Logo
Logo

Efektywne mikroorganizmy (EM-y) | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie

Uprawa ogrodu to zajęcie bardzo przyjemne, ale też niezwykle wymagające. Utrzymanie roślin w dobrej kondycji wymaga wykonywania wielu zbiegów pielęgnacyjnych, dlatego każdy sposób ułatwiający pracę, z pewnością jest warty uwagi.

Spis treści
EM-y, czyli efektywne, pożyteczne mikroorganizmy glebowe Mikroorganizmy do ogrodu. Jak z nich korzystać i które są najlepsze? Rola pożytecznych mikroorganizmów Preparaty z EM-ami

Pożyteczne mikroorganizmy w ogrodzie

W ogrodach ekologicznych, gdzie niemal całkowicie zrezygnowano ze stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz sztucznych nawozów, mikroflora glebowa rozwija się prawidłowo i bez przeszkód, dlatego doskonale spełnia swoje zadanie. Niestety, w większości przydomowych ogrodów, właściciele wolą stosować wygodne i szybkie w użyciu preparaty chemiczne, które jednak na dłużą metę nie pomagają roślinom i mogą mocno zaburzać panującą w ogrodzie równowagę biologiczną.

Jedną z niedocenianych, prostych i zaskakująco skutecznych metod na poprawę stanu gleby i kondycji roślin, jest wykorzystanie w ogrodzie pożytecznych mikroorganizmów w skrócie określanych jako EM-y (efektywne mikroorganizmy).

 

Dlatego też warto ograniczyć wykorzystanie w ogrodzie preparatów chemicznych, na rzecz pożytecznych mikroorganizmów, do których zaliczają się między innymi bakterie kwasu mlekowego, grzyby fermentujące, niektóre drożdże, promieniowce oraz bakterie fototropowe. W podłożu spełniają one wiele ważnych funkcji, znacząco poprawiając jakość gleby oraz chroniąc rośliny przed chorobami i szkodnikami.

zdrowa gleba fot. NRCS Soil Health Flickr CC BY 2.0
fot. NRCS Soil Health Flickr CC BY 2.0
Aktywator życia Pozytywnych Mikroorganizmów
Aktywator życia Pozytywnych Mikroorganizmów
Aktywit PM, czyli aktywator życia PM-ów (pozytywnych mikroorganizmów) jest produktem przeznaczonym do stosowania z Humusem Active, Humusem Active na resztki pożniwne oraz Humusem Up, znacznie przyspieszając przyrost populacji PM-ów (pozytywnych mikroorganizmów) w nich zawartych.
Kup w naszym sklepie!

Rola pożytecznych mikroorganizmów

W podłożu spełniają one wiele ważnych funkcji, znacząco poprawiając jakość gleby oraz chroniąc rośliny przed chorobami i szkodnikami. Pożyteczne mikroorganizmy odpowiadają między innymi za:

  • rozkład substancji organicznych (tworzą próchnicę),
  • zwiększenie w glebie ilości łatwo przyswajalnych substancji odżywczych,
  • ograniczenie występowania chorób (np. szarą pleśnią, parchem),
  • poprawę struktury gleby o stosunków powietrzno-wodnych
  • oczyszczenie jej z toksyn pozostałych po zastosowaniu preparatów chemicznych i środków ochrony roślin,
  • zapobieganie niekorzystnym zmianom zachodzącym w glebie np. zasoleniu lub zmianie wartości pH.

Nagranie wykładu Mirosława Hartwicha pt. "Efektywne mikroorganizmy", który był wygłoszony podczas spotkania Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia w marcu 2011 r.
Źródło: Sięgnij po zdrowie, Youtube


Preparaty z EM-ami

Samodzielne wzbogacenie podłoża w pożyteczne mikroorganizmy jest bardzo trudne i czasochłonne (częste wykorzystywanie w ogrodzie kompostu i nawozów organicznych), dlatego dużo lepszym (i szybszym) rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowych preparatów, zawierających aż ponad 80 różnych mikroorganizmów.

Powstały one dzięki pracy profesora Teruo Higa z Uniwersytetu w Ryukyus w Japonii, który starannie skomponował ich skład (poza mikroorganizmami umieścił w nim między innymi wartościową pożywkę, wyciągi ziołowe, minerały), umożliwiając bezpieczne i szybkie wprowadzenie do gleby dużej liczby wartościowych mikroorganizmów.

Wykorzystanie preparatu zawierającego EM-y (dostępnego pod różnymi nazwami np. EM-Farming, Ema5 z wrotyczem oraz wiele innych), jest więc całkowicie bezpieczne i nie stanowi zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt, ani dla środowiska. Jest też niezwykle proste, gdyż wystarczy podlewać lub opryskiwać podłoże preparatem kilka razy w sezonie, aby już po krótkim czasie od pierwszego zastosowania, zauważyć różnicę w wyglądzie roślin oraz jakości gleby.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: © Dmitry Knorre - Fotolia.com

Autor
Efektywne mikroorganizmy (EM-y) | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie
Efektywne mikroorganizmy (EM-y) | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl