Logo
Logo

Zakładanie oświetlenia ogrodowego | O czym warto pamiętać?

W jaki sposób należy rozprowadzić przewody elektryczne zasilające lampy w ogrodzie? Czy można zautomatyzować ich włączanie się i wyłączanie?

Spis treści
Jakie są zasady instalowania oświetlenia z określonym napięciem elektrycznym? Jak zamontować oświetlenie w ogrodzie? Automatyka w oświetleniu ogrodowym

Napięcie elektryczne, a oświetlenie ogrodowe

Zależnie od napięcia jakim zasilane będą lampy, przewody zasilające muszą spełniać różne wymagania.

Przy instalacji niskonapięciowej – do 24 V

Przewód można prowadzić w dowolny sposób w gruncie, zwracając jedynie uwagę, aby nie został uszkodzony przy pracach w ogrodzie.

Można użyć dowolnego przewodu, ale warto umieścić go w karbowanej rurce ochronnej, co zmniejszy ryzyko przecięcia go przez gryzonie. Przekrój rurki należy dobrać do długości instalacji oraz jej obciążenia elektrycznego, natomiast liczba żył zależy od tego, iloma obwodami będziemy chcieli niezależnie sterować.

W miejscach przewidzianych do zamontowania lamp wyprowadzamy przewody ponad grunt na ok. 1 m.

Przy instalacji wysokonapięciowej – 230 V

W przypadku wysokich napięć elektrycznych, przewody do oświetlenia ogrodu muszą spełniać określone warunki. Trasa, po jakiej prowadzony będzie kabel zasilający poszczególne lampy nie może przebiegać w pobliżu dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych.

Podstawowe zasady instalowania oświetlenia ogrodowego

  • Odcinki łączące kolejne punkty zasilania prowadzimy po linii prostej, a w razie konieczności ominięcia przeszkody, zmiany kierunku dokonujemy przez załamania trasy przebiegu, a nie łukiem.

  • Kable oświetlenia ogrodowego układa się w wykopie na głębokości 70 cm, a podczas zasypywania, 30 cm nad nimi umieszcza się niebieską taśmę ostrzegawczą.

  • Do ułożenia instalacji nadaje się wyłącznie kabel przeznaczony do układania w gruncie o odporności napięciowej izolacji 1 kV (symbol YKY) i przekroju żył co najmniej 2,5 mm2.

Do zasilania pojedynczego obwodu wystarczy kabel trójżyłowy, ale układając kabel z pięcioma żyłami możemy niezależnie sterować trzema obwodami. Przy korzystnym rozmieszczeniu lamp warto zastosować tzw. Zasilanie pierścieniowe – drugi koniec przewodu „wraca” do punktu zasilania, dzięki czemu lampy zasilane są dwustronnie i w razie uszkodzenia jakiegoś odcinka będą nadal funkcjonować.

Automatyka w oświetleniu ogrodowym

System sterowania oświetleniem zewnętrznym można zautomatyzować w różnych wariantach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Przykładowy układ sterowania umożliwia samoczynne włączanie się oświetlenia ogólnego po zapadnięciu zmroku i włączanie lamp na dojściu do budynku, gdy otworzymy furtkę.

Zestawienie aparatury sterującej nie jest specjalnie skomplikowane i może to zrobić każdy dobry elektryk.

Podstawowym elementem sterującym jest wyłącznik zmierzchowy, który uruchamia stan gotowości dla innych elementów sterujących, gdy na zewnątrz zrobi się dostatecznie ciemno. Czujnik ten instalujemy na ścianie domu, w takim miejscu, aby po włączeniu jakiegokolwiek oświetlenia ogrodowego nie padało nie niego światło. Moment jego zadziałania można regulować, zależnie od poziomu światła dziennego. Uruchomienie wyłącznika zmierzchowego powoduje zapalenie się oświetlenia ogólnego i umożliwia ręczne włączenie oświetlenia dekoracyjnego. Oświetlenie dojścia włączy się automatycznie, jeśli ktoś zadzwoni do furtki lub włączymy jej otwieranie.


Zdjęcie tytułowe: noahherrera/Pixabay

Autor
Zakładanie oświetlenia ogrodowego | O czym warto pamiętać?
Zakładanie oświetlenia ogrodowego | O czym warto pamiętać?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl