Logo
Logo

Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy liściaste przed zimą? Praktyczne porady

Późną jesienią drzewa i krzewy liściaste (owocowe i ozdobne) przygotowują się do zimy zrzucając liście i przechodząc stopniowo w stan spoczynku. Jeśli w kolejnym sezonie chcemy cieszyć się ich urodą lub zbierać z nich obfite plony, powinniśmy pomóc im w tych przygotowaniach i odpowiednio je zabezpieczyć przed zimą.

Spis treści
Które krzewy i drzewa liściaste potrzebują okrycia na zimę? Jakie okrycia warto zastosować? Jak i kiedy okryć drzewa i krzewy na zimę? Jak bielenie pni drzew owocowych chroni je przed mrozem?

Które krzewy i drzewa liściaste potrzebują okrycia na zimę?

Większość ogrodowych drzew i krzewów zrzucających liście nie wymaga zimowego okrycia, gdyż zapada w głęboki sen, podczas którego mróz nie jest dla nich dużym zagrożeniem. Okrywać nie trzeba również naszych rodzimych gatunków drzew i krzewów.

Okrycia potrzebują za to niektóre wrażliwe odmiany oraz gatunki rośliny pochodzących z innego klimatu – m.in. ketmia syryjska, pięknotka Bodiniera i judaszowiec kanadyjski, a także młode rośliny (niedawno posadzone) – np. drzewka owocowe (np. czereśnie, morele, brzoskwinie, grusze japońskie, wiśnie) oraz niektóre młode krzewy i drzewa ozdobne (np. katalpa, magnolia, tulipanowiec, ambrowiec amerykański, orszelina olcholistna).

Okrywanie roślin fot. bildlove - Fotolia Fot. bildlove/Fotolia

Czym okrywać?

Niektóre rośliny są jednak wrażliwe i bez naszej pomocy mogą mieć kłopoty z przetrwaniem chłodów, dlatego należy otulić je na zimę agrowłókniną lub słomianym chochołem. W handlu dostępne są też gotowe kaptury ochronne z juty lub agrowłókniny. Jeśli zdecydujemy się na okrycie ich słomą, to wokół okryć powinniśmy rozwinąć stalową siatkę o gęstych oczkach, która zapobiegnie gniazdowaniu gryzoni.

Oprócz ciepłego okrycia niektóre rośliny (np. róże, budleja Davida, hortensje, jaśmin nagokwiatowy, kielichowiec) potrzebują też grubej warstwy ściółki np. z liści, kory, torfu lub trocin bądź kopczyka z ziemi, usypanego ponad korzeniami. Warstwa ściółki przyda się też drzewom owocowym (np. czereśniom i gruszom) oraz szczepionym na podkładkach karłowych, gdyż ich system korzeniowy jest dość płytki i bardziej narażony na przemarzniecie niż w przypadku drzew korzeniących się głębiej.

Kopczyk z ziemi fot. Paweł Romanowski Fot. Paweł Romanowski

Kiedy okrywać?

Wszelkie osłony i zabezpieczenia musimy zakładać w odpowiednim czasie, gdyż rośliny okryte zbyt wcześnie mogłyby ponownie rozpocząć wegetację, a następnie zmarznąć przy pierwszych mrozach lub paść ofiarą chorób grzybowych. Z tego względu osłony i okrycia najlepiej zakładać dopiero po pierwszych późnojesiennych przymrozkach zapowiadających dłuższe ochłodzenie (zwykle jest to koniec XI – początek XII).

Bieleni pni drzew Fot. Agnieszka/Fotolia

Bielenie pni i konarów

Sprawdzonym sposobem na zabezpieczanie drzew owocowych przed uszkodzeniami mrozowymi jest też malowanie ich pni i grubych konarów białą farbą emulsyjną, kredą lub wapnem palonym, wymieszanym z wodą i gliną. Zabieg ma na celu ochronić pnie przed słońcem i nadmiernym nagrzaniem, prowadzącym do rozhartowania tkanek i narażającym je na przemarzniecie oraz powstanie ran zgorzelinowych (bielenie nie służy niszczeniu szkodników zimujących pod korą).

Taka sytuacja zdarza się najczęściej pod koniec zimy (I-II), dlatego jeśli zabieg ma być skuteczny, musi być wykonany odpowiednio wcześnie (najlepiej przełom XI-XII i w razie potrzeby powtórzony na przełomie I-II). Bielenie drzew wiosną (III-IV) lub latem nie ma większego sensu, bo wtedy biała farba nie spełni swojego zadania i nie ochroni kory przed uszkodzeniami mrozowymi. Wprawdzie zabieg wykonany wczesną wiosną może spowolnić wegetację drzew i ochronić je przed wiosennymi przymrozkami, ale nie pomoże już na uszkodzenia powstałe zimą.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: John Kroetch / Dreamstime oraz 7monarda / Fotolia

Autor
Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy liściaste przed zimą? Praktyczne porady
Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy liściaste przed zimą? Praktyczne porady
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl