Logo
Logo

Jak pomóc dzikim zwierzętom przetrwać zimę?

Dowiedz się, jak można przygotować ogród, by pożyteczne stworzenia mogły bezpiecznie w nim przezimować – za taką pomoc odwdzięczą się w następnym sezonie wegetacyjnym m.in. w walce ze szkodnikami!

Prawidłowo urządzony ogród to miejsce do życia dla wielu dzikich (a czasem także rzadkich) gatunków zwierząt. Poprzez odpowiednią modernizację zielonych zakątków, budowę domów czy zapewnienie wody i pożywienia można przyciągnąć różne grupy zwierząt. Często są to naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami! Ponadto ogrodowej faunie trzeba pomóc przetrwać najbardziej niegościnny dla nich okres – zimę.

Zimowanie ptaków w ogrodzie

Ptaki szukają zimą pożywienie, którego w ogrodzie często brakuje, dlatego coraz częściej montuje się karmniki. Powinny być ustawione w takich miejscach, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa ataków przez drapieżniki (np. koty).

Warto przy tym pamiętać, że ptaki powinno się zacząć dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi im samodzielne zdobywanie pokarmu. Gdy już zacznie się je dokarmiać – pokarm należy systematycznie podawać do nadejścia wiosny (zwierzęta przyzwyczajają się). Dobry pokarm to m.in. nasiona zbóż, suszone owoce, kasze, słonina (bez soli!). Dokarmiania chlebem należy unikać.

Warto w ogrodzie sadzić także drzewa i krzewy, których owoce utrzymują się przez jesień oraz zimę (np. jarząb, rokitnik).

Dowiedz się więcej o dokarmianiu ptaków.
Poznaj rośliny o owocach jadalnych dla ptaków.

Zimowanie jeży w ogrodzie

Te małe, pożyteczne, kolczaste ssaki potrzebują schronienia, by bezpiecznie przetrwać zimę. Jesienią w zacisznych miejscach w ogrodzie można usypać kopce z liści i gałęzi. Istnieje wtedy szansa, że zostaną obrane za dom przez jeże. Sympatycznym zwierzakom można także kupić specjalne, drewniane skrzynki pełniące funkcje zimowych domków. Złotooki – to jedne z najbardziej pożytecznych owadów, niestety czasem mylone z molami. Żywią się szkodnikami, m.in. mszycami. Jesienią często pojawiają się w mieszkaniach, gdyż są wrażliwe na niskie temperatury.

W ogrodzie można im zainstalować specjalne domki dla jeży – to zazwyczaj niewielkie skrzynie z wywierconymi otworami, pomalowane na czerwono i wypchane słomą. Wiesza się je na wys. 1,5-2 m.

Zimowanie nietoperzy w ogrodzie

Te nocne marki to wielcy sprzymierzeńcy ogrodników i żarłoczni pogromcy owadów. Na okres zimy przechodzą w stan hibernacji. W Polsce jest coraz mniej naturalnych kryjówek, to jeden z powodów wymierania nietoperzy. W ogrodach mogą kryć się na strychach budynków, szopach, czy drewutniach.

Dodatkowo warto zamontować im specjalne budki, w których znajda suche i bezpieczne schronienie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Hans Benn/Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl