Temat na czasie

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Zabezpieczenie roślin przed zimą
Pytanie czytelnika: Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Mam w ogrodzie różne rośliny. Niektóre pewnie są wrażliwe na mrozy. Co, jak, czym i kiedy zabezpieczyć?  

Twój ogród / Trawniki / Artykuły /

12 rzeczy, które musisz zrobić na trawniku przed zimą!

Przeczytaj nasz jesienny poradnik w "pytaniach i odpowiedziach", który powstał na podstawie pytań naszych czytelników. Dowiedz się, co zrobić by odpowiednio przygotować murawę do zbliżającej się zimy oraz jak rozwiązać najczęstsze problemy z trawą. Poznaj 12 rad na piękny i zdrowy jesienny trawnik.

jesienna pielęgnacja trawnika fot. Pexels - Pixabay.com


Trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji. Niestety murawa pozostawiona sama sobie, bez naszej opieki szybko przerośnie mchem i chwastami. Przestrzegając kilku wskazówek można uniknąć wielu problemów i pomóc trawie dobrze przygotować się do nadchodzącej zimy, by na wiosnę szybko się zazieleniła i zdrowo rosła. Wiąże się to jednak z intensywną pracą! Większość opisywanych czynności trzeba wykonać we wrześniu i październiku. W listopadzie pozostanie nam już tylko grabienie liści.

Jak pozbyć się mchu z trawnika fot. M.Dörr _ M.Frommherz - Fotolia.com
fot. M.Dörr _ M.Frommherz - Fotolia.com

1. Jak pozbyć się mchu z trawnika?

W każdym centrum ogrodniczym bez problemu kupisz preparat zwalczający mech (zawiera siarczan żelaza), jednak jeśli nie poprawisz murawie warunków, problem szybko powróci. Mech najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, na glebie wilgotnej i zbitej. Sprzyjają mu pozostawione po koszeniu ścinki, które szybko prowadzą do powstawania filcu.

By na stałe pozbyć się problemu niezbędne będzie dokładne wygrabienie mchu i filcu, a następnie aeracja i piaskowanie, by napowietrzyć murawę i poprawić jej strukturę. Warto także przeprowadzić wapnowanie, gdyż mech często rośnie na zbyt kwaśnej ziemi, a wapno podniesie zbyt niskie pH podłoża. Wczesną wiosną zasil glebę nawozem z dolomitem, by wzmocnić murawę i zapobiec ponownemu pojawieniu się mchu.

Czym nawozić trawnik jesienią fot. egilshay - Fotolia.com
fot. egilshay - Fotolia.com

2. Czym nawozić trawnik jesienią?

Mimo, że w sklepach dostępnych jest wiele różnych nawozów, wybierz tylko te, które mają w nazwie słowo “jesienne”. Mają one odpowiednio skomponowany skład, który przygotuje glebę i murawę do zbliżającej się zimy.

Nawozy jesienne zawierają bardzo mało azotu (N), lub nie zawierają go wcale, gdyż pierwiastek ten odpowiedzialny jest za szybki wzrost, co o tej porze roku jest zupełnie niepotrzebne. Trawa przed zimą potrzebuje za to fosforu (P) i potasu (K) - pierwiastków, które odpowiedzialne są za lepsze krzewienie i poprawiają odporność na niskie temperatury. Jeśli jednak pozostał Ci po sezonie nawóz azotowy możesz przechować go do kolejnego roku, bo na wiosnę znowu będzie potrzebny.

Czy jesienią przeprowadzać aerację i wertykulację fot. bildergala - Fotolia.com
fot. bildergala - Fotolia.com

3. Czy przeprowadzać aerację i wertykulację?

Zabiegi te będą konieczne, jeśli nie przeprowadziłeś ich wiosną, lub gdy na trawniku zalega gruba warstwa zbitego filcu. Najpierw przeprowadź wertykulację - t.j. wygrabienie martwych źdźbeł i nacięcie murawy, które sprzyja jej szybkiemu krzewieniu. Możesz przeprowadzić ją zwykłymi grabiami, ale lepszy będzie specjalny wertykulator przypominający grabie z ostrzami.

Po wertykulacji przeprowadź aerację - t.j. nakłuwanie ziemi widłami lub specjalnym aeratorem, by wprowadzić do gleby więcej powietrza. Zabieg poprawia strukturę gleby bezpośrednio pod murawą - polepsza wnikanie wody i nawozów, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości regeneracyjne, jest bardziej odporna na deptanie i tworzy gęstą i wyrównaną darń.

Czy jesienią potrzebne jest wapnowanie fot. bildergala - Fotolia.com
fot. bildergala - Fotolia.com

4. Czy potrzebne jest wapnowanie?

Gdy gleba jest kwaśna (poniżej pH 5,5), trawa słabiej rośnie (źdźbła są wiotkie, rzadkie i słabe), a na ich miejscu pojawia się mech i skrzyp polny. Optymalny odczyn gleby dla trawników to pH 5,5-6,5. Jeśli pH jest powyżej 7 (trzeba sprawdzić próbkę gleby kwasomierzem) należy zakwasić podłoże nawozem zakwaszającym (robi się to bardzo rzadko!).

Zabieg odkwaszania wykonuje się by podwyższyć pH gleby, ale tylko wtedy, gdy jest konieczny! Niepotrzebne wapnowanie może spowodować osłabienie trawy, rozwój chwastów i groźnych chorób. Wapnowanie wykonuje się poza sezonem wegetacyjnym - czyli na przedwiośniu, zanim trawnik rozpocznie wegetację (luty/marzec) lub po sezonie (listopad/grudzień), kiedy trawa zakończy już swój wzrost.

Jak często kosić trawę jesienią fot. Pexels - Pixabay.com
fot. Pexels - Pixabay.com

5. Jak często kosić trawę?

Jesienią trawa rośnie znacznie wolniej niż wiosną, jednak koszenie nadal trzeba wykonywać regularnie - w zależności od typu trawnika i rodzaju zastosowanej mieszanki nasion trzeba go przycinać raz na 7-10 dni. Nie powinno się go kosić w czasie upałów oraz gdy źdźbła są mokre po deszczu. Jeśli murawa jest mokra, a ziemia jest nasiąknięta wodą, najlepiej jest odłożyć koszenie. W przeciwnym razie zrujnujesz sobie trawnik.

Kiedy ziemia wyschnie, ustaw ostrza kosiarki na najwyższy poziom i koś trawę stopniowo zmniejszając wysokość koszenia. Częste koszenie sprzyja krzewieniu się traw. Ostatnie jesienne koszenie trawnika wykonujemy zwykle w połowie października. Czasem zabieg można wykonać trochę później jeśli ciepła pogoda wciąż sprzyja wzrostowi trawy.

Czym uzupełnić ubytki na trawniku fot. Gina Sanders - Fotolia.com
fot. Gina Sanders - Fotolia.com

6. Czym uzupełnić ubytki?

Właśnie teraz nasiona traw będą najszybciej kiełkować, dlatego to świetny czas na regenerację murawy. Możesz zastosować nasiona, które zostały Ci z zakładania trawnika lub kupić specjalną mieszankę renowacyjną/regeneracyjną. Składa się ona ze specjalnych gatunków i odmian (zwykle życicy trwałej), charakteryzujących się szybką zdolnością kiełkowania.

Nie wystarczy jednak rzucenie nasion na puste miejsca, bo mogą zostać one zmyte przez deszcz. Przed wysiewem zagrab dobrze podłoże i wymieszaj je z nową ziemią. Dopiero wtedy rozsyp nasiona, a po wysiewie przykryj je cienką warstwą ziemi i ubij. Pamiętaj, że nowe fragmenty murawy (z nasiona innej mieszanki, niż ta z której założyłeś trawnik) mogą różnić się kolorem i siłą wzrostu, od tych, które już masz na trawniku.

Czy mogę pozostawić liście na trawie fot. 445693 - Pixabay.com
fot. 445693 - Pixabay.com

7. Czy mogę pozostawić liście na trawie?

Widok liści na trawniku to doskonale widoczny znak, że jesień wreszcie zawitała do naszych ogrodów. W ciągu kilku dni murawa zmienia się z zielonego dywanu w kolorową mozaikę. I choć wygląda to pięknie, to nie służy murawie, gdyż rozkładające się liście będą gnić i pleśnieć, powodując brzydkie przebarwienia na trawniku.

Jeśli zimą przykryje je śnieg, to mogą powodować pleśń śniegową - groźną chorobę trawnika. Liście trzeba regularnie grabić lub zamiatać (jak tylko spadną), by nie zasłaniały trawny, “zabierając” jej słońce - trawa wciąż rośnie! Można także przejechać po trawniku nisko ustawioną kosiarką i zmielić je drobno - i jeśli jest ich dużo, koniecznie zebrać do kosza, by nie gniły na trawniku. Zmielona materię organiczną warto wysypać na kompost, by zrobić z niej żyzną ziemię liściową.

wyrywanie chwastów z trawnika fot. Damian Gretka - Fotolia.com
fot. Damian Gretka - Fotolia.com

8. Czy wciąż zwalczać chwasty?

Chwasty doskonale radzą sobie na murawie i nawet zbliżająca się jesień nie powoduje znaczącego spowolnienia ich wzrostu. Jeśli nie zwalczałeś ich dotychczas, musisz zrobić to teraz, gdyż mogą się rozsiać i w kolejnym sezonie stanowić spory problem. Zastosuj specjalne środki chwastobójcze - t.j. herbicydy dwuliścienne, które zwalczają większość uporczywych chwastów (np. mniszek, babka, koniczyna, stokrotka), a są bezpieczne dla murawy.

Jeśli chcesz uprawiać ogród ekologicznie musisz usunąć chwasty ręcznie, Wykop je wraz z całym korzeniem, by nie odrosły. Nie wyrzucaj ich na kompost, bo mogą przetrwać nawet zimę. Spal je, włóż do wiadra z wodą, by zgniły lub zakop, by się nie rozsiały. Koś trawnik regularnie, bo osłabia to chwasty, a wzmacnia trawę.

przesuszony trawnik fot. canecorso - Fotolia.com
fot. canecorso - Fotolia.com

9. Jak uratować wysuszony trawnik?

Jeśli Twój trawnik ucierpiał podczas letnich upałów i zamiast zielonego dywanu przypomina “złotą tundrę”, zastanawiasz się pewnie co z nim teraz zrobić. Nim zaczniesz go podlewać, musisz najpierw go nisko skosić i wygrabić całą sucha trawę i filc, by woda nie miała problemu z dotarciem do gleby, a martwe resztki nie gniły. Jeśli murawa jest bardzo zwarta warto wykonać wertykulację.

Kolejnym krokiem jest dokładne i obfite podlanie trawy, tak by woda dotarła do głębszych warstw ziemi. Nawadnianie trzeba powtarzać co kilka dni. Po takiej regeneracji murawa powinna zazielenić się w ciągu kilku tygodni. Dopiero wtedy będzie można zastosować nawozy (tylko jesienne, bo azot spowodowałby niepotrzebny szybki wzrost!). Nawozy azotowe będą potrzebne na wiosnę, by dać trawie “energię” do wzrostu.

rozwijanie trawy z rolki fot. maho - Fotolia.com
fot. maho - Fotolia.com

10. Czy można teraz założyć trawnik z rolki?

Jesień to doskonały czas na układanie trawnika z rolki. Jeśli dobrze przygotujesz podłoże, murawa szybko się ukorzeni na nowym miejscu. Układanie rolek najlepiej zaplanować na jeden dzień – nie będzie trzeba ich przechowywać (co może powodować ich obsychanie i zamieranie). Podłoże powinno być wilgotne, warto je zwilżyć przed rozpoczęciem prac.

Pasy darni układaj równolegle do siebie, na cegiełkę (łączenia w sąsiadujących rzędach nie mogą znajdować się w tej samej linii), ściśle, jeden przy drugim, ale tak, by nie nachodziły na siebie. Ponadto źdźbła powinny być skierowane w tę samą stronę, inaczej darń nie będzie wyglądała jednolicie. Gotową murawę po rozłożeniu zwałuj, wyrównaj i obficie podlej, by się ukorzeniła.

usuwanie starej darni fot. JFsPic - Fotolia.com
fot. JFsPic - Fotolia.com

11. Jak założyć nowy trawnik na starym?

Jeśli zakładasz nowy trawnik w miejscu starego, musisz najpierw zerwać całą starą darń! Jest to bardzo pracochłonne, ale to jedyny sposób, by oczyścić glebę ze wszystkich pozostałości brzydkiego trawnika - przecież nie bez powodu się go pozbywasz - więc zrób to dobrze.

Jeśli pozostawisz istniejącą trawę i chwasty, szybko przerosną przez nową warstwę i zepsują trawnik. Usuń darń szpadlem, podważając całą murawę po kawałku. Nie przekopuj całości murawy glebogryzarką, bo niepotrzebnie dołożysz sobie pracy. Lepiej usunąć wierzchnią warstwę, wraz ze starym podłożem i wymienić ją na nowe i żyzne na którym nowa murawa szybko nabierze intensywnego koloru soczystej zieleni.

kretowisko na trawniku fot. Michael Tieck - Fotolia.com
fot. Michael Tieck - Fotolia.com

12. Jak odstraszyć krety?

Jesienią aktywność kretów wzrasta, co widać doskonale gołym okiem. Krety robią ostatnie zapasy przed zimą i poszukują w ogrodzie smakowitych korzeni. Pojawienie się wielu kretowisk szybko psuje estetykę trawnika i mobilizuje do walki ze szkodnikiem.

Doskonałą metodą na krety jest położenie specjalnej siatki pod murawę - jednak można to zrobić jedynie przez założeniem trawnika. Później pozostaje nam jedynie odstraszanie zwierząt przy pomocy wibrujących urządzeń elektroakustycznych, które emitują niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a nieprzyjemne dla kretów dźwięki. Można także zastosować specjalne trucizny lub chemiczne świece dymne (kret jest pod ochroną, ale zakaz zwalczania nie obejmuje prywatnych ogrodów).


logo BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: Pexels - Pixabay.com

Zobacz najnowsze artykuły

Piękny trawnik - pielęgnacja krok po kroku fot. DenisProduction.com - Fotolia.com
Co zrobić, by mieć piękny trawnik? Trawnik to bez wątpienia najbardziej wymagający element zielonego zakątka. By... więcej
jak pielęgnować trawnik wiosną fot. gkrphoto - Fotolia.com
Jak pielęgnować trawnik wiosną? Wiosną trawa zaczyna intensywnie rosnąć, więc jeśli zastosujesz odpowiednie... więcej
jak pielęgnować trawnik latem fot. Voyagerix - Fotolial.com
Jak pielęgnować trawnik latem? Po wiosennych porządkach i wzmocnieniu trawnik będzie rósł bardzo szybko. Jeśli... więcej
jak pielęgnować trawnik jesienią fot. SueTot - Fotolia.com
Jak pielęgnować trawnik jesienią? Wystarczy zaledwie kilka czynności, by wzmocnić murawę przed zimową drzemką.... więcej
trawnik w ogrodzie fot. NAC
Nowy trawnik na wiosnę. Krok po kroku Wiosna to doskonały czas, by pomyśleć o nowym trawniku. Nasiona łatwo wykiełkują,... więcej
Trawnik - zielony dywan fot. CorbeauCreative - Pixabay.com
Sposoby na piękny trawnik. Zielony dywan z siewu i z rolki Zielony dywan to nie tylko ogrodniczy slogan. Można go założyć i z powodzeniem... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień