Gardeners World / Inspiracje /

Ostre cięcie: Rady, jak poprawnie przycinać żywopłot

Utrzymanie żywopłotu w formie jest prostsze, niż się wydaje. Stosując się do fachowych porad Rosie Yeoman, przytniesz go prawidłowo, niezależnie od rodzaju.

cięcie żywopłotów

Nieprzycinane rośliny żywopłotowe szybko stają się wybujałe, wracają do swojego naturalnego typu wzrostu i tworzą niekontrolowaną dżunglę. Przycinanie żywopłotów ma na celu pobudzenie roślin do produkcji dużej liczby gęsto rozmieszczonych pędów bocznych tworzących zwartą powierzchnię od góry do dołu. Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad pomoże uniknąć blizn po niewłaściwym przycinaniu i uzyskać doskonale wyglądający żywopłot – czy to formowany, czy nieco bardziej naturalny.

Jak formować żywopłot?

  • Zmierz żywopłot i zaznacz odcinek, który chcesz odciąć – nie polegaj jedynie na oku.
  • Najpierw przytnij boki żywopłotu, starając się, aby jego podstawa była szersza niż wierzchołek. Pozwoli to bocznym pędom dobrze rosnąć i zapewni im światło na całej wysokości.
  • Do wycinania ciekawych kształtów, np. łuków, wykorzystuj kartonowe szablony.
  • Aby równo przyciąć wierzchołek, rozciągnij naprężony sznurek pomiędzy kijkami albo zamocuj (przywiąż do pędów) znaczniki pomiędzy liśćmi.

Przycinanie nowego żywopłotu

Młode, świeżo zasadzone żywopłoty będą zagęszczać się od podstawy, jeżeli przytniemy je od razu. W przypadku wszystkich roślin z wyjątkiem iglaków działaj odważnie i przytnij najświeższe przyrosty na szczycie żywopłotu o 2/3, aby zachęcić rośliny do rozwijania niżej położonych pączków. Lekko przytnij też boczne pędy poziome. Nieprzycinany żywopłot będzie gęsty na wierzchołku i nagi u podstawy.

przycinanie nowego żywopłotu
Przytnij nowe pędy żywopłotu o dwie trzecie długości.
przycinanie starego żywopłotu
Starym żywopłotom liściastym dobrze robi mocne przycinanie.

Jak odmłodzić stary żywopłot?

Stare żywopłoty, które mają zbyt gesty wierzchołek lub nieco przerzedzony środek, można odmłodzić za pomocą mocnego cięcia. Przycinanie trzeba rozłożyć na kilka sezonów, aby zmniejszyć odczuwany przez roślinę stres. Zaczynamy od najmniej zagęszczonej części żywopłotu i w łagodny wiosenny dzień przycinamy ją do starego drewna. W czasie suszy podlewamy. Z przyciętego drewna wyrosną nowe pędy. Należy je lekko przyciąć, a w środku lata w ten sam sposób skrócić wierzchołek żywopłotu. Pozostawiamy resztę żywopłotu do następnej wiosny i po jej przycięciu zasilamy rośliny, aby pobudzić je do wzrostu. Nigdy nie przycinamy starego drewna roślin iglastych.

Cięcie roślin zimozielonych o małych liściach

Cięcie roślin zimozielonych o małych liściach

Kiedy ciąć?

Dwu- lub trzykrotnie pomiędzy czerwcem a wrześniem, aby żywopłot wyglądał estetycznie. Unikaj przycinania w okresie przedłużających się opadów deszczu lub suszy, bo rośliny i tak znajdują się wtedy w stanie stresu. Bukszpan jest podatny na zarazę pędów. Aby uniknąć choroby, przycinamy go najpóźniej w sierpniu. Nigdy nie rób tego przy mokrej pogodzie. Zapanujesz nad suchodrzewem mirtolistnym, przycinając go nawet do czterech razy w roku.

Jak ciąć?

Kiedy nad głównym kształtem żywopłotu pojawią się nowe przyrosty o wysokości ok. 10 cm, utrzymasz go w formie, skracając te pędy do ok. 3 cm. Jeżeli niektóre przytniemy nieco krócej, odrosną, a każda przycięta gałązka wypuści co najmniej dwa nowe pędy. Zobaczysz, że po dwóch czy trzech cięciach powierzchnia żywopłotu stanie się bardziej zagęszczona, a potem zwarta.

Czym ciąć?

Nożyce ręczne, nożyce do topiarów (do prac wymagających precyzji) lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

Cięcie roślin zimozielonych o dużych liściach

Cięcie roślin zimozielonych o dużych liściach

Kiedy ciąć?

Żywopłoty z roślin zimozielonych o dużych liściach przycinamy w lipcu i sierpniu, kiedy przyrosty wyglądają na niekontrolowane. Cięcie raz do roku powinno wystarczyć, aby stworzyć dobrze wyglądający długowieczny żywopłot. Chcąc otrzymać bardziej wysublimowany efekt, tniemy w czerwcu, a potem pod koniec sierpnia.

Jak ciąć?

Nie ma możliwości estetycznego przycięcia żywopłotu z roślin o dużych liściach – zawsze po zabiegu rośliny wyglądają na nieco zmarnowane. Dobra wiadomość: są wytrzymałe i powetują sobie straty. Najpierw tniemy boki żywopłotu, pracując po łuku od dołu ku górze. Sekatorem odcinamy ewentualne wystające, bezlistne gałęzie albo zostawiamy je i czekamy, aż zostaną zakryte przez nowe przyrosty.

Czym ciąć?

Sekator, nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

Cięcie drzew liściastych

Cięcie drzew liściastych

Kiedy ciąć?

Żywopłoty z drzew liściastych można przycinać raz lub dwa razy w okresie od czerwca do września. Aby jednak cieszyć się utrzymującymi się na buku i grabie zimowymi liśćmi, tniemy najpóźniej w połowie lipca, aby młode przyrosty odpowiednio się wzmocniły.

Jak ciąć?

Zaczynamy od boków żywopłotu, a następnie tniemy wierzchołek tuż nad tegorocznym przyrostem. Dzięki temu otrzymamy gęste, zwarte pędy. Bardziej drastyczne cięcie pod koniec sezonu, gdy opadają liście, zmniejszy wielkość żywopłotu. W przypadku drzew liściastych dobrze jest przeprowadzić mocne cięcie w okresie ich spoczynku, gdyż zmniejsza to odczuwany przez rośliny stres.

Czym ciąć?

Nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

Cięcie ligustrów

Cięcie ligustrów

Kiedy ciąć?

Ligustry mają duży wigor i dlatego, aby panować nad ich kształtem, należy je ciąć kilkakrotnie w okresie od maja do września. Jak mawiają Anglicy: „Pora na cięcie ligustrów jest zawsze wtedy, kiedy masz w rękach nożyce”.

Jak ciąć?

Żywopłot ligustrowy powinien być szerszy u dołu niż u góry, gdyż roślina nie lubi cienia. Dolne liście mają tendencję do opadania i podstawa żywopłotu będzie pusta, jeżeli jego wierzchołek zacieni dolną część. Przytnij nowe przyrosty na pędach o 2/3, pracując od góry do dołu, co zagęści powierzchnię żywopłotu, i zostaw odpowiednią szerokość podstawy. W ostatniej kolejności i najmocniej przytnij wierzchołek żywopłotu, aby pobudzić ligustr do zagęszczenia się i ograniczenia dominującego wzrostu w kierunku pionowym.

Czym ciąć?

Nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

Cięcie iglaków

Cięcie iglaków

Kiedy ciąć?

Aby zapobiec pojawieniu się nagich miejsc na żywopłocie z drzew iglastych, przycinaj go zawsze najpóźniej w sierpniu. Da to roślinom możliwość odrodzenia się przed nastaniem zimnej zimowej pogody.

Jak ciąć?

Cis jest jedynym drzewem iglastym, które ochoczo wypuszcza przyrosty ze starego drewna – dlatego jeśli trzeba, można go mocniej przyciąć. Pozostałe gatunki iglaste trzeba ciąć lekko, delikatnie w obrębie tegorocznego przyrostu, co pozwoli uniknąć zamierania gałęzi. Robiąc tak od początku, możemy zapanować nad wielkością żywopłotu. Aby uzyskać dobry, gęsty, płaski na wierzchu żywopłot, należy pozwolić młodym iglakom na uzyskanie większej niż wymagana wysokości i dopiero wtedy je przyciąć.

Czym ciąć?

Nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

Cięcie roślin kwitnących

Cięcie roślin kwitnących

Kiedy ciąć?

Termin cięcia przegrody z roślin kwitnących zależy od tego, kiedy kwitną. Przytnij lawendę pod koniec lata, aby pobudzić ją do produkcji większej liczby pędów kwitnących w kolejnym roku. Zakwitająca na wiosnę forsycja wymaga cięcia na początku lata, co zapewni dużą ilość dojrzałych zdrewniałych pędów, które będą pięknie kwitnąć w kolejnym roku. Fuksję przycinamy na początku wiosny, gdyż późne cięcie powoduje niższą odporność [w Polsce pamiętaj, aby na zimę schować ją do domu – red.].

Jak ciąć?

Kwitnące żywopłoty należy ciąć, nadając im odpowiedni kształt, lub pozostawiać je samym sobie aż do uzyskania właściwego im pokroju i wykonywać cięcia sanitarne tak, jakby rosły na rabacie. Wysokie egzemplarze mogą wymagać dodatkowego cięcia na wierzchołku, aby nie rzucały za dużego cienia na niższe rośliny. Żywopłoty z forsycji i fuksji najlepiej przerzedzać, a nie przycinać.

Czym ciąć?

Sekator, nożyce do gałęzi z długimi rączkami, nożyce ręczne lub elektryczna przycinarka do żywopłotów.

 

Gardeners` World Listopad-Grudzień 2015,
Zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Leonora Enking / Flickr, Jason Ingram, Lazaregagnidze CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons, Ron Porter / Pixabay


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńAZALIA W DOMU. Pielęgnacja doniczkowej azalii

Azalie, to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także niezwykłe domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, które gatunki dobrze rosną i kwitną ...