Temat na czasie

Czosnek ozdobny – gdzie sadzić, jak uprawiać. Porady ekspertów
czosnek ozdobny w ogrodzie fot. iBulb
Majestatyczne i intrygujące - fioletowe, białe czy bordowe kwiatowe kule na długich bezlistnych łodygach wyrastających z pęku rynienkowatych liści - tak w skrócie prezentuje się przy pierwszym spotkaniu czosnek ozdobny. Warto poznać go bliżej, gdyż może stanowić piękną i stosunkowo łatwą w utrzymaniu dekorację ogrodu.  

Twój ogród / Zakładanie ogrodu / Artykuły /

Czosnek ozdobny – gdzie sadzić, jak uprawiać. Porady ekspertów

Majestatyczne i intrygujące - fioletowe, białe czy bordowe kwiatowe kule na długich bezlistnych łodygach wyrastających z pęku rynienkowatych liści - tak w skrócie prezentuje się przy pierwszym spotkaniu czosnek ozdobny. Warto poznać go bliżej, gdyż może stanowić piękną i stosunkowo łatwą w utrzymaniu dekorację ogrodu.

czosnek ozdobny w ogrodzie fot. iBulb


Czosnki ozdobne (Allium) są roślinami cenionymi ze względu na oryginalny wygląd i duże zróżnicowanie gatunków, które wymagają podobnych warunków uprawy. Dzięki braku konieczności dużego nakładu pracy w uprawie nadają się nawet dla początkujących wielbicieli ogrodnictwa. W sklepie firmy BENEX znaleźć można szeroki wybór czosnków wraz z dokładnym opisem ich sadzenia i pielęgnacji.

Allium to rodzaj roślin, do którego należy około 700 gatunków, zarówno dziko rosnących, jak i uprawnych. Wiele z nich wykorzystywanych jest jako warzywa - chociażby dobrze znany czosnek jadalny czy cebula, kolejna grupa służy zaś do ozdabiania ogrodów.

czosnki ozdobne fot. iBulb

Najpiękniejsze odmiany czosnku ozdobnego

Cebulki czosnku mogą wydawać kwiatostany których średnica sięga nawet 30 centymetrów. Odmiany różnią się wysokością do jakiej dorastają oraz kolorem, kształtem oraz wielkością kwiatów składających się na baldachy lub główki. Niskie gatunki sadzone są na przodzie rabat lub też w skalniakach, wyższe z tyłu rabat w celu utworzenia grup ogrodowych. Można również uprawiać je na kwiaty cięte lub suszone, w zależności od odmiany.

Każda odmiana Allium wykorzystywana jako ozdobna zasługuje na uwagę, gdyż na swój sposób komponuje się w wystrój danego ogrodu.

Miniaturki
Drobne kwiaty niskiego czosnku złocistego, różowego czy ostrowskiego stanowić będą ozdobę niskich rabat czy skalniaków. Nietypowe kwiaty czosnku hair albo Shuberta zadziwią niejednego wielbiciela ogrodnictwa. Czosnek niedźwiedzi natomiast, choć nie ma bogatego kwiatostanu, jest ceniony od wieków jako roślina jadalna, lecznicza, ale także ozdobna.

Giganty
Obok roślin nisko rosnących, są również takie, które sięgają nawet 150-200 cm wysokości. Czosnek gladiator, pinball wizard, Allium giganteum czy globemaster to okazałe gatunki, z wysokimi łodygami i dużymi kwiatostanami kształtem zbliżonymi do kuli.

Różne odmiany czosnku mogą tworzyć po wymieszaniu ciekawe kompozycje rabatowe, dlatego często można zakupić je w gotowych zestawach. Intensywne kolory i długi okres kwitnienia pozwalają wykorzystać je w wielu ogrodowych aranżacjach, są cenionym elementem wśród profesjonalnych projektantów terenów zielonych.

pielęgnacja czosnku ozdobnego fot. iBulb

Krok po kroku. Jak dbać o czosnek ozdobny?

Sadzenie

 • Czosnek ozdobny jest rośliną cebulową pochodzącą z Azji, stąd też jej spora mrozoodporność i upodobanie do nasłonecznionych stanowisk.
 • Sadzi się go zwykle jesienią, zaś okres kwitnienia przypada co roku na miesiące wiosenne od maja do czerwca.

Pielęgnacja

 • Posadzony w suchej glebie wymaga regularnego podlewania w celu uzyskania dorodnych, długo kwitnących kwiatów.
 • Wysokie czosnki wymagają nieco więcej uwagi niż niższe odmiany, gdyż by osiągnęły maksymalne wysokości, powinny być 2-3 razy nawożone wieloskładnikowo w okresie wzrastania i regularnie odchwaszczane.

Po kwitnieniu

 • Gdy kwiaty czosnków ozdobnych zaczynają usychać, to warto je zerwać, a najlepiej ściąć wraz z łodygami.
 • Ususzone czosnki, szczególnie odmiany czosnku olbrzymiego, prezentują się równie okazale jak te rosnące w ogrodzie i mogą być ozdobą każdego bukietu.
 • Po zakończeniu kwitnienia powinno się raz na kilka lat przesadzić roślinę, gdyż cebule zagęszczają się, co może uniemożliwiać ich prawidłowe wzrastanie.
 • Na okres zimowania cebule wystarczy zabezpieczyć przykrywając glebę warstwą ściółki.


Źródło: BENEX, zdjęcia: iBulb

Zobacz najnowsze artykuły

Rośliny na niskie żywopłoty fot. yolfran fotolia
TOP 25 roślin na niskie żywopłoty Obwódka porządkuje ogród. Sprawia, że rośliny nie przerastają na trawnik. Byliny... więcej
zawilce w ogrodzie fot. Couleur - Pixabay.com
Najpopularniejsze zawilce do ogrodu Zawilce to drobne, urocze kwiaty, które zwiastują nadejście wiosny. Potrafią... więcej
Byliny rabatowe w ognistych kolorach fot. iVerde
Byliny rabatowe w ognistych kolorach Masz odwagę, by posadzić w ogrodzie kwiaty o ognistych barwach? Jeśli tak, nie... więcej
niebieskie kwiaty cebulowe fot. iBulb
8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów cebulowych Niebieski jest kolorem symbolizującym siłę woli i wiarę. Otaczanie się tą barwą... więcej
Byliny w przestrzeni publicznej
Najlepsze byliny do miasta Rośliny wieloletnie mają duży wpływ na jakość środowiska, w którym żyjemy.... więcej
Piwonie uprawa i pielęgnacja Teodor Pixabay 1200 x 900 px
Najpiękniejsze piwonie do ogrodu Piwonie to wyjątkowe rośliny wieloletnie. Należą do najstarszych odmian ozdobnych... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień