Temat na czasie

Pomysły na prezenty świąteczne dla ogrodników
prezenty dla ogrodników fot. StockSnap
Wraz z redakcją magazynu Gardeners` World Polska przygotowaliśmy dla Was zestawienie gadżetów, z których ucieszy się każdy ogrodnik! Doskonale nadają się na gwiazdkowe prezenty! Są wśród nich niezbędne narzędzia, elegancka odzież, stylowe ozdoby i gadżety do uprawy roślin w domu i ogrodzie. Zobacz nasze propozycje i zainspiruj się na Święta!  

tydzień w ogrodzie   10-12 - 16-12

iglaki zima, fot. Bethany Carlson, SXC
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów) ...
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a zamarznięta ziemia uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku ...
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią ...
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach. ...
Gdy zima za oknem na naszych parapetach zaczynają kwitnąć kaktusy - grudniki, raczki, zygokaktusy i kaktusy bożonarodzeniowe. Wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej rośliny - schlumbergery. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Pielęgnacja i ochrona / Artykuły /

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Pytanie czytelnika: Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Mam w ogrodzie różne rośliny. Niektóre pewnie są wrażliwe na mrozy. Co, jak, czym i kiedy zabezpieczyć?

Zabezpieczenie roślin przed zimą


Które rośliny potrzebują zabezpieczenia na zimę?

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia przed mrozem, to np. młode, niedawno posadzone, gatunki i odmiany wrażliwe (zwłaszcza zimozielone) i te pochodzące z cieplejszych rejonów potrzebują ochrony przed mrozem i wiatrem. Niektóre (byliny niezimujące w gruncie i rośliny egzotyczne) wręcz będą wymagały wykopania z ogrodu i przechowania w suchym i chłodnym, lecz bezmroźnym pomieszczeniu.

Czym zabezpieczać rośliny?

Do ochrony przed mrozem mamy do wyboru kilka różnych materiałów m.in. agrowłókninę, siatkę cieniującą, słomę, tkaninę jutową, stroisz, korę sosnową oraz suche liście. Wszystkie one pozwalają roślinom "oddychać". Nie wolno stosować folii i innych materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza, bo rośliny nimi okryte znacznie później przejdą w okres spoczynku oraz będą narażone na ryzyko pojawienia się chorób, przegrzania, suszy lub gnicia. Folia bąbelkowa polecana jest tylko do zabezpieczania donic.

Kiedy zabezpieczać?

Termin zakładania osłon nie jest sztywno określony. Warunkowany jest przebiegiem pogody, którą trzeba obserwować! Rośliny zabezpieczamy dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni będzie utrzymywać się poniżej zera - t.j. do -5°C (zazwyczaj w połowie listopada). Wierzchnia warstwa ziemi będzie lekko zmarznięta, a większość roślin przejdzie już w okres zimowego spoczynku. Rośliny lekko się zahartują i dopiero wtedy będą potrzebować okrycia, a nie przed nadejściem mrozów! Osłon nie wolno zakładać zbyt wcześnie, bo może to spowodować wznowienie wegetacji przez roślinę, co tylko ją osłabi.

Okrycie luzujemy, a nawet całkowicie zdejmujemy, gdy nadejdzie ocieplenie, następnie ponownie zawijamy, gdy spodziewane są mrozy. Można je zdjąć dopiero wtedy, gdy ustąpią ostatnie mrozy i dodatnia temperatura będzie utrzymywać się kilka dni. Zwykle przypada to na przełom marca i kwietnia. Kopczyki rozgarniamy później, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków.

Jak to zrobić? 16 pomysłów na zimowe osłony

Zabezpieczanie roślin na zimę - biała agrowłóknina
Owiń agrowłókniną

Biała agrówłóknina o grubości 50 g/m² (zwana zimową) to najpopularniejszy i najlepszy materiał do ochrony. Jest wszechstronnie stosowana do zawijania i okrywania wielu roślin ogrodowych. Jest tania, a do tego trwała - można ją stosować przez wiele lat. (fot. ©BORZYWOJ/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - ochrona donicZabezpiecz donice

Rośliny rosnące w donicach są bardziej narażone na mróz. Część nadziemną owijamy agrowłókniną i związujemy sznurkiem, by się nie rozwinęła. System korzeniowy, choć spoczywa w donicy, wymaga dodatkowej osłony styropianem (także od spodu). (fot. ©7MONARDA/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - ochrona krzewów
Okryj krzewy

Krzewy owijamy kilkakrotnie i szczelnie agrowłókniną, następnie związujemy na górze sznurkiem. Można go rozwiązać na przedwiośniu, by sprawdzić kondycję zimujących roślin. Przy podstawie usypujemy kopczyk z ziemi lub kory, który zabezpieczy korzenie. (fot. ©ALINA G/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - osłona z liści
Wykorzystaj liście

Opadłe liście i patyki nie muszą trafić na śmietnik. Jeżeli są suche i pozbawione chorób, doskonale nadadzą się do ochrony niskich roślin okrywowych oraz miejsc sadzenia bulw, cebulek i kłączy wrażliwych na zimno. Liśćmi nie powinno się przykrywać roślin zimozielonych. (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - związywanie pędów
Zwiąż pędy

Bujnym różom (szczególnie pnącym, parkowym i wielkokwiatowym) związujemy pędy. To zapobiegnie ich wyłamywaniu po obfitych opadach śniegu. Jeśli to możliwe, koronę dodatkowo owijamy agrowłókniną lub jutowym workiem. (fot. ©BILDLOVE/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - siatki cieniujące
Okryj przed słońcem

