13.06
Czwartek

Szkolenie Metoda Wizualnej Identyfikacji Drzew zagrażających bezpieczeństwu w rutynowej kontroli drzewostanu miejskiego

Termin: 13 czerwiec 2013 - 14 czerwiec 2013

Miejsce: Poznań / Szkolenia, warsztaty

Szkolenie 13-14 czerwca 2013

Temat szkolenia: Metoda Wizualnej Identyfikacji Drzew zagrażających bezpieczeństwu w rutynowej kontroli drzewostanu miejskiego.

Data szkolenia: 13-14 czerwca 2013 r

Miejsce: Poznań

ZielonyOgrodek.pl jest patronem szkolenia

Kiedy drzewo zagraża ludziom i mieniu...

Drzewo naturalnie jest przystosowane do obrony przed wiatrem i śniegiem. Ma odpowiednio ukształtowaną sylwetkę i pod wpływem stałych lub nagłych obciążeń zmienia swój kształt.

Jednak drzewa, szczególnie rosnące na terenach zurbanizowanych, nie zawsze rozwijają się normalnie. Miejskie czynniki stresowe, osłabiając i uszkadzając strukturę podziemną i nadziemną drzewa, prowadzą do wiatrołomów i wykrotów, które stają się zagrożeniem dla ludzi i mienia.

W świetle prawa za wyrządzone przez drzewa szkody odpowiedzialni są właściciele drzew. Ich obowiązkiem jest dbałość o dobrą kondycję i kontrolowanie ich stanu zachowania.

Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga:

1) specjalistycznej wiedzy o przyczynach, wadach i uszkodzeniach drzewa;

2) postawienia prawidłowej diagnozy dot. oceny statyki drzewa,

3) rozpoznania i oszacowania ryzyka wypadku, określenia poziomu zagrożenia.

4) wydania decyzji o dalszym postępowaniu z drzewem (o jego usunięciu lub pozostawieniu).

Błędy w tym zakresie prowadzą do wielu nadużyć. Usuwa się lub kaleczy, przez drastyczne ogławianie, wartościowe drzewa, które mogłyby rosnąć jeszcze wiele lat, albo dopuszcza do groźnych wypadków, powołując się na „siłę wyższą”.

Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości na temat statyki drzew i metod identyfikacji drzew zagrażających bezpieczeństwu wśród właścicieli drzew - jednostek samorządowych i administratorów terenów zieleni w przestrzeniach zurbanizowanych. Choć w przypadku diagnozy statyki drzew często niezbędna jest wiedza eksperta, to wzrost świadomości właścicieli drzew w tym zakresie może znacznie polepszyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko wypadku spowodowanego przez złamane czy obalone drzewo.

Badania dowodzą, że ponad 80% wiatrołomów da się wcześniej przewidzieć przy użyciu diagnozy wizualnej, którą warto stosować przy rutynowej kontroli wszystkich drzew w mieście.

Szkolenie z zajęciami terenowymi

W ramach szkolenia zostaną omówione przyczyny zagrożenia powodowanego przez drzewa, w tym czynniki wpływające na powstanie wykrotów i wiatrołomów oraz przyczyny wypadków związanych z upadającymi drzewami. Ponadto przedstawione zostaną istniejące sposoby kontroli drzew i oceny poziomu zagrożenia, zwracając szczególną uwagę na praktyczne metody oparte o diagnozę wizualną.

Uczestnicy szkolenia będą oceniać drzewa wybranymi metodami (w tym autorską metodą WID-wizualnej identyfikacji drzew zagrażających bezpieczeństwu) podczas zajęć terenowych.

Prowadzenie: dr inż. Edyta Rosłon - Szeryńska SGGW Warszawa (w ramach swojej pracy doktorskiej opracowała pierwszą w Polsce wizualną metodę identyfikacji drzew zagrażających bezpieczeństwu).

Program szkolenia wraz z formularzem zgłoszenia dostępny na www.dendros.pl - aktualne szkolenia

Więcej informacji
: Dendros Tel. 61 307 40 53 lub mail szkolenia@dendros.pl

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...