Temat na czasie
Odpowiedzi na pytania czytelników
Jak zasuszyć kwiat hortensji? Jak odstraszyć kota z ogrodu? Sprawdzone metody zwalczania chwastów na trawniku Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne? PRZYCINANIE TUI. Kiedy, jak i czym przycinać tuje? Pielęgnacja surfinii Jeż w ogrodzie PRZYCINANIE RÓŻ. Po co, kiedy i jak przycinać róże? Sposób na mrówki w ogrodzie UWAGA! Trujące rośliny domowe - Poznaj je i uniknij zatrucia! Dlaczego FIKUS benjamina gubi liście? AWOKADO Z PESTKI. Co zrobić, aby wykiełkowało? Rośliny balkonowe wieloletnie - propozycja kompozycji Gnojówka i wyciąg z POKRZYWY - przygotowanie i zastosowanie Jakie drzewo posadzić w donicy? Dlaczego hortensja ogrodowa NIE KWITNIE?zobacz także artykuły

Jeż w ogrodzie
Jeż w ogrodzie jest bardzo pożytecznym zwierzątkiem i mało wymagającym. Mimo kolców jest bezbronny i często zagląda do naszego ogrodu szukając pożywienia i schronienia na zimę.

|
Jeż wybiera ogrody przydomowe gdzie nie nadużywa się chemicznych środków ochrony roślin, a ogród jest prowadzony zgodnie z zasadami ekologii.
![]() |
|
Jeż w ogrodzie (fot. impub, www.sxc.hu). |
Czym żywią się jeże?
Jeże żerują w nocy. Nie jedzą jabłek (jak pokazują bajki) i nie szkodzą żadnym roślinom! Ich pożywienie to, np.: ślimaki, owady, dżdżownice. Pożywienia szukają w ściółce, w trawie przysypanej liśćmi.
Gdzie zimują jeże?
Jeż lubi naturalne, dzikie zakątki naszego ogrodu. Doskonale spełniają te wymagania zrzucone na stertę, ścięte gałęzie porośnięte wysoką trawą lub innymi dzikimi roślinami.
Jeż w ogrodzie lubi przebywać i często tu zimuje.
Już we wrześniu przygotujmy im domek. Dzięki temu jeże przyzwyczają się do niego, a w październiku spokojnie zapadną w sen zimowy. Wystarczy drewniana paleta lub skrzynka po owocach uszczelniona liśćmi, sianem lub trawą. Z góry przykryta gałęziami i ustawiona w zaciszu ogrodu. Małe prowizoryczne wejście, ochroni jeża przed nieproszonymi gośćmi. Pamiętajmy aby to schronienie dla jeża budować w rękawiczkach, gdyż nasze zapachy odstraszą go i domek nie zostanie zamieszkany. Jeż dodatkowo sam umościć sobie swoje legowisko - naniesie liści trawy i umocni patykami.
A czy w Twoim ogrodzie mieszka jeż?
źródło redakcja, fot. danyba, impub (www.sxc.hu)
|
Zobacz też: