Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak często dokarmiać rośliny w ogrodzie?

Dowiedz się wszystkiego o nawożeniu roślin ogrodowych - m.in. jak, kiedy i czym nawozić. Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

nawożenie gleby i roślin

Czytelnicy radzą...

...dokarmianie roślin latem

Unikaj stosowania nawozów o bardzo wysokiej zawartości azotu – powodują, że rośliny staną się delikatne i narażone na atak szkodników.
Alan Wells

Do polewania fasolki użyj nieco nawozu do pomidorów.
Kirsty Jarvis

Przykrywaj ściółką granulki nawozu. Pozwoli to utrzymać je wilgotnymi – będą lepiej uwalniać składniki.
R Cantwell

Wymieszaj połowę dawki nawozu do pomidorów z wodą i spryskaj nim liście kabaczka i cukinii, aby utrzymać je zdrowe i pełne wigoru.
Martin White

Przed aplikacją nawozów wieloskładnikowych spulchnij widłami glebę dookoła drzew i krzewów.
Marilyn Berry

Podlej glebę po zastosowaniu nawozu w granulkach. Wówczas zaczną one działać.
M Ghosh

Po co i jak nawozić rośliny?

Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych, zwłaszcza w okresie wegetacji (od marca do września), aby móc wytwarzać korzenie, pędy, kwiaty i owoce. Rozpuszczone w wodzie glebowej składniki odżywcze są pobierane przez korzenie.

Zwykle jest tak, że im większa i intensywniej rosnąca roślina, tym więcej potrzebuje składników odżywczych, lecz zależy to też od warunków panujących w danym sezonie. Sztuką jest jednak wiedzieć, czym dokarmiać, a nie tylko kiedy.

Bardzo młode rośliny – siewki lub sadzonki – potrzebują jedynie kilku składników i są wrażliwe na przypalenie ich delikatnych tkanek i korzonków. Używaj więc podłoża o niskiej zawartości nawozu. Wraz ze wzrostem roślin rosną też ich wymagania pokarmowe, zwłaszcza tych uprawianych w pojemnikach.

Większość podłoży uniwersalnych zawiera wystarczająco składników odżywczych, aby roślina mogła przeżyć nawet 10 tygodni, w zależności od stopnia wzrostu, więc nawożenie rozpocznij dopiero po tym czasie. Możesz użyć nawozu w płynie – z przerwami co 10 dni – lub granulowanego (różnej frakcji), nawożąc co 6–8 tygodni. Możesz też zastosować alternatywnie wolno działający nawóz otoczkowany – jedna dawka wystarczy na cały sezon.

Zawsze przestrzegaj dawek podanych na opakowaniu produktu. Nie łudź się, że jeśli zastosujesz większą dawkę, roślina będzie lepiej rosła – wręcz przeciwnie: to raczej ją zniszczy lub otworzy drogę chorobom i szkodnikom.

Staraj się nie przenawozić roślin - przestrzegaj dawek podanych na opakowaniu preparatu!

Nawożenie gleby

Rośliny uprawiane w gruncie zazwyczaj nie cierpią na brak pożywienia, ale dostępność składników odżywczych zależy od rodzaju i jakości gleby.

Piaszczyste, przepuszczalne podłoża mają niską zawartość składników pokarmowych, szczególnie azotu (stymuluje wzrost liści). Ściółka z materii organicznej jest bogata w składniki odżywcze, które nie są wymywane przez deszcz. W przypadku kiedy gleba jest pozbawiona pierwiastków i uprawiamy w niej warzywa, dobrze jednak zastosować większą dawkę nawozu.

Nawozy wolnodziałające, granulowane lub w postaci groszku są najlepsze (płynne natomiast działają szybko i szybko są wypłukiwane z podłoża). Przestrzegaj dawek umieszczonych na opakowaniu. Jedna dawka na początku sezonu powinna wystarczyć.

W przeciwieństwie do nich gliniaste, ciężkie i podmokłe gleby zwykle są zasobne w składniki mineralne, które dodatkowo są mniej podatne na wymywanie. Poprzez dodawanie kompostu lub dobrze przekompostowanego obornika zapewnisz odpowiednią ilość składników roślinom bez konieczności dodawania nawozów.

Jakiego nawozu użyć?

nawóz płynny
Nawóz płynny
Dostępny jako gotowy do użycia koncentrat do rozcieńczenia z wodą (zdjęcie z lewej). Możesz go zrobić samodzielnie poprzez moczenie żywokostu lub chwastów w wodzie. Przeznaczenie: letnie rabaty, rośliny w domu, pomidory, papryka, kabaczki, cukinia i ogórki.
nawóz proszek i kryształ
Proszek i kryształki
Do sporządzania roztworów. Te skoncentrowane nawozy muszą być całkowicie rozpuszczone w wodzie przed zastosowaniem. Przeznaczenie: letnie rabaty, szybko rosnące rośliny letnie i rośliny w domu (przeznaczone dla nich mieszanki).
nawóz granulowany
Nawozy granulowane
Zawierają mieszankę mikro- i makroelementów najważniejszych dla roślin. Można je wymieszać z podłożem lub glebą bądź rozsypać bezpośrednio na ich powierzchnię. Należy podlewać podczas upalnej pogody. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, drzewa i krzewy owocowe, warzywa i rośliny rabatowe.
nawóz wolnodziałający
Nawozy wolnodziałające
Uwalniają składniki pokarmowe przez długi czas, nawet przez 8 miesięcy. Używaj tak samo jak nawozy granulowane. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, rośliny w pojemnikach, owocowe, warzywa oraz rośliny rabatowe.
nawóz groszek
Obornik granulowany - nawóz „groszek”
Granulowany nawóz organiczny – obornik – czasem zawiera także składniki pokarmowe (mineralne). Najlepiej rozsypać go na powierzchni gleby lub podłoża. Przeznaczenie: krzewy, byliny, letnie warzywa, owoce i rośliny rabatowe.
obornik nawóz naturalny
Obornik
Zawartość składników zależy, od zwierzęcia, z którego go pozyskano. Dobrze przekompostowany obornik może być używany jako ściółka wspomagająca odżywienie roślin w sezonie. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, wieloletnie warzywna i rośliny owocujące.

 

Gardeners' World - Edycja Polska lipiec-sierpień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Jason Ingram, Vivian Russell


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...