Logo
Logo

Jak pielęgnować wiosenne cebulki po kwitnieniu?

Jeśli po przekwitnięciu wiosennych cebulek poświęcisz im trochę uwagi, zakwitną ponownie w przyszłym roku. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji – przycinania kwiatów i liści oraz wykopywania cebulek.

Ogławianie
Po kwitnieniu wiosennych cebulek (tulipanów, narcyzów, hiacyntów) usuń ich przekwitłe kwiaty i owocostany – tzw. główki. Dzięki temu roślina nie zmarnuje energii na tworzenie bezwartościowych nasion, a wykorzysta ją na powiększenie cebuli i tworzenie cebulek potomnych (przybyszowych), które zapewnią kwitnienie w kolejnych sezonach. Tulipanom obrywamy samą główkę, a przekwitłym narcyzom i hiacyntom łodygę przycinamy jak najniżej.

Ważne jest, by przy ogławianiu nie pozbawić roślin liści, gdyż są wciąż niezbędne, bo zapewniają prawidłowy przebieg fotosyntezy. Dopiero, gdy liście zżółkną i zaczną zasychać, będzie to dla nas sygnał, by bezpiecznie je wyciąć.

Wykopywanie
Zeschnięcie liści to dla nas sygnał, by wykopać cebule. Trzeba to zrobić na przełomie czerwca i lipca. Co roku warto wykopywać cebule tulipanów, hiacyntów co 1 - 2 lata, narcyzów co 2 - 4 lata. Pozostałe rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy wykopywać wtedy, gdy zaczną słabiej kwitnąć, w wyniku ich nadmiernego zagęszczenia. Cebulki trzeba przechować w suchym miejscu i posadzić do gruntu jesienią, by zakwitły wiosną.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 5/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: MikesPhotos/Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl