Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy mogę pobrać sadzonkę z powojnika Armanda?

Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardeners` World.

powojnik Armanda

Sadzonki z powojnika ukorzeniają się powoli i lepiej pobrać je zamiast nad węzłem (miejscem, gdzie liść wyrasta z łodygi), ucinając pęd w połowie drogi do kolejnego liścia. Sadzonki z półzdrewniałych łodyg pobrane późną jesienią najlepiej sprawdzają się w przypadku powojnika Armanda (Clematis armandii). Jeśli nie możesz czekać, pobierz sadzonki z łodyg późną wiosną. Umieść je w rozsadniku lub w pojemniku przykrytym folią i dbaj, aby miały ciepło i wilgotno.

Najlepiej przygotować odkład – co możesz zrobić już teraz. Wybierz jeden z ubiegłorocznych pędów, odegnij go do ziemi i wybierz węzeł. Bezpośrednio nad nim, od dolnej strony pędu, wykonaj ukośne cięcie o długości ok. 2,5 cm. Wkop glinianą donicę (wysokości 15 cm), wypełnioną podłożem do ukorzeniania, w który wetknij nacięty pęd. Podłoże utrzymuj wilgotne. Sadzonka powinna ukorzenić się w ciągu roku.

Zdjęcia: Alamy/Nigel Cattlin, Nic Hamilton, Sarah Cuttle
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńAZALIA W DOMU. Pielęgnacja doniczkowej azalii

Azalie, to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także niezwykłe domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, które gatunki dobrze rosną i kwitną ...