Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy jest biohumus dla roślin wrzosowatych?

Dowiedz się czy jest biohumus do roślin wrzosowatych - tj. rododenronów, azalii, wrzosów, borówek itd. Na pytanie odpowiada Matt Biggs - ekspert Gardeners` World.

różanecznik

Płynny nawóz uzyskiwany z pomocą dżdżownic jest świetnym, organicznym zasilaczem (zazwyczaj 1 część nawozu rozcieńcza się 10 częściami wody), ale dokładna zawartość składników odżywczych i ich proporcje różnią się w zależności od partii produktu. Zależy to od wahań temperatury i, przede wszystkim, materiałów, którymi żywią się dżdżownice – więc pH biohumusu jest trudne do przewidzenia.

Byłabym ostrożna z używaniem tego nawozu w przypadku roślin wrzosowatych, zwłaszcza jeżeli rosną one w ograniczonej przestrzeni, np. w pojemniku lub skrzyni, ponieważ przypuszczam, że pH rozcieńczonego nawozu może być za wysokie (zbyt zasadowe).

Kompostowiec różowy, nazywany też dżdżownicą kalifornijską, który produkuje nawóz, nie lubi wysoko zakwaszonego środowiska i nie funkcjonują w nim dobrze. Preferują pH 6,5–7, co oznacza podłoże lekko kwaśne do neutralnego – dlatego często do materiału dla dżdżownic dodaje się wapno ogrodowe albo zwapniałe wodorosty, by sprawić, że pH podłoża nie spadnie za nisko. Możesz jednakże sprawdzać pH biohumusu.

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...