lobelie, lantany oraz fuksje. Długo kwitną też cynie (sadzone nie tylko w ogrodach, ale też w doniczkach) które, z uwagi na mnogość odmian, także samodzielnie potrafią stworzyć ciekawą kompozycję.

Kolejnym sposobem na przedłużenie letniego sezonu na balkonie jest stworzenie kompozycji z roślin kwitnących w różnym czasie. Ta metoda wymaga więcej wysiłku, jednak ogród balkonowy zmieniający swoją kolorystykę daje dużą satysfakcję. W tym celu rośliny należy posadzić tak, by sąsiadowały ze sobą gatunki, które kwitną wcześnie obok tych, które kwitną później.

Obok lobelii, nasturcji czy bakopy (kwitnących obficie od maja do późnego lata) można posadzić kwitnące jesienią różne odmiany astrów, wrzosów i chryzantem. Większość kwiatów balkonowych dostępnych jest w sprzedaży dopiero od początku maja. Aby na wiosnę balkon nie świecił pustkami, możesz ozdobić go wczesnymi roślinami cebulowymi (tulipany, hiacynty czy szafirki) lub bratkami.

Jak łączyć ze sobą kwiaty balkonowe?

Z uwagi na to, że wśród gatunków nadających się do uprawy w skrzynkach i doniczkach istnieją zarówno rośliny niskie jak i wysokie, zwisające i pnące, możliwości kompozycji są niemal nieograniczone. Może się ona składać z wyższych, prostych słoneczników miniaturowych, obok nieco niższej werbeny czy goździków, a przy krawędzi donicy - z wiszących surfinii i lobelii.

Umiejętna kompozycja
Sadząc kilka roślin w jednej doniczce pamiętaj aby wyższą roślinę sadzić z tyłu kompozycji, a niższe z przodu. Wygląd Twojego balkonu zależy przede wszystkim od Twojej wyobraźni i zastosowanych gatunków. ▶ Zobacz nasze pomysły na balkonowe kompozycje – przeczytaj artykuł: Ogród w doniczce - kompozycje kwiatowe na balkon

Wyjątkowe cechy
Wielbiciele kwiatowych zapachów powinni znaleźć miejsce na intensywnie pachnącą wieczorami maciejkę lub wonną za dnia rezedę. Kompozycję doskonale uzupełnią rośliny o dekoracyjnych liściach takie jak ozdobne z liści pelargonie, różnokolorowe koleusy (tęczowe pokrzywki), starzec popielny zwany „mrozem” czy plektrantusy nazywane komarzycami (ich zapach odstrasza komary).

Podobne wymagania
Decydując się na kompozycję z różnych roślin należy jednak pamiętać, że w jednej donicy nie powinny znaleźć się gatunki wymagające częstego nawożenia i wilgotnej ziemi z tymi, które należy podlewać rzadziej. Pamiętaj także aby komponować ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych i nie sadzić w jednej doniczce roślin światłolubnych (np. surfinia i pelargonia) z tymi, które wolą półcień (niecierpek, tytoń).

sadzenie kwiatów balkonowych pielęgnacja roślin balkonowych
Fot. Flower Council Holland

Co zrobić, aby kwiaty balkonowe były piękne przez cały sezon?

By cieszyć się kwiatami jak najdłużej, poza odpowiednim doborem gatunków, należy także zadbać o właściwą pielęgnację. Nie jest ona ani trudna, ani nadmiernie czasochłonna. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad.

Pielęgnacja
Należy regularnie oczyszczać pędy z przekwitniętych kwiatów i żółknących oraz uszkodzonych liści gdyż są one doskonałym podłożem do rozwoju grzybów. Powinno się też regularnie sprawdzać czy na roślinach nie pojawiły się choroby i szkodniki.

Podlewanie
Oprócz właściwego dla poszczególnych gatunków roślin oświetlenia należy pamiętać o odpowiedniej wodzie do podlewania. Twarda woda sprawia, że w ziemi gromadzi się zbyt wiele wapnia. By temu zapobiec, wystarczy zostawić wodę w konewce na 24 godziny by na dnie wytrącił się osad.

Nawożenie
Należy też regularnie zasilać glebę nawozami. Świeża ziemia, bogata w składniki pokarmowe, sprawia, że rośliny rozwijają się niezwykle intensywnie. Gdy zasób składników się wyczerpie, rośliny zaczynają marnieć. Niedobór składników pokarmowych łatwo uzupełnić stosując w tym celu specjalne preparaty – można zastosować nawozy naturalne np. Biohumus lub mineralne – płynne lub granulowane.
▶ Więcej porad przeczytasz w artykule: Pielęgnacja kwiatów balkonowych

Tekst: Paula Radwanowicz, zdjęcie tytułowe: Lunamarina / Dreamstime oraz Tambako The Jaguar / CC BY-ND 2.0 / Flickr

Autor
Jak ozdobić balkon kwiatami, żeby zachwycał od wiosny do jesieni?
Jak ozdobić balkon kwiatami, żeby zachwycał od wiosny do jesieni?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl