świerk brewera fot. Meneerke bloem CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Świerk Brewera

Picea breweriana

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, parkowe, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 15-20 metrów
 • dekoracyjność: cała roślina
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, nasadzenia naturalistyczne, parki, pojedynczo

Świerk Brewera (Picea breweriana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to gatunek unikatowy dla gór Siskiyou oraz masywu Shasta na granicy Oregonu i Kalifornii. W wielu krajach, w tym w Polsce, świerk jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Świerk może osiągać duże rozmiary, jednak w ogrodach zwykle nie przekracza 15-20m. Rośnie bardzo wolno. Ma wzniesiony, regularny, szerokostożkowy pokrój. Pędy ułożone są w sposób warstwowy. Igły o długości 1,5-3cm są miękkie.

Z wierzchniej strony mają ciemnozieloną barwę, na spodzie posiadają dwa białe paski. Kwiaty męskie - żółte lub czerwone – pojawiają się na zakończeniach pędów. Kwiaty żeńskie – czerwone – występują tylko na najwyżej położonych gałęziach. Szyszki mają jasnobrązową barwę, są cylindryczne i osiągają 10-12cm długości.

Uprawa świerku Brewera

Drzewo jest dość łatwe w uprawie i mało wymagające. Optymalne stanowisko jest słoneczne i wolne od silnych wiatrów. Roślina toleruje różne typy gleb – o ile są przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Świerk dobrze znosi mrozy. W czasie susz warto go podlewać (zwłaszcza młode okazy). Zaleca się stosować nawozy organiczne.

Nie wymaga cięcia. Pozytywny rezultat daje ściółkowanie podłoża wokół rośliny. Drzewo raczej nie wymaga podwiązywania sznurem przed nadejściem zimy. Jego pokrój ogranicza ryzyko zalegania śniegu na gałęziach.

Zastosowanie świerku

Świerk Brewera nadaje się do wielu typów ogrodów i parków. Ze względu na wolny wzrost można sadzić go także w nieco mniejszych ogrodach. Efektownie prezentuje się jako soliter w wyeksponowanym miejscu na trawniku.

 

fot. Meneerke bloem CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Inne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...