Temat na czasie

ZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem
zimowe osłony roślin ogrodowych fot. yulyao - Fotolia.com
Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku mroźnych wiatrów i wahania temperatury. O najbardziej delikatnych gatunkach roślin powinniśmy pomyśleć tuż przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, które z nich wymagają okrycia.  
Twój ogród / Woda w ogrodzie / Artykuły /

Folia, glina, beton, mata bentonitowa - czym uszczelnić oczko wodne?

Jeśli na działce mamy wysoki poziom wody gruntowej i gliniaste podłoże, aby założyć oczko wodne wystarczy wykopać w ziemi nieckę, do której wkrótce spłynie woda. Najczęściej jednak podłoże jest przepuszczalne i wykop pod zbiornik należy uszczelnić.

fot. L. Jampolska

Najłatwiej uszczelnić nieckę za pomocą folii lub wykładziny z kauczuku syntetycznego. W przypadku małego zbiornika do wyboru są także: mata bentonitowa, glina, beton i gotowe formy z tworzywa sztucznego. Do uszczelnienia dużego oczka wodnego, o powierzchni powyżej 4 m2, możemy wybrać jedynie specjalną folię.

Folie

Folia do budowy oczek wodnych
Folie do oczek renomowanych firm mają najczęściej 10-letnią gwarancję, są odporne na
rozerwanie i przerastanie korzeni roślin oraz na działanie chemikaliów, promieni UV, wysoką i bardzo niską temperaturę oraz zmiany temperatury
fot. Praktiker

Do budowy oczek wodnych przeznaczone są folie z PVC i polietylenu (PE). Ich grubość wynosi 0,5–1,5 mm, a szerokość dochodzi do 8 m. Oprócz czarnych są niebieskie, zielone, wzorzyste (np. z nadrukiem kamieni), a nawet pokryte z jednej strony drobnym żwirem. Te o chropowatej fakturze szybko porastają mikroorganizmami, dzięki czemu stają się niewidoczne.

Folia to najtańszy i najczęściej stosowany materiał do budowy oczek. Ewentualne uszkodzenia jest w nim łatwo naprawić. Należy zawsze wybierać folię specjalistyczną. Folia budowlana jest tańsza od folii do oczek, ale nie jest elastyczna ani odpowiednio wytrzymała. Może też zawierać rozpuszczalne w wodzie związki szkodliwe dla roślin i zwierząt.

Folię można układać samodzielnie. Należy ją kupić ze sporym zapasem (w wykopie układamy ją bowiem tak, by wystawała poza jego obręb). Ilość potrzebnego materiału obliczamy w następujący sposób:

  • długość folii: długość oczka + 2 razy głębokość + 80 cm;
  • szerokość folii: szerokość oczka + 2 razy głębokość + 80 cm.

Poszczególne fragmenty folii można łączyć specjalnymi taśmami i klejami, ale najlepiej jest tak dobrać ich wymiary, by przynajmniej w obrębie dna oczka wodnego nie było to konieczne. Folię układamy na 15 cm warstwie piasku, którą możemy dodatkowo pokryć włókniną (dzięki temu ryzyko uszkodzenia folii będzie mniejsze). Na brzegach zbiornika obciążamy ją kamieniami, a krańce materiału przysypujemy ziemią. Robimy to jednak dopiero kilka godzin po napełnieniu niecki wodą, gdy folia dopasuje się do wykopu.

Wykładzina z kauczuku syntetycznego (EPDM)

Jest to mocna i elastyczna wykładzina, trwalsza od folii, polecana do głębszych oczek wodnych (o głębokości powyżej 1,5 m). EPDM jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, mrozy, promienie UV i zmiany temperatury. W niezmienionej formie może pozostać nawet kilkadziesiąt lat. Poszczególne płachty można łączyć specjalnymi taśmami i klejami.

EPDM można ułożyć samemu, jednak zanim to zrobimy, należy zlecić fachowcom wzmocnienie dna oczka betonem.

Mata bentonitowa

Maty bentonitowe złożone są z dwóch warstw włókniny, pomiędzy którymi wprasowany jest granulat bentonitowy – skała o dużej chłonności. Pod wpływem wody mata pęcznieje i staje się plastyczna, a następnie tworzy nieprzepuszczalną i praktycznie niezniszczalną warstwę, która nie odkształca się wskutek zmian temperatury. Mata bentonitowa właściwościami przypomina nieco glinę.

Oczko wodne można uszczelnić matą samodzielnie, ale najlepiej zatrudnić do tego specjalistyczną firmę. Po ułożeniu materiału w wykopie zasypuje się go 30–40 cm warstwą ziemi lub piasku.

Glina

Do uszczelnienia oczka używa się także niewypalonych cegieł, które po napęcznieniu tworzą nieprzepuszczalną warstwę, lub suszonej mielonej gliny. Materiały te można kupić w cegielniach.

Oczko wodne z gliny nietrudno wykonać samemu. Na dnie wykopu układamy warstwę (grubości ok. 15 cm) suszonej gliny lub niewypalonych cegieł. Po zwilżeniu i ubiciu warstwa ta staje się jednolita i nieprzepuszczalna dla wody. Dno zbiornika warto dodatkowo wysypać żwirem.

Beton

Oczko wodne można wykonać z betonu wylewanego lub z siatkobetonu. W przypadku tego pierwszego ściany zbiornika są najczęściej pionowe lub lekko skośne, oczko jest dość płytkie, a dno znajduje się na jednym poziomie. Siatkobeton pozwala stworzyć nieckę o bardziej skomplikowanym kształcie, o ciekawie wyprofilowanym dnie i ścianach.

Niecki z betonu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury. Ich wykonanie należy jednak powierzać fachowcom; jeśli prace będą wykonane nieumiejętnie, beton może kruszyć się i pękać.

Niecka z żywicy epoksydowej

Niecka z tworzywa sztucznego

Gotowa formy oczka wodnego wykonana z żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym, imitująca kamień
fot. Aqua Szut
Gotowa niecka oczka wodnego z tworzywa
sztucznego. Niecki takie mają wymodelowane półki, na których umieszcza się rośliny wodne
fot. Praktiker


Gotowa forma z tworzywa sztucznego

Formy takie są wykonane z polietylenu (PE) lub poliestrów wzmocnionych włóknem szklanym. Są trwałe i dostępne w różnych rozmiarach (ich pojemność wynosi zwykle 120–500 l, ale dostępne są też niecki o znacznie większej pojemności), kolorach (popularne to: biały, czarny, niebieski, szary) i rozmaitych kształtach.

Gotowe niecki są łatwe i szybkie w montażu, więc można go wykonać samemu. Formę osadza się na warstwie piasku w wykopie o odpowiadającym jej kształcie. Po wypełnieniu niecki wodą do 1/3 wysokości przestrzeń pomiędzy nią a wykopem zasypuje się piaskiem. Formy z tworzywa sztucznego są dość elastyczne, więc łatwo dopasować je do nierówności wykopu.

Małgorzata Cuch

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

automatyczny system podlewania ogrodu fot. Tanake - Rain Bird
System automatycznego podlewania ogrodu: Podlane zawsze na czas Montaż automatycznego nawadniania w przydomowych ogrodach staje się standardem.... więcej
staw kąpielowy fot. Roman Bloch
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione... więcej
System nawadniania ogrodu.jpg
Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? W ogrodach coraz częściej instalowane są systemy automatycznego nawadniania, np.... więcej
oczko wodne fot. derplani Pixabay
Poradnik zakładania oczka wodnego Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują... więcej
staw kąpielowy w ogrodzie fot. M. Gąsiorowski
Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw... więcej
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć Planujesz zbudować w swoim ogrodzie staw kąpielowy i nie wiesz jak to zrobić?... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...