Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak najlepiej zrobić ziemię liściową?

Dowiedz się jak zrobić ziemię liściową w worku. Na pytanie odpowiada Pippa Greenwood - ekspert Gardeners` World.

ziemia liściowa w worku

Liście składuje się w plastikowych workach, ponieważ to najłatwiejszy sposób zachowania ich niewielkiej objętości. Polej je wodą, zanim zamkniesz worek – plastik jest nieprzepuszczalny, a wilgoć przyspieszy procesy rozkładu.

Wkładaj do worka liście, gdy są suche – reszta dzieje się sama! Liście w otwartej stercie zostaną zroszone przez deszcz i będą rozkładać się naturalnie, tak jak ma to miejsce w poszyciu leśnym. Otwarta sterta jest przepuszczalna, więc woda szybko znika. Podobnie jak liście w plastikowym worku, liście na pryzmie mogą potrzebować zasilania wodą w upalne dni.

Jeśli ogród położony jest w rejonie o wysokiej amplitudzie opadów, zaleca się przykrycie sterty kawałkiem folii lub innego tworzywa, co ochrania liście przed nadmiernym zawilgoceniem. Ogrodzenie sterty powinno być jak duże, jak to możliwe: minimum 100 × 100 cm, by zapobiec wysychaniu liści.

Zobacz jak zrobić ziemię liściową krok po kroku

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015
zdjęcie: Sarah Cutle


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...