Temat na czasie

Choinka w doniczce. Jak wybrać i pielęgnować?
choinka w doniczce fot. gpointstudio - Fotolia.com
Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" - będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.  

CHWASTY NA TRAWNIKU. Jak je zwalczać?

Na prawidłowo pielęgnowanym trawniku nie powinny rosnąć żadne gatunki roślin poza trawą. W praktyce bywa różnie - zdarza się, że chwasty zagłuszają trawę tworząc nieprzystępne okrywy. Warto umieć rozróżnić poszczególne gatunki chwastów i poznać najlepsze sposoby ich zwalczania.

chwasty na trawniku fot. Termitor - Pixabay.com

Chwasty to niestety duży problem, nie tylko w warzywniku czy na rabatach, ale również na trawniku. Rośliny niepożądane rosną szybko, są silniejsze od poszczególnych gatunków traw, łatwo się przystosowują i wytwarzają ogromną ilość nasion. To sprawia, że stanowią dużą konkurencją dla mniej odpornych gatunków traw.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania chwastów w trawniku?

 • przenawożenie;
 • lub gdy podłoże zbyt ubogie w składniki pokarmowe;
 • nieprawidłowe prace pielęgnacyjne;
 • nadmierne ubicie gleby;
 • zbyt wysokie koszenie trawy powodujące rozwój i wykształcanie nasion przez chwasty;
 • zakładanie trawnika w miejscach zacienionych;
 • przywiezienie lub pielęgnacja podłoża zawierającego nasiona chwastów;
 • długotrwała susza (wtedy najlepiej rozwijają się chwasty o silnym systemie korzeniowym, np.: mniszek i perz);

Jakie chwasty w występują najczęściej na trawniku?

Mniszek - fot. wikipedia/CC/qaz2

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
-
jest tak powszechny, że trudno sobie wyobrazić wiosenne trawniki bez złotożółtych kwiatów tej rośliny. Mniszek regularnie koszony wraz z trawą wytwarza krótsze łodygi i szybciej zakwita. Jego nasiona są unoszone przez wiatr na duże odległości. W likwidacji mniszka w trawniku najlepiej skutkuje użycie preparatów chemicznych. Można je również wycinać razem z korzeniami używając wąskich, dłutowatych łopatek lub noża. Niestety to uciążliwy chwast w ogrodzie, gdyż pozostawienie nawet niewielkiego fragmentu korzenia często powoduje wyrastanie nowej sadzonki.

fot. qaz2 Wikimedia Commons

Stokrotki - fot. wikipedia/CC/Bianca Urbicht

Stokrotki (Bellis perennis)
- kwitnące na trawniku, są niekiedy tolerowane a nawet lubiane, jednak większość z nas bezskutecznie próbuje je wykarczować. Regularne koszenie trawy nie likwiduje ich populacji, lecz (podobnie jak u mniszka pospolitego) przyśpiesza wzrost roślin. Stokrotki bardzo szybko rozprzestrzeniają na całym trawniku, a później wchodzą również na inne części ogrodu. Należy usuwać je jak najwcześniej, np.: mechanicznie.

fot. Bianca Urbicht Wikimedia Commons

Jaskier - fot. 20637jaskier - fot. wikipedia/domenapubliczna

Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)
- gdy wyrośnie na trawniku, jest uciążliwym chwastem, odpornym na pielenie i łatwo rozgałęziającym się. Zwykle pojawia się w wilgotnych, lekko zacienionych miejscach. Aby go usunąć trzeba zastosować herbicydy lub wykopywać go
razem znajdującymi się głęboko rozłogami, co wymaga dużej cierpliwości.

fot. Domena Publiczna

Babka zwyczajna - fot.wikipedia/domenapubliczna

Babka zwyczajna (Plantago major)
- jest również trudna do wyplenienia. To roślina odporna
na udeptywanie i łatwo przystosowująca się do niesprzyjających warunków. Nasiona przyczepiają się do butów podczas chodzenia po trawniku lub do zwierząt i w ten sposób chwast się rozsiewa. Aby ograniczyć liczbę chwastów w trawniku należy odpowiednio go nawozić, usunąć niepożądane rośliny mechanicznie lub zastosować opryskiwanie chemiczne.

fot. Domena Publiczna

Perz - fot. wikipedia/CC/Rasbak

Perz właściwy (Elymus repens)
- tworzy gęstą sieć rozłogów, przez co jest trudny do usunięcia, nie tylko na trawniku. Chwast ma dużą łatwość regeneracji i w dodatku nie można usunąć go stosując tradycyjne preparaty dla roślin dwuliściennych. To również gatunek trawy i na niego działają jedynie środki, które jednocześnie doprowadziłyby do zniszczenia trawnika. W trawniku usuwa się go więc wykonując regularne i dokładne pielenie.

