Szukaj według alfabetu: A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż wszystkie
Afelandra stercząca, syn. czworokątna Aphelandra squarrosa Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa), nazywana także czworokątną, należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii. Jest popularna jako domowa roślina doniczkowa.
Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna - fot. Flora Dania
Aglaonema zmienna Aglaonema commutatum Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta lasy – pod osłoną drzew jest chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Aglaonema zmienna - Aglaonema commutatum fot. Flora Dania
Alokazja, zakleśń Alocasia Alokazja ma filipińskie korzenie, jednak doskonale rośnie w naszych warunkach. Jest bardzo popularną rośliną domową. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim bardzo dekoracyjnym liściom.
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Aspidistra wyniosła Aspidistra elatior Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w suchych lasach Dalekiego Wschodu. To bylina kłączowa wytwarzająca skórzaste, eliptyczne, ostro zakończone liście osadzone na długich ogonkach. Dorasta do 60 cm. Rośnie powoli.
Aspidistra wyniosła - Aspidistra elatior - fot. Jungle Rebel - Flickr
Begonia barszczolistna Begonia heracleifolia Begonia barszczolistna (Begonia heracleifolia) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej.
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia
Begonia Bowera Begonia bowerii Begonia Bowera (Begonia bowerii) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych roślinę można spotkać w Meksyku.
Begonia Bowera
Begonia królewska Begonia rex Begonia królewska (begonia rex) to roślina z godziny begoniowatych (Begoniaceae). To popularna roślina w uprawie pokojowej w Polsce.
Begonia królewska
Begonia Masona Begonia masoniana Begonia Masona (Begonia masoniana) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Nowej Gwinei oraz w Chinach.
Begonia Masona Begonia masoniana
Cissus australijski Cissus antarctica Cissus australijski (Cissus antarctica) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w australijskich lasach, wspinając się po drzewach. W wielu krajach na całym świecie jest uprawiany jako roślina pokojowa.
Cissus australijski fot. Flora Dania
Cissus rombolistny Cissus rhombifolia, syn. C. alata Cissus rombolistny (Cissus alata) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce to od dekad znana i ceniona roślina pokojowa.
Cissus rombolistny - Cissus rhombifolia fot. Flora Dania
Cissus różnobarwny Cissus discolor Cissus różnobarwny (Cissus discolor) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje na wyspie Jawa. Okazy dziko rosnące rozwijają się niezwykle bujnie, a ich pędy osiągają długość kilku metrów. W uprawie doniczkowej cissus jest znacznie mniejszy – dorasta do 1,5-2 m, rzadziej do 3 m.
Cissus różnobarwny fot. Flora Dania
Cyanotis somalijski, trzykrotka somalijska Cyanotis somaliensis Cyanotis somalijski, trzykrotka somalijska (Cyanotis somaliensis) należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). W środowisku naturalnym występuje w północnej części – jak sama nazwa wskazuje – Somalii. To niewielka bylina o płożącym pokroju, osiągająca 10-20 cm wysokości.
Trzykrotka somalijska - Cyanotis somaliensis fot. Frank Vincentz
Cyklamen perski, fiołek alpejski Cyclamen persicum Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne sercowate liście. Mimo że hodowcom udało się stworzyć wiele odmian kwitnących przez cały rok to kwitnące cyklameny wciąż najbardziej popularne są w zimie.
cyklamen fot. Rogan Josh  Morguefile
Difenbachia Diefenbachia Difenbachia to popularna roślina pokojowa należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W mieszkaniach (zależnie od odmiany) osiąga wysokość od 10 do 120cm.
Difenbachia
Dracena deremeńska Dracaena deremensis Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce. Od połowy XIX wieku jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie jako roślina pokojowa. W warunkach domowych zwykle osiąga 60-100 cm wysokości.
Dracena deremeńska - Dracaena deremensis fot. Flora Dania
Dracena obrzeżona Dracaena marginata Dracena obrzeżona, smokowiec (Dracaena marginata) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje na Madagaskarze, gdzie rośnie jako 4-5-metrowe drzewo. W uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2,5 m wysokości (rośnie do sufitu), średnio roślina osiąga około 130 cm.
Dracena obrzeżona - Dracaena marginata fot. Flora Dania
Dracena sandera Dracena sanderiana Dracena sandera jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Ma bardzo dekoracyjne, długie zielone liście z jasnożółtym obrzeżeniem. Doskonale rośnie w warunkach pokojowych, nawet przy źródle ciepła.
Dracena sanderiana fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Dracena wonna Dracaena fragrans Dracena wonna, smokowiec (Dracaena frangrans) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce, gdzie osiąga pokrój drzewiasty i dorasta nawet do 6 m. W uprawie doniczkowej rośnie do 1,5-2 m (po wielu latach) – dalszy wzrost ogranicza sufit.
Dracena wonna - Dracaena fragrans fot. Lazaregagnidze
Echmea wstęgowata Aechmea fasciata Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii. Porasta drzewa, utrzymując się na ich konarach z pomocą korzeni. W uprawie doniczkowej dorasta do 40-50 cm.
Echmea wstęgowata - Aechmea fasciata fot. Allgau
Epipremnum złociste Epipremnum aureum Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje na Wyspach Towarzystwa znajdujących się we wschodniej części Polinezji. W wielu krajach świata jest uprawiana jako pnąca roślina ozdobna.
Epipremnum fot. Flower Council Holland
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień