Temat na czasie

Choinka w doniczce. Jak wybrać i pielęgnować?
choinka w doniczce fot. gpointstudio - Fotolia.com
Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" - będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.  

tydzień w ogrodzie   18-12 - 24-12

zimowy trawnik, fot. Mattox, SXC
Unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż zimą (w czasie mrozów lub opadów) pod wpływem ciężaru źdźbła łatwo się łamią. Ponadto, udeptywanie pogarsza strukturę gleby oraz stosunki wodne i powietrzne w podłożu, co może być przyczyną złej kondycji trawy na wiosnę ...
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią ...
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu nie należy przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć ...
Oczywiście, zgodnie z tradycją, główną ozdobą była i jest świąteczna choinka stojąca na honorowym miejscu w mieszkaniu oraz jemioła zawieszona pod sufitem. ...
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Zakładanie ogrodu / Artykuły /

Jak zaprojektować ogród - poradnik od A do Z

Przy projektowaniu ogrodu należy uwzględnić ukształtowanie powierzchni, instalacje, ale także jego funkcję. Warto też wiedzieć, że dobrze zaplanowana roślinność może być efektowna, ale także praktyczna, a w niedużym ogrodzie, duże znaczenie ma nawet... kolor kwiatów. O tych i o innych, nie zawsze oczywistych, ale istotnych kwestiach, piszemy poniżej.

1_duzy_ogrod.jpg

Aranżacja otoczenia domu jest równie ważna jak urządzenie jego wnętrza. Piękny ogród to nie tylko doskonałe miejsce wypoczynku, ale także inwestycja w nieruchomość, która może podnieść jej wartość nawet o 20%.

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Projektowanie ogrodu - plan to podstawa

Chcesz mieć piękny ogród – zaplanuj go, zanim przystąpisz do zagospodarowywania terenu. Działanie zgodne z planem pozwala uniknąć błędów – nie ma mowy o chaotycznych nasadzeniach przypadkowych roślin, które nie dość, że źle się komponują, to jeszcze nie chcą rosnąć na działce. Ponadto, projekt umożliwia zoptymalizowanie działań – w miejscu, gdzie będą wykonywane wykopy, zawczasu można np. zdjąć żyzną warstwę ziemi, by wykorzystać ją potem do sadzenia krzewów.

2_sadzenie_roslin.jpg
Na większych działkach zieleń najlepiej sadzić w dużych, luźnych grupach. W małych ogródkach przydomowych liczy się natomiast dbałość o szczegóły. Jednak w każdym przypadku – rośliny powinny być tak dobrane, by zdobiły posesję przez cały rok, a nie tylko w ciepłych miesiącach, gdy większość gatunków znajduje się w rozkwicie. Fot. Gardena

Architekt krajobrazu - niech pozna twoje oczekiwania

Wielu inwestorów korzysta z usług architekta krajobrazu, który pomaga nadać ich wizjom realny kształt. Wybierając projektanta, przejrzyjmy w Internecie jego portfolio i oceńmy, czy styl prac nam odpowiada.

Przed rozpoczęciem współpracy, należy przygotować mapę geodezyjną działki (najlepiej w wersji cyfrowej), która będzie bazą do sporządzenia projektu, oraz projekt domu i uzbrojenia terenu. Sprecyzujmy nasze oczekiwania co do funkcji ogrodu i jego aranżacji, wykonajmy listę ulubionych roślin.

Za pełną dokumentację (projekt koncepcyjny, wykonawczy, wizualizacje, kosztorys, program pielęgnacji) zapłacimy 2000–6000 zł – zależnie od wielkości ogrodu i skomplikowania projektu. Przy odrobinie wyobraźni i wiedzy na temat roślin, samemu można wykreować piękną i funkcjonalną przestrzeń.

Projekt dostosowany do warunków, otoczenia i przede wszystkim... działki

Przy projektowaniu należy uwzględnić uwarunkowania przyrodnicze i kulturowe regionu. Ułatwia to dobór właściwych roślin czy rodzaju budulca, tak by wpisywał się w otaczający krajobraz. To, co pasuje do wiejskiego podwórka, niekoniecznie pasuje w mieście, a np. płaski krajobraz Mazowsza nie za dobrze współgra z wijącymi się potokami.

Pamiętajmy też o ukryciu mankamentów działki. Małą i wąską optycznie poszerzą elementy o przebiegu poprzecznym (np. poziomy wzór nawierzchni z kostki) i chłodne kolory – sprawdzą się więc rośliny o niebieskawym odcieniu liści i kwiatów.

3_utwardzona_sciezka.jpg
Utwardzona ścieżka do altany czy jeziorka zapobiegnie powstawaniu tzw. przedeptów. Nie musi to być brukowany chodnik. Wystarczą pojedyncze płyty na kilkucentymetrowej warstwie piasku. Fot. Bruk-Bet

Na niewielkim terenie warto też postawić na prostotę kompozycji i dbałość o detale, natomiast na rozległym poleca się sadzić rośliny w luźnych grupach, tak by nie musiały konkurować o światło, wodę i substancje odżywcze.

I najważniejsze – ogród musi spełniać oczekiwania wszystkich członków rodziny. Niektórzy relaksują się przy pieleniu grządek, inni grając w piłkę albo leżąc w hamaku.

Wszystkie prace związane z urządzeniem ogrodu najwygodniej zlecić wyspecjalizowanej firmie, np. tej, która stworzyła projekt. Można też działać samodzielnie – na efekt końcowy będziemy czekać dłużej, ale i tak najistotniejsze jest to, by trzymać się założeń projektu.

Prace ziemne w ogrodzie - układanie instalacji, budowa oczka wodnego

Zanim ustawimy w ogrodzie ławki, podłączymy lampy i posadzimy nowe rośliny, musimy przeprowadzić niezbędne prace ziemne i ułożyć w gruncie instalacje. Właściwa kolejność robót zaoszczędzi pracy i wydatków.

Prace ziemne w ogrodzie związane są najczęściej z budową oczka wodnego, basenu, albo zmianą ukształtowania powierzchni – w celu zapewnienia spływu wody deszczowej w odpowiednim kierunku bądź urozmaicania rzeźby terenu.

Ciekawe ukształtowanie może wprowadzić charakterystyczny nastrój – trzeba jednak pamiętać, że wzniesienia muszą wyglądać naturalnie i płynnie łączyć się z otoczeniem.

4c_oswietlenie.jpg 4a_oswietlenie.jpg 4b_oswietlenie.jpg
Punkty oświetleniowe można instalować w nawierzchniach oraz w formie lamp słupkowych. Można także ustawić na trawniku reflektorki. Fot. Milantex, Paulmann

 

W ogrodzie, podobnie jak w domu, ważne jest to, czego nie widać, czyli rozmaite instalacje (elektryczna czy nawadniająca – niezastąpiona na działkach z dużym trawnikiem). Trzeba je ułożyć odpowiednio wcześnie – po zakończeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych, jak np. utwardzanie nawierzchni.

Wykonanie instalacji elektrycznej – która na zewnątrz jest niezbędna do zasilania oświetlenia, napędu bramy czy narzędzi ogrodowych – należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Kable prowadzi się w wykopie, na głębokości ok. 70 cm (by nie zostały uszkodzone podczas prac ogrodniczych) i w bezpiecznej odległości od dużych drzew czy rur wodociągowych.

Nawierzchnia w ogrodzie i ogrodowe oświetlenie

Po ułożeniu instalacji, czas na nawierzchnie, niewielkie ogrodowe budowle (zwane małą architekturą) i lampy. Wyposażenie takie służy wygodzie domowników i zdobi obejście – jeśli tylko jest właściwie dobrane. Bez tych elementów ogród wydawałby się pusty.

5_przewoz_ziemi
Jeśli gleba w ogrodzie jest nieurodzajna, w miejscu przeznaczonym na rabaty warto poprawić jej jakość, wysypując nań żyzną ziemię (warstwa 5–10 cm) i mieszając ją z podłożem. Grunt pod drzewa i krzewy użyźnia się zwykle miejscowo – podczas sadzenia roślin – wsypując żyzną glebę w dołki wykopane pod poszczególne egzemplarze. Fot. www.sorted.waw.pl

Przy planowaniu nawierzchni trzeba pamiętać, by zachować umiar – zarówno w ilości traktów, jak również w ich wykończeniu. Choć nawierzchnie utwardzone są w ogrodzie niezbędne (szczególnie podjazd, ścieżka od furki do drzwi wejściowych oraz ścieżki do najważniejszych miejsc na działce), nie powinny dominować nad zielenią.

Szeroki wybór kostki brukowej o rozmaitych kształtach i kolorach zachęca do układania barwnych wzorów, które nie zawsze pasują do charakteru ogrodu. Projekt nawierzchni otrzymamy za darmo przy zakupie kostki brukowej, jednak najlepiej, gdy to architekt krajobrazu wkomponuje trakty w plan ogrodu.

Projektant, na życzenie inwestora zaprojektuje również altanę, pergolę czy trejaż, tak, aby budowle idealnie wpisywały się w ogród. Jeśli ktoś woli tańsze, prostsze i szybsze rozwiązania, w centrum ogrodniczym może kupić produkty gotowe do montażu, z zabezpieczonego metalu lub drewna. W zestawie otrzyma wszystkie niezbędne akcesoria (gwoździe, wkręty, obejmy do mocowania drewnianych elementów w ziemi itd.).

Pamiętajmy, że konstrukcje o minimalistycznej formie, np. ze stali, najlepiej pasują do ogrodów w stylu nowoczesnym, zaś te z drewna albo wikliny przywołują na myśl założenia naturalistyczne albo ogródki wiejskie.

Oświetlony ogród zachęca do wieczornego relaksu na świeżym powietrzu. Wokół domu najczęściej montowane są lampy na wyższych bądź niższych słupkach, ustawiane przy ścieżkach. Ciekawy efekt daje podświetlenie (np. za pomocą reflektorka) ogrodowej rzeźby czy rośliny o oryginalnym pokroju.

Pamiętajmy, że wszystkie urządzenia elektryczne w ogrodzie muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz – dotyczy to nawet lamp znajdujących się pod zadaszeniem.

Projekt ogrodu - coś więcej niż układ roślin

Zieleń (rośliny, trawnik) wprowadza się do ogrodu na końcu. Murawa stanowi neutralne tło dla roślin i jest doskonałym miejscem zabaw. Im ma większą powierzchnię, tym ogród wydaje się przestronniejszy.

Choć wymaga sporo pielęgnacji, dobrze mieć chociaż niewielki trawnik. Ostatnio popularne stało się układanie darni z rolki, która daje natychmiastowy efekt. Nie jest ona jednak polecana do każdego ogrodu. Na dużych działkach, trawę zazwyczaj się wysiewa, bo to mniej kosztuje.

6a_zadbane_krzewy.jpg
6b_zadbane_krzewy.jpg
Najefektowniej wyglądają grupy krzewów posadzone w układzie piętrowym (w oddali wyższe, a blisko niższe) oraz złożone z gatunków o kontrastujących ze sobą pokrojach. Fot. L. Jampolska, Buszrem

 

Jeśli doborem roślin w naszym ogrodzie zajmuje się architekt krajobrazu – sprawa jest prosta. W jaki sposób jednak dobrać gatunki samodzielnie, by tworzyły efektowną kompozycję i zdrowo rosły? Oto kilka porad:

 • szkielet kompozycji powinny stanowić drzewa albo większe krzewy;
 • rośliny dobrze wyglądają w dużych jednorodnych grupach – wiele pojedynczych egzemplarzy sprawia wrażenie chaosu;
 • warto zadbać, by zieleń stanowiła układ wielopiętrowy – daleko w polu widzenia planuje się większe okazy, np. drzewa, krzewy, przed nimi byliny, a najbliżej obserwatora rośliny płożące;
 • liczy się również kontrast – można go uzyskać poprzez zestawianie ze sobą roślin o odmiennym pokroju – np. krzewów strzelistych z tymi o przewieszających się pędach;
 • wystarczą 2–3 kolory przewodnie – szczególnie w nowoczesnych ogrodach unika się różnorodności barw. Ważny jest przy tym zarówno kolor kwiatów, jak i liści, które nierzadko są w odcieniach szarości, czerwieni czy żółci;
 • należy dobierać gatunki o różnej porze kwitnienia i sadzić również te, które zimą nie tracą liści – ogród powinien być atrakcyjny przez cały rok;
 • nie ma sensu walczyć z trudnym podłożem (np. piaszczystą lub kwaśną glebą) – lepiej odpowiednio dobrać zieleń. Przyjrzyjmy się, co naturalnie rośnie na działce albo „za płotem”;
 • rośliny zadarniające (płożące) mogą zastąpić trawnik (murawa zawsze wymaga sporo pielęgnacji);
 • godne uwagi są krzewy zimozielone, które nie będą zaśmiecać ogrodu liśćmi, oraz karłowe odmiany drzew i krzewów – nie wymagają przycinania.
7b_murek_z_gazonow.jpg
7a_murek_z_gazonow.jpg
Murek z gazonów obsadzonych roślinami ochroni wnętrze ogrodu przed wiatrem oraz hałasem i kurzem z ulicy. Fot. Buszrem

