Jałowiec wirginijski

Jałowiec wirginijski

Juniperus virginiana

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: iglaste, do dużych ogrodów lub parków, na słoneczne stanowisko, ozdobne owoce

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 5 metrów
 • dekoracyjność: cała roślina
 • trwałość liści: zimozielone
 • korona: stożkowata, wyprostowana
 • gleba: lekka, piaszczysta, przepuszczalna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, miejsca eksponowane, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, parki, pojedynczo, skalniaki, w grupie

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. Jest to drzewo, dorastające do 40 m wysokości. W Polsce natomiast jest uprawiany w parkach i ogrodach jako wolnorosnący krzew osiągający od 1-5 m wysokości. Jego pokrój może być różny – wzniesiony, krzaczasty, kolumnowy lub płożący. Zależy to od konkretnej odmiany. Ozdobą są liście – szpilkowe, znajdujące się na końcach pędów oraz łuskowe – tępo zakończone. Jałowiec kwitnie wczesną wiosną. Kwiaty są niepozorne – mają barwę zieloną (żeńskie) oraz żółtą (męskie). Owocem jest szyszkojagoda o niebieskawej barwie.

Uprawa jałowca wirginijskiego

Krzew ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Optymalne jest stanowisko słoneczne, ale znosi również zacienienie. Dobrze rośnie w podłożu lekkim, piaszczystym i suchym o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Przed nadejściem zimy zaleca się obwiązać go sznurem. Zapobiegnie to zaleganiu śniegu na krzewie i co się z tym wiąże – uszkodzeniom pędów. Jałowiec z reguły nie wymaga podlewania i nawożenia. W zbyt wilgotnym środowisku zachodzi ryzyko występowania chorób grzybowych. Roślina dobrze reaguje na cięcie – można ją formować i strzyc. Nie poleca się przesadzać większych krzewów.

Jałowiec wirginijski - zastosowanie

Jałowiec wirginijski ze względu na łatwość w uprawie i zróżnicowanie odmianowe jest polecany do ogrodów różnych typów. Dobrze komponuje się z innymi roślinami w ogrodach japońskich. Formy płożące warto wykorzystać do obsadzania skarp a wzniesione do formowania żywopłotów. W przemyśle pozyskuje się z niego drewno, określane jako czerwony cedr (w ojczyźnie rośnie jako 30-40m drzewo).

 

fot. Keith Kanoti, Maine Forest Service, USA CC-BY-3.0 Wikimedia Commons
fot. Crusier CC-BY-3.0 Wikimedia Commons

Inne zdjęcia tej rośliny jałowiec wirgnijski drzewo fot. Crusier CC-BY-3.0 Wikimedia Commons

Inne rośliny w podgrupie:
Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Fastigiata' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pośredni 'Hicksii' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień