Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Co zrobić, by róże stale kwitły?

Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

róże fot. Karsten Paulick Pixabay

Chociaż róże najpiękniej wyglądają w czerwcu, także w maju warto poświęcić im nieco więcej opieki i uwagi, by bujnie kwitły i, w niektórych przypadkach, późnym latem ponownie zawiązały pąki.

Najważniejszą, przynoszącą podwójną korzyść czynnością jest obrywanie przekwitniętych kwiatów. Po pierwsze, pozostawione na krzewach, znacząco je oszpecają. Po drugie, pozbycie się ich zachęci niżej położone młode pędy do wydania większej liczby nowych kwiatów u odmian powtarzających kwitnienie. Wiele odmian wyhodowano tak, by płatki samoistnie opadały z kwiatów po ich przekwitnięciu, ale dzieje się tak tylko w standardowych warunkach pogodowych.

Gdy słońce przygrzewa mocniej i robi się gorąco, ich płatki brązowieją, zasychają i pozostają na roślinie, zaś podczas wyjątkowo mokrego lata kwiaty odmian pełnokwiatowych nasiąkają wodą, płatki sklejają się ze sobą i pąki nie otwierają się w pełni. Sprawdzaj swoje krzewy przynajmniej co kilka dni i wytnij sekatorem lub nożycami przekwitnięte lub zniszczone kwiaty, by roślina koncentrowała się na wytwarzaniu nowych pąków.

przycinanie róż
Końcówką sekatora wytnij ostrożnie pojedyncze przekwitnięte kwiaty odmian wielokwiatowych.

U odmian o okazałych, pojedynczych kwiatach i u mieszańców herbatnich wytnij całą łodygę z przekwitniętym kwiatem, aż do pędu z nowym pąkiem. Jeśli takiego pędu nie ma, przytnij łodygę do połowy długości, tuż ponad liściem.

U róż z grupy Floribunda i nowych, wielokwiatowych odmian, zwanych również różami angielskimi, usunięcie pojedynczych przekwitniętych kwiatów wymaga wycięcia ich spośród pozostałych pąków, które dopiero się otworzą. Kiedy wszystkie kwiaty zakończą kwitnienie, usuń całą łodygę podobnie jak u odmian o pojedynczych kwiatach.

Jednak nie wszystkie róże lubią, gdy usuwamy z nich stare kwiaty. Wiele odmian wywodzących się od róży pomarszczonej uprawia się nie tylko dla pojedynczych kwiatów, lecz także dla dużych, jaskrawych owoców, które się nie zawiążą się, jeśli pozbędziesz się przekwitłych kwiatów.

Porady czytelników Gardeners' World

Spryskaj pędy wodą, zanim spróbujesz ręcznie usunąć mszyce. Woda ułatwi ich pozbycie się.

Paula Jones, Chertsey

Wytnij wszystkie pędy skierowane do środka krzewu, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

John Turner, email

W czasie suszy co tydzień solidnie podlewaj krzewy, by pojawiały się nowe pąki.

Mary Burgess, Norfolk

Wytnij słabe pędy u podstawy krzewów, ponieważ zabierają roślinom energię do wzrostu.

Katie Kavanagh, email

Rozłóż warstwę kompostu dookoła różanych krzewów, by utrzymać wilgoć w glebie podczas suchej, słonecznej pogody.

J Durrant, Maidstone

Zetnij niektóre kwiaty i ciesz się nimi w domu. Dzięki temu zabiegowi w dolnych partiach krzewu rozwinie się więcej pąków.

Mike Pritchard, email

Podstawowa pielęgnacja róż

Róże to prawdziwe głodomory i do obfitego kwitnienia nie może im zabraknąć wody i składników pokarmowych. W przeciwnym wypadku wytworzą wiotkie, słabe przyrosty i niewiele kwiatów. Osłabione krzewy są także bardziej podatne na szkodniki i choroby. Utrzymanie podłoża w dobrej kondycji to najlepszy sposób, by mieć pewność, że podczas kwitnienia róże dadzą z siebie wszystko.

Ściółkowanie gleby kompostem wpłynie pozytywnie na krzewy, ponieważ zatrzyma w podłożu wilgoć i składniki odżywcze, z których róże skorzystają, kiedy będą ich potrzebować. Ściółkę rozsypuje się zwykle jesienią lub wiosną, ale jeśli wykonasz dodatkowy zabieg latem, pomoże to zapewnić roślinom zdrowie. Możesz również połączyć ściółkowanie z rozsypaniem granulowanego nawozu do róż lub uniwersalnego, by dodać roślinom wigoru.

Gdy pierwsze kwitnienie dobiegnie końca, podlewaj obficie rośliny i rozsyp nawóz, np. granulowany kurzy obornik albo granulki o powolnym uwalnianiu składników (jedną garść pod każdy krzew). Przykryj go 5-centymetrową warstwą samodzielnie przygotowanego kompostu lub dobrze rozłożonego, zużytego podłoża po uprawie grzybów.

róża choroba liść Wytnij zainfekowane liście
Czarna plamistość (po prawej), rdza i mączniak prawdziwy to częste choroby grzybowe nękające róże. Z deszczem i podmuchami wiatru zarodniki z łatwością roznoszą się na nowe liście i pędy; wytnij więc porażone liście, kiedy tylko dostrzeżesz problem. Zbierz także wszystkie opadłe dookoła krzewów liście. Wyrzuć je do kosza lub spal, ale nie dodawaj do pryzmy kompostowej.
nawóz do róż Zapewnij roślinom źródło potasu
Do rozwoju pąków kwiatowych i prawidłowego uformowania kwiatów róże potrzebują sporo potasu. Jest on również niezbędny do uodpornienia listowia na zmienne warunki pogodowe i zmniejszenia podatności na szkodniki i choroby. Stosuj nawóz do pomidorów lub czysty popiół drzewny z kominka co 3–4 tygodnie podczas sezonu wegetacyjnego.
mszyce biedronka róża Zachęć biedronki do przybycia
Nagła plaga mszyc na różach może stanowić duży problem, ale w ciągu kilku tygodni z odsieczą przybędą biedronki, które się nimi żywią. Do tego czasu zbierz ręcznie nadmiar mszyc i wysyp je do karmnika dla ptaków. Z takiej wysokobiałkowej przekąski ucieszą się sikory modre. Biedronki możesz także zamówić pocztą: www.greengardener.co.uk [w Polsce kupisz wysyłkowo larwy biedronek dwukropek, np. www.sklep. rudnik.agro.pl – red.].

 

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015
zdjęcia: Paul Debois, Tim Sandall, Karsten Paulick Pixabay


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...