Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak głęboko sadzić cebulki?

Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

cebulki narcyzów fot. JamesDeMers Pixabay

Podczas ponownego sadzenia wiosennych roślin cebulowych – czy to po podziale cebul, czy przy przesadzaniu z pojemników – powinno się zachować odpowiednią głębokość sadzenia.

Posłuż się następująca regułą (tzw. zasada kciuka): sadź cebule co najmniej trzy razy głębiej, niż wynosi ich wysokość. Cebulki przebiśniegów należy więc sadzić w dołku o głębokości minimum 6 cm, natomiast duże narcyzy potrzebują dołka o co najmniej 18 cm głębokości.

Główną zaletą głębokiego sadzenia cebul jest zapobieganie wysychaniu ich wiosną i wczesnym latem. Po przekwitnięciu rośliny liście produkują substancje odżywcze, które zostaną zgromadzone w cebuli. Ten proces wymaga, by korzenie pobrały dużo wilgoci z gleby, inaczej w następnym sezonie rośliny nie zakwitną.

Pamiętaj, aby pozwolić liściom zżółknąć i opaść naturalnie, zamiast je odrywać czy podwiązywać. Drugą zaletą głębokiego sadzenia wiosennych roślin cebulowych jest mniejsze ryzyko naruszenia ich, gdy będziesz sadził później inne rośliny.

fot. JamesDeMers Pixabay
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...