Żywotnik zachodni 'Smaragd' (fot. Praktiker)

Żywotnik zachodni 'Smaragd'

Thuja occidentalis 'Smaragd'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: iglaste, żywopłotowe

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 2,5 m
  • trwałość liści: zimozielone
  • korona: stożkowata
  • gleba: bogata w wapń, żyzna
  • zastosowanie: pojedynczo, żywopłoty

Jedna z najpopularniejszych odmian żywotnika w Polsce. Soczyście zielony krzew, dorasta do 3 m wysokości, ma kształt regularnego, wąskiego stożka. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych i w chłodnym klimacie. Toleruje bardzo niską temperaturę, a igły są zielone nawet w czasie zimy. Zawiązuje niewielką liczbę szyszek.

U młodych okazów żywotnika zachodniego 'Smaragd' gałązki połyskują i są ustawione pionowo. Igły na pędach wierzchołkowych mają kształt łuskowaty, są odstające i rzadko rozmieszczone. Dorastają do 4 mm długości. Igły na gałązkach są silnie przylegające i mają do 2,5 mm długości. Na krótkich rozgałęzieniach bocznych występują szyszki - jasnoszare, długości 8 - 10 mm.

Żywotnik zachodni 'Smaragd' polecany jest na formowane żywopłoty i do pojedynczych nasadzeń, jako soliter.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Przeczytaj także

Artykuły: TUJE czyli żywotniki - gatunki, odmiany i uprawa Substral: Jak zwalczać choroby grzybowe tui? Aranżacja balkonu. Kompozycja z iglaków, ziół, krzewów i roślin balkonowych TUJE ROZMNAŻANIE. Jak i kiedy rozmnażać tuje? Przydomowy ogród geometryczny - zdjęcia z realizacji TUJE. Wymagania, uprawa i pielęgnacja tui (żywotników) NAWOŻENIE TUI. Jak, czym i kiedy nawozić tuje? SADZENIE TUI. Jak, gdzie i kiedy sadzić tuje? TUJE W DONICZKACH: Uprawa tui na balkonie Porady: Rdzawe iglaki. Sposób na cyprysik Lawsona Żywopłot na piachu Prosty sposób na formowanie krzewów w kształt kuli i stożka Zielone kolumny - jałowce i cyprysiki Jak pielęgnować żywopłot z bukszpanu? FILM: Sadzenie tui - krok po kroku PRZYCINANIE TUI. Kiedy, jak i czym przycinać tuje? FILM: Sadzenie iglaków do doniczek - krok po kroku Alergia na tuje - czy pyłek żywotników uczula? Projekty: Projekt ogrodu: Dłuższy niż szerszy Projekt ogrodu: Duża działka z oczkiem wodnym Projekt ogrodu: Mały, kwadratowy ogród z okrągłym oczkiem wodnym Projekt ogrodu: Duży ogród wypoczynkowy z małą uprawą warzyw Projekt ogrodu: Ogród na planie trójkąta Projekt ogrodu: Ogród na planie małego prostokąta Projekt ogrodu: Ogród wypoczynkowy 145 m2 Projekt ogrodu: Mały ogród z funkcją reprezentacyjno-wypoczynkową Projekt ogrodu: Mały ogród przy bliźniaku Projekt ogrodu: Naturalny ogród pośród drzew Projekt ogrodu: Przedogródek przy domu w zabudowie bliźniaczej Aktualności: ROŚLINA TYGODNIA: Żywotnik zachodni 'Mirjam'
Inne rośliny w podgrupie:
Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Fastigiata' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pośredni 'Hicksii' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...