Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Dlaczego moja 5-letnia malina nie owocuje?

Na pytanie odpowiada Bunny Guinss - ekspert Gardeners` World.

owoc maliny

Nie mogę tego zrozumieć. Poradniki ogrodnicze radzą przesadzać maliny po 8–12 latach, ale jest sporo ogrodników uprawiających maliny (w tym ja), którzy mają zbiory z krzewów nawet starszych niż 20-letnie. Może masz słabą odmianę albo ptaki wcześnie wyjadają owoce? Zastąpiłabym ją odmianą owocującą jesienią.

Spróbuj łatwych w uprawie jesiennych malin.

Zazwyczaj na początku listopada [owocuje do pierwszych przymrozków – red.] zbierzesz ostatnie owoce, a następnie możesz przyciąć roślinę aż do gruntu i nie robić nic więcej, dopóki nie zacznie ponownie owocować, w sierpniu. Takie odmiany potrzebują mniejszej ochrony niż wcześniej owocująca, a ich owoce są mniej podatne na uszkodzenie przez ptaki i szkodniki. Tak więc wypróbuj np. odmianę ‘Autumn Bliss’ – mam nadzieję, że będziesz mieć rekordowe zbiory! [W Polsce posadź odmiany: ‘Polka’, ‘Polana’, ‘Poranna Rosa’, ‘Polesie’ – red.].


Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...