Niskie i płożące rośliny osłaniamy ciemnozieloną siatką cieniującą (tzw. dzianiną) wykonaną z folii PP. Gęsta tkanina (cieniująca 40-60%) chroni rośliny zimozielone przed nadmiernym nasłonecznieniem i mroźnym wiatrem. (fot. ©7MONARDA/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - wysokie osłony z agrowłókniny
Chroń wysokie uprawy

Osłona na stelażu świetnie przyda się do ochrony wyższych roślin przed wiatrem, mrozem i słońcem. Gotowe zestawy można kupić w centrum ogrodniczym lub zbić stelaż z drewnianych listewek. Po opadach śniegu trzeba zbadać, czy tkanina się nie zapadła! (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - osłona warzywnika i kwietnika
i niskie

Warzywniki, niskie rabaty i kwietniki można łatwo i szybko osłonić agrowłókniną. Żeby nie rozwiał jej wiatr, wystarczy przybić materiał na brzegach listewkami, a środek przywiązać sznurkiem (na krzyż). (fot. ©BILDLOVE/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - owijanie iglaków
Zwiąż iglaki

Związywanie kolumnowych i kielichowatych form iglastych roślin jest bardzo ważne, by zachowały pokrój nawet po opadach śniegu i silnych wiatrach. Śniegowe czapy na iglakach wyglądają pięknie, ale mogą powodować ich deformację. (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - osłony z juty
Ustaw jutowe wigwamy

Tkaniny jutowe doskonale przepuszczają powietrze i wilgoć. Świetnie sprawdzają się do osłaniania krzewów i niewielkich drzewek. Można nimi owinąć roślinę lub na stelażu z drewnianych listewek rozbić ochronny "wigwam". (fot. ©YULYAO/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - stroisz
Wykorzystaj stroisz

Stroisz (gałązki drzew iglastych, które nie gubią igieł - np. świerkowe) świetnie nadaje się do osłaniania bylin i niskich krzewów. Zabezpieczy rośliny przed słońcem, wiatrem i ciężkim śniegiem, który mógłby powodować wyłamywanie delikatnych pędów. (fot. ©VECTORASS/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - słomiany chochoł
Ochroń miejsce szczepienia

Słomiane chochoły możemy stosować do zabezpieczania podstawy pni drzewek owocowych, szczególnie tych szczepionych na podkładkach. Miejsce zrostu jest szczególnie narażone na przemarzanie, dlatego też wymaga dodatkowej ochrony. (fot. ©FRANCO NADALIN/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - mata słomiana
Wykorzystaj maty

Płotek z maty wiklinowej lub słomianej stworzy osłonę drzewek, krzewów i roślin zimozielonych przed wiatrem i słońcem. Minusem mat jest ich krótkotrwałość i tendencja do gnicia. Po 2-3 sezonach można je wyrzucić na kompost. (fot. ©RUCKSZIO/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - owijanie pni drzewk owocowych agrowłókniną
Owiń zamiast malować

Niektóre drzewka owocowe (np. jabłonie, śliwy i czereśnie) potrzebują osłony przed słońcem, które powoduje ich nadmierne nagrzewanie, pękanie kory i groźne choroby. Zamiast malować białą farbą, można owinąć pień agrowłókniną. (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - kopczyk z ziemi
Usyp kopczyk

Kopczyki z ziemi lub kompostu doskonale nadają się do obsypywania podstawy pnia różanych krzewów, ochrony miejsca okulizacji i bryły korzeniowej. Kopczyk powinien mieć 20-30 cm wysokości. (fot. Paweł Romanowski)

Zabezpieczanie roślin na zimę - śnieg jako naturalna ochrona
Naturalna ochrona

Śnieg zapewni doskonałą okrywę przed zimnem, słońcem i wiatrem. Rośliny pod delikatną śniegową pierzynką rzadko przemarzają. Cierpią, gdy zima jest mroźna ale bezśnieżna. (fot. ©CHRISTINE KUCHEM/FOTOLIA)logo BudujemyDom.pl
Źródło: magazyn Budujemy Dom 10/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Zobacz najnowsze artykuły

Problemy w uprawie lawendy Riala Pixabay 1200 x 900 px
Problemy w uprawie lawendy. Jak je rozwiązać? Lawenda jest spotykana w wielu polskich ogrodach. Ten wonny półkrzew ma jednak... więcej
Rodzaje agrowłókniny Maria Godfrida Pixabay 1200 x 900 px
Rodzaje agrowłókniny do ogrodu. Jak je stosować? Agrowłóknina, czyli włóknina polipropylenowa to jeden z materiałów chętnie... więcej
chroby warzyw fot. atimedia - Pixabay.com
Jak zimują choroby warzyw? Co zrobić, by ograniczyć ich występowanie? Choroby nękające rośliny warzywne to utrapienie każdego ogrodnika. Zanim jednak... więcej
podlewanie roślin zimą fot. nd700 - Fotolia
Podlewanie roślin zimą Mogłoby się wydawać, że pogrążony w zimowym śnie ogród nie wymaga naszej... więcej
Okrywanie róż na zimę
Okrywanie róż na zimę. Porady ekspertów Obniżająca się temperatura i coraz krótszy dzień zwiastują nadciągającą... więcej
okrywanie roślin na zimę - materiały fot. Rolmarket
Okrywanie roślin na zimę. Porady ekspertów Gdy opadną już pierwsze liście z drzew, a ranki witają nas rześkim, chłodnym... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień