22 Tydzień / 29-05 - 04-06

trawnik, fot. Małgorzata Cuch

Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc

» Jak się (nie) robi trawnik.
krzew, fot. go gooo, SXC

Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin

» Krzewy - Katalog roślin
koszenie trawnika, fot. Andrea Kratzenberg, SXC

Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu)

» Zakładanie i pielęgnacja trawnika - Nareszcie zielono
warzywnik, fot. Faey Szeuw, SXC

W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).

» Warzywnik w maju
kwiaty na balkonie, fot. Michał Zacharzewski, SXC

Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.

» Doniczki i skrzynki do kwiatów balkonowych

23 Tydzień / 05-06 - 11-06

koszenie trawnika, fot. Gardena

Regularnie kosimy trawnik (przy regularnym koszeniu minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm). Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. W okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy. Warto wiedzieć, że zbyt krótko przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha

» Wybór kosiarki
lilak, fot. Christa Richert, SXC

Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany. Umożliwi to lepszy rozwój nowym pąkom kwiatowy w przyszłym roku

» Kwiaty do wazonu
rośliny domowe, fot. Roma Flowers, SXC

Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin (co ok. 10 dni) roztworem nawozu wieloskładnikowego.

» Rośliny domowe
łubin ogrodowy, fot. Ola Wiberg, Flickr, CC

Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego

» Kwiaty jednoroczne
niezapominajka, fot. Beata, zdjęcie pochodzi z konkursy Home Sweet Home 2

Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie - stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice. Już jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe.

» Rośliny jednoroczne i dwuletnie - Katalog roślin

24 Tydzień / 12-06 - 18-06

agawa, fot. Paweł Romanowski

Rośliny wrażliwe na zimno (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd) można teraz wystawić na taras lub balkon. Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem.

» Doniczki i skrzynki do kwiatów balkonowych
kwiat balkonowy, fot. Anna Lauk, SXC

Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć ich nawożenie. Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.

» Podlewanie kwiatów balkonowych
rośliny domowe, fot. Snickup, SXC

Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin (co ok. 10 dni) roztworem nawozu wieloskładnikowego.

» Rośliny domowe
kwiat na słońce, fot. Matias Sanchez, SXC

Latem kwiatom balkonowym jest zwykle za goraco, zwlaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód. Ostre promienie słoneczne mogą nawet poparzyc liscie.

» Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
chwasty na trawniku, fot. Paweł Romanowski

Z trawnika usuwamy chwasty. Pielenie czy usuwanie ich za pomocą noża to sposoby ekologiczne, lecz czasochłonne. W drugim roku od założenia trawnika, gdy trawa jest już dobrze ukorzeniona, można zastosować oprysk herbicydem

» Chwasty w ogrodzie i na trawniku - rośliny wskaźnikowe

25 Tydzień / 19-06 - 25-06

mięta pieprzowa

Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.

» Uprawa ziół
warzywa, fot. SXC

Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.

» Uprawa warzyw - zakładanie warzywnika zgodnie z płodozmianem
pomidor, fot. Safari11, SXC

Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.

» Warzywa psiankowate - gatunki i uprawa
ligustr, fot. poradnikogrodniczy.pl

Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.

» Krzewy liściaste - Katalog roślin
jabłoń, fot. SXC

Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.

» Naturalne sposoby walki z chwastami i szkodnikami

26 Tydzień / 26-06 - 02-07

warzywa, fot. SXC

Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.

» Uprawa warzyw - zakładanie warzywnika zgodnie z płodozmianem
jabłoń, fot. SXC

Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.

» Naturalne sposoby walki z chwastami i szkodnikami
koszenie trawnika, fot. Gardena

Ważne jest regularne strzyżenie trawnika (najlepiej co 3-4 dni lub raz w tygodniu). Minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm. Koszenia nie powinno się wykonywać w deszczowe dni oraz w okresie suszy.

» Zakładanie i pielęgnacja trawnika
nawóz ogrodniczy, fo. SXC

Roztworem nawozu wieloskładnikowego zasilamy obficie kwitnące, jednoroczne rośliny balkonowe (zasilanie najlepiej rozpocząć koło miesiąc po posadzeniu roślin).

» Kwiaty jednoroczne
kompostownik, fot. Euro-Matex

Resztki roslinne i domowe odpadki organiczne warto zbierać i przerabiać na kompost. Otrzymany w ten sposób naturalny nawóz jest niezastapiony w użyźnianiu gleby w ogrodzie.

» Kompost - co, jak i gdzie kompostować?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...