Nastrojowy ogród

Jak uprawiać lawendę na balkonie?
lawenda w doniczce na balkonie i tarasie fot. Flower Council Holland
Nic tak nie kojarzy się z Prowansją i upałem Południa jak lawenda. Roślina występuje w wielu kształtach, nie wymaga mnóstwa pielęgnacji, a jej kwiaty są w kolorach od prawie białego, przez liliowy, po ciemny fiolet – i cudownie pachną.  

Twój ogród / Rośliny w mieszkaniu / Artykuły /

Jakie kwiaty doniczkowe można uprawiać w mieszkaniu i gdzie je ustawić?

Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu poza walorami dekoracyjnymi tworzą przyjemny i zdrowy mikroklimat. Wśród wielu gatunków i odmian zieleni pokojowej każdy znajdzie rośliny odpowiednie dla siebie. Niektóre z nich jednak najlepiej pasują do konkretnych pomieszczeń. Dowiedz się, jak aranżować zieleń w różnych pomieszczeniach mieszkania.

kwiaty doniczkowe do mieszkania fot. Flower Council Holland


Kwiaty doniczkowe to bez wątpienia jedne z najcenniejszych i najpiękniejszych ozdób do mieszkań. Umiejętnie wykorzystane mogą podkreślić styl wnętrza oraz dodać mu niepowtarzalnego czaru i kolorytu. Nie bez znaczenia są także ich prozdrowotne właściwości, bo rośliny produkują tlen, uspokajają, nawilżają i pochłaniają szkodliwe związki z powietrza.

Aranżując zieleń w pomieszczeniach warto stosować się do kilku głównych zasad. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ich liczbą. Zazwyczaj 2-3 większe egzemplarze lepiej prezentują się w pomieszczeniu, niż kilkanaście małych, które szybko wprowadzają wrażenie bałaganu.

Wybierając rośliny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wymagania, dostosowanie do warunków mieszkania i łatwość uprawy! Dopiero wtedy, po okrojeniu długiej listy, można wybierać w gatunkach i odmianach stosując kryterium dekoracyjności.

Istotna jest także finalna wielkość i siła wzrostu kwiatów, którą trzeba dobrać do wolnej przestrzeni. Wysokie rośliny (np.: palmy) po pewnym czasie mogą nadmiernie się rozrastać i z pięknej dekoracji stać się dużym problemem. Duże znaczenie mają także użyte pojemniki do uprawy (materiał, kształt, barwa i fraktura) – mogą efektownie podkreślić styl, ale także całkowicie zepsuć charakter wnętrza wprowadzając niepotrzebną pstrokaciznę i chaos.

kwiaty doniczkowe do mieszkania fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland

Kwiaty doniczkowe mogą być piękną ozdobą wnętrza!
Nie można jednak zapomnieć o tym, że są to żywe organizmy,
które wymagają odpowiednich warunków i pielęgnacji.

Dowiedz się, jak stworzyć nastrojowe wnętrze pełne roślin

Zobacz także nasze "zielone inspiracje":

 

 • Dżungla w mieszkaniu
 • Kolorowe rośliny doniczkowe
 • Dekoracyjne rośliny w mieszkaniu ogrodnika
 • Rośliny w domu architekta
 •  

  Kwiaty doniczkowe do kuchni

  Kuchnie najczęściej są dobrze oświetlone, ale okna rzadko usytuowane są od strony południowej. Dzięki temu nie dociera do nich palące słońce i na parapecie panują bardzo dobre warunki do uprawy większości gatunków kwiatów doniczkowych.

  W kuchni panują nieco wilgotniejsze warunki niż w pozostałych pomieszczeniach. Niestety pomieszczenie jest także bardziej zanieczyszczone – głównym winowajcą są kuchenki gazowe, które wydzielają szkodliwe dla zieleni opary. Z tego względu w kuchni, zwłaszcza tej bez okapu, powinno się zrezygnować z uprawy delikatniejszych gatunków.

  Najczęstszą ozdobą są łatwe w uprawie niewielkie rośliny kwitnące (fiołek afrykański, kalanchoe, kalceolaria mieszańcowa, cyklamen perski, pelargonie angielskie oraz begonie). Często uprawia się także rośliny użytkowe – doniczkowe zioła i nowalijki. Te dwie grupy warto sadzić w skrzyniach, metalowych lub glinianych pojemnikach.

  kwiaty w kuchni fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty w kuchni fot. Flower Council Holland
  fot. Flower Council Holland
  kwiaty w kuchni fot. Flower Council Hollandfot. Flower Council Holland

  Kwiaty doniczkowe do łazienki

  Łazienki, zwłaszcza te w blokach, są ciemne (bez okna) i nie nadają się uprawy kwiatów doniczkowych, bo żadna roślina nie wytrzyma długo beż źródła światła! Można na krótko wynieść do łazienki rośliny cieniolubne - np. zamiokulkasa lub wężownicę, ale mogą to być maksymalnie 2-3 dni!

  Łazienki w domach są zwykle jasne, ale słabo oświetlone i pozwalają na uprawę tylko niektórych gatunków. Atutem łazienki jest duża wilgotność powietrza – to dobre warunki dla roślin pochodzących z klimatu tropikalnego. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zwykle w takim pomieszczeniu uprawia się 1-2 egzemplarze, najczęściej na parapecie okiennym lub w kwietniku. Należy unikać ustawiania zieleni w pobliżu umywalki, kabiny prysznicowej i innych miejsc stwarzających ryzyko kontaktu z detergentami.

  Polecane gatunki do łazienki to falenopsis, fittonia, fikus pnący, kalatea, niedośpian ognisty, papirus zmienny, peperomia i bluszcz pospolity.

  kwiaty w łazience fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania

  Kwiaty doniczkowe do salonu

  W przestronnym salonie można uprawiać większość gatunków kwiatów doniczkowych. Wybór zależy od usytuowania okien, stylu urządzania i wolnej przestrzeni. Kluczową ozdobą będzie wysoka roślina ustawiona na podłodze (np. palmy, figowce, jukka, dracena).

  W nowoczesnych wnętrzach często uprawia się (w oszczędnych w formie skrzyniach lub wysokich donicach) rośliny o wyrazistych kształtach - np. wężownicę, zamiokulkas oraz papirus zmienny. W wiszących pojemnikach i kwietnikach dobrze sprawdza się uprawa paproci, bluszczy, epipremnum (czyli popularnego scindapsusa), cissusa lub zwisającej zielistki Sternberga.

  skrzydłokwiat fot. Flower Council Holland
  fot. Flower Council Holland

  Kwiaty doniczkowe do sypialni

  Dekoracja sypialni zielenią to kontrowersyjny temat. Nie brakuje entuzjastów "spiskowej teorii", że rośliny szkodzą w czasie snu, zabierając tlen, a uwalniając dwutlenek węgla. W rzeczywistości, aby fizjologia roślin miała znaczący wpływ na obniżenie naszego samopoczucia, trzeba by stworzyć gęstą „dżunglę” w sypialni i w dodatku ograniczyć wietrzenie. Przeciwnie! Zieleń ułatwia sen, gdyż nas uspokaja, nawilża i oczyszcza powietrze.

  Do dużej grupy roślin doskonałych do sypialni należy m.in. aloes drzewiasty, kaktus wielkanocny, kaktus bożonarodzeniowy, wężownica gwinejska, skrzydłokwiat i grubosz drzewiasty.

  Kwiaty doniczkowe do przedpokoju i na klatkę schodową

  Przedpokój to newralgiczne pomieszczenie w domu. Jeśli posiada okno, można uprawiać w nim rośliny tolerujące cieniste warunki (t.j. bluszcz pospolity, cissusy, skalnica rozłogowa, diffenbachia, paproć platycerium - łosie rogi). W przypadku przedpokoju oświetlonego jedynie sztucznym światłem pochodzących z pomieszczeń lepiej zrezygnować z uprawy roślin. Jednym z nielicznych gatunków, który poradzi sobie w takich warunkach jest skrzydłokwiat.

  Na klatce schodowej często uprawia się wężownice, wspomniany skrzydłokwiat oraz begonie. Na okres zimy można przenieść rośliny z balkonu. Warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę w pomieszczeniu oraz bliskość okna - które jest często źródłem groźnych, bo mroźnych przeciągów.

  kwiaty do kuchni i jadalni fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty do jadalni fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty do sypialni fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty do sypialni fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty w mieszkaniu fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty w mieszkaniu fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty w przedpokoju fot. Flower Council Holland
  fot. Flower Council Holland
  kwiaty w przedpokoju fot. Flower Council Holland
  fot. Flower Council Holland
  kwiaty w salonie fot. Flower Council Holland
  fot. Flower Council Holland
  zioła w mieszkaniu fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania

  Kwiaty doniczkowe do pokoju dziecka

  Wybór roślin do pokoju dziecięcego zależy od wieku dziecka. Lista powinna być najbardziej okrojona w przypadku małych dzieci. Należy unikać przede wszystkim gatunków o ozdobnych owocach (często są trujące), liściastych (np.: diffenbachie, krotony - ich sok może podrażniać skórę lub powodować zatrucia) oraz kaktusów (z uwagi na ostre kolce). Zieleń trzeba uprawiać w miejscach, które nie są dostępne dla dzieci (np.: w wiszących kwietnikach) lub zupełnie z niej zrezygnować.

  U dzieci w wieku szkolnym swoboda aranżacji jest już znacznie większa. Warto stawiać na ciekawostki botaniczne, które posłużą także nauce dziecka. Obserwacja i pielęgnacja zieleni może sprawić im dużą frajdę. Najpopularniejsze w dziecięcych pokojach są kaktusy i inne sukulenty (zwłaszcza lithopsy - żywe kamienie). Polecana jest także uprawa roślin doniczkowych o jadalnych owocach - np. cytrusów.

  Ponadto warto kupić im nietypowe gatunki, które są prawdziwymi ciekawostkami. To m.in. pustynna róża jerychońska – którą można uprawiać w talerzu, rośliny owadożerne – rosiczki, muchołówki, dzbaneczniki, paproć – łosie rogi o charakterystycznym wyglądzie, aturi – znana jako tańcząca roślina, czułek wstydliwy – reagujący na dotyk, anginowiec – odstraszający owady i komary, oraz szczęśliwy bambus, lucky bamboo – uprawiany w wazonie.

  kwiaty do pokoju dziecka fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty do pokoju dziecka fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania
  kwiaty do pokoju dziecka fot. Flora Dania
  fot. Flora Dania

  Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland

  Zobacz też:

  Zobacz najnowsze artykuły

  bonsai i bambus - rośliny zen fot. Flower Council Holland
  Rośliny Zen. bonsai i szczęśliwy bambus Bonsai i bambus mają kształty o potężnej mocy, naturalną siłę i piękny wygląd.... więcej
  Rośliny w pomieszczeniach fot. Flora Dania
  Polecane przez NASA. Najlepsze zielone filtry Bluszcz, nefrolepis, gerbera i skrzydłokwiat nie tylko pięknie wyglądają, ale... więcej
  pielęgnacja kamelii fot. littlepepper - Pixabay.com
  Jak uprawiać kamelię w domu? Podkreśl wyjątkowość swojego wnętrza, umieszczając kwitnącą kamelię i zestawiając... więcej
  kalanchoe w domu fot. Flower Council Holland
  Jak uprawiać kalanchoe w domu? Kalanchoe to mnóstwo wspaniałych roślin, łatwych w pielęgnacji i dobrze wyglądających... więcej
  bukiet ze słonecznikami fot. Flower Council Holland
  Słonecznik w wazonie. Pomysły na bukiety ze słoneczników Lato w pełni. Więc oddajemy scenę królowi letnich kwiatów. Optymistycznie wyglądający... więcej
  Rośliny owadożerne w domu fot. Flower Council Holland
  4 rośliny owadożerne idealne do domowej uprawy Cztery najważniejsze i najlepiej sprawdzające się w uprawie domowej rośliny owadożerne... więcej
  zobacz wszystkie

  Pozostałe porady

  zobacz wszystkie

  GALERIA

  Zobacz także
  Szare mydło. Ekologiczny sposób na zwalczanie szkodników i chorób roślin Deszczówka - idealna woda do podlewania roślin Owoce z ogrodu najlepsze na przetwory Mączniak prawdziwy, czyli biały nalot na liściach
  Gardeners World
  Mamy dla Ciebie prezent!
  Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
  W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
  Cień