Fot. Rasbak Wikimedia Commons

Koniczyna - fot. wikipedia/CC/Ksd5

Koniczyna biała (Triforium regens)
- często występuje na trawnikach, ale nie jest zbyt trudna o usunięcia. Zwykle wystarczy stosować prawidłowe nawożenie trawnika, aby ograniczyć jej rozrost. Jeśli trawnik został "zaatakowany" przez kończynę intensywnie, można usunąć niepożądane rośliny wykonując wertykulację (najlepiej przed kwitnieniem). Roślina wytwarza rozgałęziony, ale płytki system korzeniowy.

fot. ksd5 Wikimedia Commons

szczawik zajęczy fot. Simon Koopmann CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)
- nie jest tak powszechny jak stokrotki czy mniszek, ale w przypadku pojawienia się w trawniku dużo trudniej wyplenić go stosując herbicydy. Roślina wytwarza silne rozłogi i najlepiej usuwać ją mechanicznie wraz z częścią podziemną, np.: za pomocą długiego noża. Nasiona szczawiku są przenoszone do ogrodu w odchodach ptaków, więc nie ma skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec jego występowaniu.

fot. Simon Koopmann Wikimedia Commons

206Gwiazdnica - fot. wikipedia/CC/Rasbak

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
- zwykle rozrasta się na brzegach trawników. Regularne koszenie nie zapobiega ekspansji gwiazdnicy, lecz przyśpiesza jej wzrost. Roślina ma rozrośnięty, ale delikatny system korzeniowy i można ją usunąć wykonując pielenie.

fot. Rasbak Wikimedia Commons

Jakimi środkami najlepiej usuwać chwasty?

Przy zakładaniu trawnika za pomocą chemicznych środków usuwa się wszystkie niepożądane gatunki roślin. Wybierając preparaty o działaniu totalnym w szybkim czasie można zniszczyć wszelką zieleń w danym miejscu.

W trawnikach istniejących sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy wybrać preparaty chemiczne tak, aby usunęły niepożądane rośliny, jednocześnie nie czyniąc szkód trawie. Zwykle są to środki selektywne w płynie, które stosuje się bezpośrednio spryskując liście i łodygi chwastów. Taki preparat dostaje się przez liście i łodygę do korzeni powodując uschnięcie rośliny. Herbicydy najlepiej stosować po około tygodniu po koszeniu, gdy chwasty zdążą się zregenerować i mają dość dużą masę liściową.

 • Basta 150 SL - w szybki sposób niszczy zieleń. Nadaje się jedynie do odchwaszczanie miejsc przed założeniem trawnika.
 • Chwastox - do zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa selektywnie. Jest stosowany dolistnie.
 • Mniszek 540SL - stosowany do zwalczania chwastów dwuliściennych, polecany do likwidacji mniszka pospolitego i babki zwyczajnej.
 • Biofix 260EC - stosuje się go do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa układowo powodując zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie uciążliwych roślin.
 • Starane 250E - działa podobnie jak Biofix. Dość skutecznie zwalcza chwasty dwuliścienne.Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Termitor - Pixabay.com

Zobacz też:


Pozostałe porady

zobacz wszystkie

Pozostałe artykuły

jesienna pielęgnacja trawnika fot. Pexels - Pixabay.com
Jesienna pielęgnacja trawnika. 12 rzeczy, które musisz zrobić przed zimą! Przeczytaj nasz jesienny poradnik w "pytaniach i odpowiedziach", który powstał... więcej
jesienne zakładanie trawnika z siewu fot. timages - Fotolia.com
Krok po kroku. Jesienne zakładanie trawnika z siewu Jesień to doskonały czas na założenie trawnika. Wysiej nasiona traw właśnie... więcej
trawnik w wakacje fot. satura_ - Fotolia.com
Jak pielęgnować trawnik w wakacje? Murawa nawet w wakacje nie ma czasu na odpoczynek. Właśnie wtedy jest najbardziej... więcej
pielęgnacja trawnika fot. Cellfast
Jak dbać o trawnik? ABC Pielęgnacji murawy Trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji i jest jednym z najbardziej kosztownych, czasochłonnych... więcej
wiosenne nawożenie trawnika fot. singkham - Fotolia.com
WIOSENNE nawożenie trawnika Jeśli Twój trawnik po zimie nie wygląda już jak zielony dywan, powinieneś przeprowadzić... więcej
wertykulacja trawnika fot. Marco2811 - Fotolia.com
WERTYKULACJA TRAWNIKA. Jak, czym i kiedy wertykulować murawę? Jeśli chcesz aby Twój trawnik długo przypominał zielony dywan, raz w roku musisz... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...