Świerk kłujący 'Glauca globosa' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Świerk kłujący

Picea pungens

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, parkowe, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 30 m
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • korona: gęsta, stożkowata, wąska
 • gleba: małe wymagania glebowe
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, parki, pojedynczo, szpalery, w grupie, zieleń miejska, żywopłoty

Świerk kłujący (Picea pungens) pochodzi z górzystych regionów zachodniej części Ameryki Północnej. Został znaleziony dopiero w 1862 r. i wkrótce po tym wprowadzony do uprawy w Europie, gdzie szybko zyskał powszechne uznanie.

Drzewo to osiąga 30-40 m wysokości, chociaż w naszych warunkach klimatycznych nie przekracza zwykle 20 m. Tworzy bardzo ładne, gęste, regularne, stożkowate korony. Większe gałęzie wyrastają z pnia niemal pod kątem prostym. Igły są dość sztywne i kłujące. U formy pierwotnej ich barwa jest ciemnozielona, ale takie typy są coraz rzadsze. Przeważnie igły są mniej lub bardziej zielononiebieskie, a u wielu odmian ogrodowych niebieskie lub srebrzystoniebieskie.

Uprawa - świerk kłujący

Świerk kłujący jest drzewem bardzo wytrzymałym na niskie temperatury i na susze. Odznacza się również wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze rośnie w miastach. Jest mało wymagający w stosunku do gleby i utrzymuje się nawet na bardzo suchych glebach piaszczystych i żwirowatych. Natomiast bardzo źle znosi zacienienie i powinien być sadzony tylko miejscach słonecznych. W cieniu wszystkie typy o srebrnych lub niebieskawych igłach mają gorszą barwę.

Rozmnażanie - świerk kłujący

Kiedyś świerki kłujące rozmnażano przez szczepienie. Ostatnio częściej praktykuje się siew nasion, a później selekcjonuje siewki wybierając okazy ładnie wybarwione. Takie rośliny rosną szybciej niż okazy szczepione i od początku mają regularny stożkowy pokrój. W uprawie otrzymano bardzo liczne odmiany w formie zarówno drzew jak i krzewów, różniące się intensywnością i odcieniem zabarwienia, wielkością i pokrojem korony, itd.

Zastosowanie - świerk kłujący

Świerk kłujący wykorzystywany jest jako krzew lub drzewo ogrodowe - na szpalery i żywopłoty chroniące przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem. W parkach i w zieleni osiedlowej najlepiej sadzić go pojedynczo lub w luźnych grupach, tak aby rośliny przez wiele lat nie ocieniały się wzajemnie i zachowywały pełne ugałęzienie koron. Gatunek ten stosowany jest również na choinki bożonarodzeniowe.

Inne zdjęcia tej rośliny Świerk kłujący 'Glauca' (fot. www.hortulus.com.pl)

Inne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień