Temat na czasie

DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ. Czy i czym karmić ptaki?
dokarmianie ptaków zimą fot. psychopxl Freeimages
Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, czy trzeba dokarmiać ptaki w zimie? W poniższym tekście odpowiadamy na to pytanie oraz wiele innych: kiedy rozpocząć dokarmianie, czym karmić ptaki, czego unikać.  

tydzień w ogrodzie   11-12 - 17-12

iglaki zima, fot. Bethany Carlson, SXC
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów) ...
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a zamarznięta ziemia uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku ...
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią ...
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach. ...
Gdy zima za oknem na naszych parapetach zaczynają kwitnąć kaktusy - grudniki, raczki, zygokaktusy i kaktusy bożonarodzeniowe. Wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej rośliny - schlumbergery. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny w mieszkaniu / Artykuły /

Bukiety pachnące ogrodem: Letnie kwiaty w wazonie i w doniczce

Lato zawitało już do ogrodów, a to doskonała okazja, by na domowym stole postawić kolorowe bukiety. Wprowadzą urocze kolory i radosne zapachy, dzięki którym poczujesz się jak w tajemniczym ogrodzie.

letnie bukiety w wazonie i w doniczce fot. iBulb

Letnie kwiaty to prawdziwy, niezwykły pokaz przyrody, a ogrodowe rabaty toną wręcz w obfitości kolorów i zapachów. Do najpopularniejszych kwiatów lata należą lilie, dalie i mieczyki. Wszystkie doskonale nadają się do wazonów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ścinaj świeże, kwiaty kiedy tylko rozpoczną kwitnienie. Jeśli nie posiadasz ogródka, kup kwiaty na bazarze lub w kwiaciarni.

Kwiatowa rabata w wazonie

Dom pełen letnich bukietów doskonale poprawia nastrój! Zapach lata tak charakterystyczny dla lilii, mieczyków i dalii potęguje to uczucie. Wykorzystując letnie bukiety stwórz nowy wygląd w kilka minut, a kwiaty, kolor i promienie słoneczne rozjaśnią wszystko wokół ciebie. Kolorowe bukiety wprowadzą radość do każdego wnętrza!

Aby kwiaty w wazonie przypominały kolorową rabatę wstaw lilie, mieczyki i dalie – to symbole lata i dobrego humoru. Ich urocze kolory i subtelne zapachy ożywią cały dom. Kwiaty te występują w najróżniejszych kolorach – np. promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Ta pełna gama kolorów sprawia, że można z nich układać bardzo ciekawe, kolorowe kompozycje.

letni bukiet w wazonie fot iBulb letni bukiet w wazonie fot iBulb
Kwiaty wyrastające z letnich cebulek są przeważnie duże i kolorowe. Wystarczy skomponować kilka łodyg mieczyków z liśćmi z własnego ogrodu, by stworzyć dzieło sztuki. A wszystko, czego potrzeba, by rankiem na niedzielnym stole zawitał wesoły bukiecik, to kilka kwiatów dalii. Ich jasna kolorystyka i niepowtarzalny kształt sprawiają, że wyglądają naprawdę niezwykle. Lilie w jasnych, mieszanych kolorach w każdym miejscu będą tworzyć przyciągające wzrok zjawisko.

Mieczyki, lilie i dalie można układać w tym samym wazonie, ponieważ nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, które mogą wpływać na trwałość pozostałych kwiatów.

Wybierz odpowiedni pojemnik, aby podkreślić urodę kwiatów. Może to być kryształ po babci, piękny zdobiony wazon, a także zwykła butelka po winie, cynowe wiaderko lub słoik. Wszystko zależy od Twoich upodobań i wyobraźni. Nie bój się eksperymentować z kwiatami! Bukiety możesz ustawić praktycznie wszędzie – na stole, komodzie, krześle, a nawet na podłodze. Można także potraktować cały swój dom jako projekt do dekoracji: tu i tam rozmieść urocze wazoniki z kwiatami w najróżniejszych kolorach i kształtach. A jeśli gustujesz w bardziej tradycyjnych i skromnych dekoracjach, możesz przyciąć lilie i dalie krócej i umieścić je w niskich wazonach lub świecznikach.

sadzenie cebulek i bulw mieczyków, lilii i dalii fot. iBulb
Dalie, lilie i mieczyki zaliczane są do grupy roślin cebulowych. Są to byliny niezimujące w gruncie. Wszystkie tworzą podziemne organy spichrzowe: lilie – cebule, mieczyki i dalie – bulwy. Aby cieszyć się kwiatami przez wiele sezonów, ich organy podziemne (zwane umownie cebulami) należy wykopać jesienią i przechować w pomieszczeniu przez całą zimę, a następnie posadzić wiosną.

Sadzenie i wykopywanie cebulek

Sadzenie
Już od połowy kwietnia można sadzić lilie i mieczyki. Nieco później, bo dopiero od początku maja należy sadzić dalie. Warto zapewnić im żyzną i przepuszczalną ziemię. W tym celu trzeba wykopać głęboki 40 cm dołek i wypełnić ziemię z kompostem lub uniwersalnym podłożem z worka. Cebule i bulwy sadzi się na głębokości około 5–10 cm.

Wykopywanie
Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule i bulwy należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. Przechowuje się je w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą, lub w papierowych torebkach, w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w niskiej, ale dodatniej temperaturze. Pamiętaj, by dobrze opisać skrzynki lub torebki z cebulami.

lilie fot. iBulb

Lilie

To jedne z najstarszych roślin ozdobnych uprawianych przez człowieka. Pierwsze wzmianki, znalezione na glinianych tabliczkach Sumerów, pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Również starożytni Grecy uprawiali lilie i zachwycali się ich urodą. Wierzyli, że kwiat lilii powstał z kropli mleka, którą uroniła bogini Hera. Dziś kwiaty wciąż są niezwykle popularne. Symbolizują pokój, niewinność, czystość i kobiecość. Przez wielu nazywane są królowymi letnich ogrodów.

Lilie (Lilium) występują w wielu kształtach i kolorach. W ogrodach uprawia się tysiące odmian lilii, a najpopularniejsze z nich to mieszańce azjatyckie, martagon i trąbkowe oraz mieszańce międzygatunkowe. Popularne odmiany są białe i różowe, a także żółte i pomarańczowe w paski lub cętki oraz wpadają w głęboki fiolet.

Kwiaty mają średnicę od 7 cm do 25 cm, niektóre są zwisające i skierowane na zewnątrz, płatki innych wyginają się do tyłu, mogą też być w kształcie trąbki, misy lub gwiazdy. Wysokie odmiany uprawiane są na kwiat cięty, do tworzenia grup ogrodowych, na rabaty, a niskie do uprawy w pojemnikach.

Lilie kwitną od czerwca do sierpnia. Zależnie od odmiany zachowują świeżość w wazonie przez 7–14 dni. Aby kwitły dłużej warto usunąć ich dolne liście.

mieczyki fot. iBulb

Mieczyki

To bez wątpienia jedne z najpiękniejszych letnich kwiatów rabatowych. Ich łacińska nazwa Gladiolus pochodzi od długich i wąskich liści przypominających swym kształtem miecze (łac. Gladius – miecz).

Charakterystyczne liście ułożone są płasko w dwóch rzędach na wysokim pędzie zakończonym długim kwiatostanem w formie kłosa. Złożony jest z kilkunastu kwiatów rozwijających się stopniowo począwszy od dołu.

Do Europy pierwsze mieczyki dotarły w XVI wieku z Afryki. Początkowo uprawiano je jako rośliny lecznicze – stosowano jako lekarstwo przyspieszające gojenie ran, jednak szybko doceniono ich niezwykłą urodę.

Dzisiejsze ogrodowe mieczyki to mieszańce międzygatunkowe – Gladiolus x hybridus, różnią się między sobą kolorem i wysokością. Najwyższe dorastają nawet do 150 cm wysokości, jednak większość nie przekracza 90 cm. Znane są także miniaturowe mieczyki (do 60 cm) jednak są mało popularne.

Występują w najróżniejszych kolorach – najczęściej promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Wysokie mieczyki doskonale nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niższe można uprawiać w doniczkach.

Mieczyki kwitną od połowy lipca do połowy września. Kwiaty ścinamy gdy dwa dolne pąki są całkowicie rozwinięte i wybarwione.

dalie fot. iBulb

Dalie

Wydaje się, że to nasze polskie rodzime kwiaty jednak pochodzą Meksyku i Gwatemali. Dotarły do Europy dopiero w XVI wieku za sprawą konkwistadorów. Dalie nazywane były przez nasze babcie georginiami i pod tą nazwą wciąż są doskonale znane. Swoją łacińską nazwę – Dahlia zawdzięczają szwedzkiemu botanikowi – Andreasowi Dahlowi.

Przez wieki powstało około 20 tysięcy najróżniejszych odmian. Wielka różnorodność w wielkości, budowie kwiatów, sprawiła, że sklasyfikowano je w 10 grup. Najpopularniejsze to grupy: anemonowe, półkaktusowe, kaktusowe, kryzowe, dekoracyjne, kuliste i pomponowe i karłowe.

Kwiaty w mało popularnej grupie liliput nie przekraczają 6 cm średnicy, zaś w grupie dalii dekoracyjnych i Dinnerplate mogą mieć średnicę nawet 20–24 cm. Wysokie odmiany doskonale nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niskie na obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Wczesne dalie kwitną już od połowy czerwca, jednak większość kwitnie od połowy lipca lub w sierpniu, aż do przymrozków – stąd często nazywane są królowymi późnego lata. Ścinaj świeżo rozwinięte kwiaty, w wazonie wytrzymają ponad tydzień jeśli usuniesz ich liście. Aby cieszyć się daliami jak najdłużej, zanurz łodygi we wrzącej wodzie lub opalaj je przez kilka sekund nad płomieniem. Dzięki temu pozostaną świeże jeszcze dłużej.

letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb
Posadź lilie, dalie i mieczyki w miejscach słonecznych, a będą wytwarzać mnóstwo kwiatów i zapachu, który stanie się jeszcze słodszy w ciepłe, letnie dni. Wszystkie kochają słońce, w cieniu będą znacznie gorzej rosły i kwitły. Posadź je w miejscu oddalonym od koron drzew, które mogłyby je zanadto zacieniać. Miejsce powinno być także osłonięte od silnego wiatru, aby porywiste podmuchy nie połamały kruchych łodyg.

Jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Kwiaty ścinaj wczesnym rankiem, gdy pąki zawierają dużo wody. Łodygi zetnij ostrym nożem lub nożyczkami. Po ścięciu kwiatów jak najszybciej wstaw je do wody. Tuż przed włożeniem kwiatów do wazonu łodygi przytnij pod kątem pod strumieniem wody, co zapobiegnie przeniknięciu do rośliny pęcherzyków powietrza (dzięki temu szybko nie zgniją).

Woda powinna być letnia (około 30°C), można do niej dodać preparat przedłużający żywotność kwiatów ciętych (dostępny w każdej kwiaciarni). Zawiera substancje dezynfekujące oraz składniki pokarmowe dla kwiatów. Jeżeli masz tylko wodę chlorowaną, to warto ją przegotować, poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wlać do wazonu. Wodę w wazonie wymieniaj codziennie, a nie dopiero wtedy, gdy jest mętna i brzydko pachnie. Wazon dokładnie myj za każdym razem – dzięki temu kwiaty będą pięknie wyglądać przez kilka dni.

Cięte kwiaty najlepiej czują się w chłodnym miejscu, nie ustawiaj ich w przeciągu ani w pobliżu źródła ciepła. Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu owoców, ponieważ wydzielają one etylen, gaz przyspieszający proces kwitnienia.

letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb
Ogród pełen kwiatów wygląda jak malowany, a letnie cebulki pomogą Ci go stworzyć. Dostępne są we wszystkich możliwych kolorach i kształtach: niebieskim, białym, różowym, czerwonym, fioletowym. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Letnie kwiaty w doniczkach

Lilie, mieczyki i dalie z powodzeniem można uprawiać w doniczkach! Już od wiosny w sklepach ogrodniczych kupisz cebule lilii, bulwy dalii i mieczyków. Wystarczy posadzić je w kwietniu lub na początku maja w głębokiej donicy (cebule lilii i bulwy mieczyka na głębokości 5–10 cm, a bulwy dalii nieco płycej) i chronić przed mrozem, gdyż rośliny te nie lubią zimna. Po majowych przymrozkach wynieś pojemniki na balkon lub taras i czekaj do lata, aż wyrosną i zakwitną. Najpiękniej kwitną, gdy są posadzone w pełnym słońcu! Po przekwitnięciu kwiatów, cebule i bulwy wykop i przechowaj do kolejnego sezonu w temp. 5–8 stopni (lilie i mieczyki), a dalie w temp. 12–15 stopni.

letnie kwiaty w doniczkach fot. iBulb
letnie kwiaty w doniczkach fot. iBulb
Letnia rabata w donicy to najłatwiejszy sposób na stworzenie kwiatowego ogrodu na balkonie czy tarasie. Posadzenie cebul w donicach i ustawienie ich w słonecznym miejscu to niewielki wysiłek, a daje mnóstwo radości i obfitość kwiatów przez całe lato.logo BudujemyDom.pl
Źródło: Letnie porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 6/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcia: iBulb

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej fot. Flora Dania
Łatwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej Jak co roku w połowie listopada jej ciemnozielone przylistki nabierają rumieńców,... więcej
roślina z pestki fot. Monika Baechler - Pixabay
Rośliny domowe, które można wyhodować z nasion (pestek) Wiele egzotycznych gatunków można uprawiać w domu wykorzystując pestki po zjedzeniu... więcej
naturalne nawożenie roślin doniczkowych fot. mustafaunlu09 - Pixabay.com
Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii Rośliny uprawiane w pojemnikach, często cierpią z powodu braku substancji odżywczych,... więcej
storczyk Wanda Vanda fot. winlyrung - Fotolia.com
Wanda, storczyk jakiego nie znacie Pod znajomo brzmiąca nazwa Wanda kryją się mało znane, niezwykłe storczyki!... więcej
ogród w szkle fot. svf74 - Fotolia.com
Jak założyć ogród w szkle? Zakładanie ogrodów w szklanych pojemnikach, choć wydaje się być trudne, nie... więcej
cyklamen doniczkowy fot. Flora Dania
Jak pielęgnować cyklamen, fiołek alpejski w doniczce? Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...