Roślinność ogrodowa może być praktyczna

Ogrodowa roślinność służy nie tylko ozdobie. Jeśli działka jest płaska, otwarta i wietrzna, albo znajduje się w sąsiedztwie ulicy, jej wnętrze warto osłonić pasem gęstych, piętrowych nasadzeń. Będą one doskonałą barierą przed silnymi podmuchami, kurzem, hałasem i spalinami

Średniej wielkości drzewa i krzewy zimozielone na granicy posesji zapewnią całoroczną osłonę (a wiatr najbardziej dokucza zimą). Nieestetyczną ścianę budynku gospodarczego, oraz inne nieatrakcyjne obiekty w ogrodzie, można zasłonić szpalerem drzew, grupami drzew i krzewów o różnej wysokości lub pnączami (porastającymi mury, bądź wspartymi na kratownicach).

8_sadzenie_roslin_nie_wymagajacych.jpg
Ci, którzy dopiero uczą się ogrodnictwa, powinni wybierać gatunki wytrzymałe, łatwe w uprawie i długowieczne, którym nie zaszkodzi brak doświadczenia. Fot. Fiskars

Gdy miejsca jest mało, najlepiej sprawdzą się kolumnowe formy drzew i krzewów, żywopłoty formowane oraz pnącza przy płaskich podporach.

W okresie zagospodarowywania działki istotną rolę powinna spełniać zieleń zastana na posesji, choć wielu inwestorów bez większego zastanowienia usuwa stare drzewa, pozbawiając ogród ozdoby, skutecznego filtra zanieczyszczeń i przede wszystkim cienia. Zanim urosną nowe okazy, mija wiele lat.

Szczególną rolę spełniają drzewa liściaste od południowej strony budynku – niwelują nagrzewanie się wnętrza domu latem, zimą zaś (gdy nie mają liści) nie ograniczają dopływu promieni słonecznych.

Projekt zagospodarowania działki jest ważny

Najlepiej, gdy projekt zagospodarowania działki powstaje równolegle z projektem budynku. Wówczas niektóre jego elementy, np. taras, można zaprojektować tak, by współgrały z otoczeniem.

Gdy większe prace ziemne zostaną wykonane w trakcie budowy domu, na etapie jego wykańczania nie będzie trzeba brnąć w błocie. Niestety, większość inwestorów najpierw skupia się na budowie domu, a dopiero potem na zagospodarowaniu działki.


logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2015
zdjęcie tytułowe: Lilianna Jampolska

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

choinki w doniczkach fot. chamillew - Fotolia.com
Choinka w donicy - drzewko na lata Drzewko w donicy to zdecydowanie większy wydatek, niż choinka cięta, ale przy... więcej
pierwsze wiosenne kwiaty fot. emi-le - Pixabay.com
TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych Wiosna to czas kwitnienia, najbardziej oczekiwany okres w sezonie, to nagroda dla... więcej
jesień to czas traw ozdobnych fot. prigarci - Pixabay.com
Jesień to czas TRAW OZDOBNYCH Gdy ostatnie kwiaty tracą swój blask na pierwszy plan wysuwają się kolorowe trawy... więcej
rośliny na żywopłot fot. MabelAmber - Pixabay.com
TOP 12 najpopularniejszych roślin na ŻYWOPŁOT Ogromne bogactwo przeróżnych gatunków i odmian drzew i krzewów żywopłotowych... więcej
wiosenne kwiaty cebulowe fot. Stefan Schweihofer - Pixabay.com
TOP 30 najpopularniejszych wiosennych KWIATÓW CEBULOWYCH Posadź cebulki kwiatowe, które mają różne okresy kwitnienia, dzięki czemu będziesz... więcej
ogród dekoracyjny jesienią fot. Tesa Robbins - Pixabay.com
Ogród piękny JESIENIĄ. 20 roślin dekoracyjnych po sezonie Kolory jesieni są zapowiedzią końca sezonu ogrodniczego, ale jest to spektakularny... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...