Logo
Logo

Błędy w uprawie różaneczników | Czego unikać? Praktyczne wskazówki!

Różaneczniki to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących, niestety mają dość spore i specyficzne wymagania. Aby nie sprawiały problemów, należy zapewnić im możliwie optymalne warunki do wzrostu i prawidłowo wykonywać zabiegi pielęgnacyjne.

Spis treści
Dlaczego podłoże ma kluczowe znacznie w uprawie różaneczników? Jak prawidłowo nawozić? Jakie stanowisko będzie nieodpowiednie? Dlaczego zimą trzeba podlewać różaneczniki?
AGRECOL / YouTube


Nie popełnij tych błędów, a unikniesz wielu problemów!

Niewłaściwe podłoże

Różaneczniki dobrze rosną jedynie w kwaśnej glebie (pH ok. 4,5 do 5,5). Myli się jednak ten, kto sądzi że w danym miejscu wystarczy wysypać grubą warstwę torfu i to załatwi sprawę. Podłoże nie powinno być jednorodne – torf słabo zatrzymuje wodę i składniki pokarmowe. Dlatego warto do niego dodawać także piasek (dla rozluźnienia) oraz kompost (dla poprawienia żyzności i zdolności magazynowania wody).

Brak nawożenia

Różaneczniki (podobnie jak wszystkie gatunki należące do rodziny wrzosowatych) wytwarzają korzenie z małą ilością włośników. Co się z tym wiąże – rośliny słabo pobierają wodę i składniki pokarmowe pomimo ich dostępności. Dlatego bywają przenawożone, a jedynym efektem, jaki powstaje, jest zasolenie gleby. Problem można rozwiązać przez stosowanie szczepionek mikoryzowych. Symbioza z grzybami poprawia zdolność pobierania i zdrowotność krzewów.

kwitnący rododendron fot. Nadine Trief - Pixabay.com

By różaneczniki zdrowo rosły i obficie kwitły potrzebują:

✔️ półcienistego stanowiska

✔️ kwaśnej i przepuszczalnej gleby

✔️ nawożenia kompostem

✔️ szczepionki mikoryzowej

✔️ podlewania przed zimą

Zbyt słoneczne stanowisko

Panuje przekonanie, że każdą roślinę najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, wtedy będzie obficie kwitła. I rzeczywiście w 9/10 przypadków tak się dzieje. Wiele gatunków jednak nie lubi pełnego słońca, gdyż np. ma delikatne liście, które mogą ulec poparzeniu. Zniszczone lub zaschnięte liście to mniejsza powierzchnia asymilacyjna, słabszy rozwój i w konsekwencji gorsze kwitnienie. Tak się dzieje w przypadku różaneczników. To grupa, która lubi miejsca lekko osłonięte lub półcieniste. Poznaj więcej roślin, które wolą cieniste zakątki

Brak podlewania zimą

Różaneczniki to gatunki zimozielone (lub częściowo zimozielone). Dlatego transpirują (wyparowują, tracą wodę przez liście przez cały rok). W okresie zimowym często nie mogą pobrać ubytków z zamarzniętej gleby. W rezultacie w okresie wiosennym może dochodzić do masowego brązowienia i opadania liści. Problemowi można zapobiec podlewając krzewy także zimą – sporadycznie w umiarkowanie ciepłe dni. Dowiedz się więcej o zabezpieczaniu rododendronów na zimę

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowa: Vectorass / AdobeStock oraz Ralph / Pixabay

Autor
Błędy w uprawie różaneczników | Czego unikać? Praktyczne wskazówki!
Błędy w uprawie różaneczników | Czego unikać? Praktyczne wskazówki!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl