Temat na czasie

ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę?
zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się do kilku zaleceń można je łatwo przezimować. Potrzebne jest jednak chłodne i jasne pomieszczenie i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przechowywać pelargonie przez zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.  

słownik

Acidofit Akarycydy Alpinarium Altana Arboretum Architektura krajobrazu Areola Atraktanty Bakteriocydy Biohumus Blaszka liściowa Bonsai Boskiet Botanika Broderia Bulwa Bylina Byliny nie zimujące w gruncie Byliny zimujące w gruncie Cabinet Cebula Centrum ogrodnicze Chlorofil Chochoł Choroba bakteryjna Choroba fizjologiczna Choroba grzybowa Chwast Ciecz użytkowa Darń Dendrologia Dojrzałość zbiorcza owoców Doniczka Ekologia Epifity Etykieta-instrukcja stosowania środka ochrony roślin Fauna Feromony Flora Florystyka Fotosynteza Fungicydy Gabion Gazon Gleba Glebogryzarka Hartowanie Herbicydy Hodowla roślin Hydroponika Insektycydy Inspekt Jagodnik Jesień Keramzyt Klomb Kompost Kompostowanie Kompostownik Korzeń Krzew Krzewinka Kwiat Las Lato Liść Makroelementy Mieszaniec Mieszaniec F1 Mikoryza Mikroelementy Motylkowate Nasiona Nawozy mineralne Nawozy organiczne Nawozy zielone Nawożenie Nawóz Ochrona roślin Oczko wodne Ogrodnictwo Ogród botaniczny Ogród owocowy Ogród przydomowy Okres wegetacji Oranżeria Owoc Parter Pergola Perlit Pestycydy PH Piaskowanie trawnika Pikowanie Planty Płodozmian Pnącze Podłoże ogrodnicze Pomnik przyrody Przerzedzanie zawiązków Rabata Repelenty Rezerwat przyrody Rosarium Roślina dwupienna Roślina jednopienna Roślina jednoroczna Roślina mięsożerna Roślina owadożerna Rozsada Sad Sadownictwo Skalniak Skaryfikacja nasion Soliter Storczykowate Stroisz Sukulenty Systematyka Szkodnik Szkółkarstwo Ściółkowanie Środki ochrony roślin Taras Topiar Torf Trawnik Trejaż Warzywniak Warzywnik Wiosna Wrzosowate Wrzosowisko X Ziemia Zima Zioła Żyzność gleby
a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w x y z wszystkie
ABC ogrodnika / Artykuły /

Jak poprawić właściwości gleby w ogrodzie?

Słabe podłoże w ogrodzie warto uzdatnić. Tam, gdzie planowane są rabaty roślinne, krzewy, warzywnik czy trawnik, warto glebę użyźnić i poprawić jej strukturę. Niekiedy trzeba zmienić odczyn gleby zgodnie z wymaganiami konkretnych roślin.

gleba ogrodowa fot. Catkin - Pixabay.com

Żyzność gleby w ogrodzie

Jeśli podłoże w ogrodzie ma być żyźniejsze, można rozłożyć dodatkową warstwę żyznej gleby lub zastosować nawożenie, by wzbogacić glebę w minerały.

Żyzną ziemię należy rozłożyć równomiernie. Grubość warstwy powinna wynosić 25 cm, jeśli podłoże jest bardzo zniszczone. Dobrze, jeśli mamy ziemię przechowywaną w pryzmach, zdjętą z terenu przed budową domu. Ziemię powinno się kupować jedynie ze sprawdzonego źródła, by wyeliminować ryzyko skażenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

Można stosować nawozy mineralne lub organiczne. Wśród tych pierwszych wyróżnia się:

  • jedno- i wieloskładnikowe - granulowane (Azofoska, Florovit, Fruktus) lub płynne (Nowokont, Florovit), stosowane wiosną i pod koniec czerwca;
  • zwykłe i wolno działające (Osmocote, Pokon, Sierrablen), te ostatnie polecane są do nawożenia gleby piaszczystej (zasila się ją minimalnymi zalecanymi dawkami nawozów). Stosuje się je raz w roku: wiosną;
  • specjalistyczne (dla konkretnych roślin) lub uniwersalne.

Nawozy organiczne to nawozy zielone, kompost i obornik. Przyczyniają się do poprawienia struktury gleby. Kompostem nawozi się wiosną i jesienią, natomiast obornikiem - jesienią. Rozłożony kompost lub obornik dokładnie miesza się z glebą.

roślina ogrodowa fot. Brenda Johnson - Pixabay.com

Struktura gleby w ogrodzie

Strukturę gleby w ogrodzie można poprawić dodając do niego odpowiednie składniki, zależnie od rodzaju gleby.

Piaszczysta glina (warstwa grubości około 5 cm) lub kompost dodane do gleby piaszczystej poprawią jej strukturę. Zawartość wody w glebie będzie wyższa. Dzięki materii organicznej gleba piaszczysta staje się mniej przepuszczalna i bardziej zasobna w składniki pokarmowe. Dodanie kompostu lub obornika pozwoli zwiększyć ilość próchnicy. Także rośliny zasiane na nawóz zielony po przekopaniu także staną się źródłem próchnicy.

Jeśli gleba jest ciężka, gliniasta, dodaje się do niej piasek lub drobny żwir (powinna to być warstwa grubości około 5 cm). Dodanie materii organicznej: kompostu lub obornika, sprawia, że struktura gleby gliniastej zostaje rozbita, co umożliwia dostęp tlenu do korzeni roślin i zapewnia lepszą filtrację wody. Do przekopanej ziemi można dodać także humus zmieszany z torfem.

Glebę ciężką warto rozluźnić i napowietrzyć, przekopując podłoże widłami (na głębokość ok. 20 cm). Na większym terenie lepiej wykonać to mechanicznie: aeratorem, wertykulatorem, pługiem czy glebogryzarką, uważając na rośliny w ogrodzie.

W ogrodzie o glebie gliniastej warto pomyśleć o drenażu, a spadek terenu powinien być tak ukształtowany, by woda spływała od domu w kierunku ogrodu.

ziemia ogrodowa fot. AlexSartori - Pixabay.com

pH czyli odczyn gleby w ogrodzie

Drugą ważną cechą gleby jest jej odczyn pH (określa stężenie jonów wodorowych), ponieważ od niego zależy dostępność składników pokarmowych dla roślin. Przedział pH dla gleb to 4–8. Gleba zasadowa (wapienna, alkaliczna) ma odczyn pH powyżej 6,5, natomiast gleba kwaśna – poniżej 6,5.

Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, rośliny nie mogą pobierać z niego substancji odżywczych. W takiej glebie powstają związki chemiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie, a pożyteczne mikroorganizmy giną.

Metodą na podwyższenia odczynu gleby jest wapnowanie. W przypadku gleby piaszczystej zabieg ten przeprowadza się wczesną wiosną, 2 - 3 tygodnie przed nawożeniem roślin nawozami mineralnymi lub organicznymi, a jeśli gleba jest gliniasta - jesienią. Górną warstwę gleby należy wymieszać z nawozem wapniowym, czyli dolomitem lub kredą mieloną (w przypadku gleby piaszczystej), albo wapnem palonym bądź gaszonym (w przypadku gleby gliniastej).

Jeśli rośliny w ogrodzie wymagają kwaśniejszej gleby, trzeba wymieszać ją z kwaśnym torfem wysokim i przekompostowaną korą lub po prostu kupić kwaśne podłoże. Wybierając pierwsze rozwiązanie, należy pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje między ziemią, torfem i korą: 1:1:1.

Jak określić odczyn gleby?

Do badania odczynu gleby najlepiej pobrać kilka próbek z różnych miejsc ogrodu, z głębokości 10–15 cm, i oddzielnie testować (trzeba zwracać uwagę, skąd pobiera się próbki; pobrane z miejsc, gdzie trzymano materiały budowlane, nie dadzą nam właściwej informacji o odczynie gleby w całym ogrodzie).

Próbkę ziemi można oddać do zbadania w stacji chemiczno-rolniczej lub samemu określić jej odczyn  za pomocą kwasomierza:

  • polowego – niewielką ilość gleby umieszcza się na specjalnej płytce lub w probówce i miesza ze specjalnym płynem. Jego kolor po chwili się zmienia. Porównuje się go z dołączoną skalą. Na tej podstawie określa się odczyn pH gleby. Barwa pomarańczowa i czerwona odpowiada glebom kwaśnym, zielona – zasadowym;
  • elektronicznego – wystarczy umieścić bolec urządzenia w ziemi i odczytać pH.

 

Małgorzata Cuch

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

narzędzia ogrodnicze fot. Cellfast
Ogrodowi pomocnicy: Niezbędne narzędzia ogrodowe Aby nasz dom ładnie się prezentował, należy zadbać o jego bezpośrednie otoczenie,... więcej
kupowanie roślin przez internet fot. simoballero - Fotolia.com
Czy warto kupować rośliny przez Internet? Wiosna to znakomity czas na wysiew nasion, sadzenie roślin i nawożenie ogrodu,... więcej
nawożenie roślin fot. singkham - Fotolia.com
Jak uniknać błędów w nawożeniu roślin? W każdym ogrodzie nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.... więcej
co to za roślina fot. PiLensPhoto - Fotolia
Podobne nazwy, różne rośliny Dla wielu początkujących ogrodników poznanie prawidłowych nazw roślin stanowi... więcej
jak kupować rośliny do ogrodu fot. ajlatan - Fotolia.com
Kupujesz rośliny? Zobacz na co zwrócić uwagę! Wiosna i jesień to czas, kiedy najczęściej kupujemy nowe rośliny. Oba terminy... więcej
odzież ochronna bhp w ogrodzie fot. alexshyripa - Fotolia.com
BHP w ogrodzie - jak bezpiecznie wykonywać prace ogrodowe? Prace ogrodowe nie zawsze należą do łatwych i jeśli będziemy wykonywać je w... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...