Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak i kiedy zapobiegać zwijaniu się liści brzoskwini?

Na pytanie odpowiada Bob Flowerdew - ekspert Gardeners` World.

chora brzoskwinia

Większość brzoskwiń, migdałowców i nektarynek wymaga ochrony przed zwijaniem się liści [w Polsce choroba ta nazywa się kędzierzawością liści - red.]. Opryskaj młode krzewy cieczą bordoską albo podobnym preparatem, kiedy pąki liściowe nabrzmiewają. W tym czasie będzie to najprostsze i najskuteczniejsze, ponieważ nie ma liści. Zrób to dwa razy: zimą i wczesną wiosną. Kiedy rośliny dojrzeją, nie będą wymagały takiego zabiegu przez wiele sezonów.

Osobiście nie lubię oprysków. Metodą naturalną jest zwracanie uwagi, by pąki były suche w czasie, kiedy się rozwijają, ponieważ właśnie wtedy są atakowane. Brzoskwinie opierające się o mur można ochronić, okrywając je dobrze wentylowaną plastikową osłoną przeciwdeszczową, ale wykorzystywałem również wielkie płachty zwykłej folii, chociaż jest to trudne do wykonania w przypadku większych roślin. Alternatywnie można rośliny uprawiać w dużych pojemnikach i przenosić je do szklarni po Nowym Roku do ustąpienia mrozów.

Zapobiegniesz zwijaniu się liści brzoskwini, chroniąc drzewa, kiedy pąki nabrzmiewają.

Zdjęcia: Peter Anderson, Marsha Arnolds, Sarah Cuttle, Neil Holmes, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...