Szukaj według alfabetu: A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż wszystkie
Głóg pośredni/dwuszyjkowy 'Paul's Scarlet' Crataegus media 'Paul's Scarlet' Niewielkie drzewo o kulistej koronie, z nisko rozgałęzionym pniem. Główną ozdobą głogu pośredniego 'Paul's Scarlet' są przypominające „różyczki” kwiaty o średnicy około 2 cm, zebrane w grona.
Głóg pośredni 'Paul's Scarlet'
Głóg szkarłatny Crataegus coccinea Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea) to niewielkie, cierniste drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce coraz częściej spotyka się go w parkach, zieleni miejskiej i ogrodach.
Głóg szkarłatny Crataegus coccinea
Jabłoń ‘Royalty’ Malus ‘Royalty’ Jabłoń w odmianie ‘Royalty’ jest bardzo interesującym drzewem owocowym ze względu na rubinowoczerwone liście i kwiaty. Liście są błyszczące i rozwijają się po kwitnieniu.
Jabłoń ‘Royalty’ (fot. M. Palczyńska)
Jarząb Koehnego Sorbus koehneana Jarząb Koehnego (Sorbus koehneana) to niskie drzewo, rzadziej krzew, należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Posiada atrakcyjny, krzewiasty pokrój.
Jarząb Koehnego, Sorbus koehneana
Jesion mannowy Fraxinus ornus Jesion mannowy (Fraxinus ornus) należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Azji Zachodniej. W Polsce jest znany z uprawy, ale znacznie rzadziej spotykany od rodzimego jesionu wyniosłego.
Jesion mannowy. Fraxinus ornus
Judaszowiec kanadyjski Cercis canadensis Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) to niewielkie, wolnoosnące drzewo o malowniczej parasolowatej koronie. Jego główną ozdobą są różowe bardzo liczne kwiaty, zebrane w pęczki, które ukazują się wraz liśćmi w maju.
judaszowiec fot. 15299 Pixabay
Judaszowiec południowy Cercis siliquastrum Judaszowiec południowy (wschodni) to drzewo, rzadziej krzew, należące do rodziny bobowatych (Fabaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowej Europie oraz w Azji Mniejszej. W Polsce dorasta do 6m wysokości.
Judaszowiec południowy. Cercis siliquastrum
Kasztanowiec czerwony Aesculus carnea Kasztanowiec czerwony pochodzi ze skrzyżowania kasztanowca białego (mylnie uważanego za gatunek krajowy) i kasztanowca krwistego.
Kasztanowiec czerwony
Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W środowisku naturalnym występuje niemal w całej Europie, w tym w Polsce. To okazałe drzewo o rozłożystej, kopulastej koronie osiągające 20-25m wysokości.
Kasztanowiec zwyczajny. Aesculus hippocastanum
Magnolia Soulange'a 'Genie' Magnolia soulangeana 'Genie' Magnolia Soulange'a 'Genie' (Magnolia soulangeana 'Genie') jest to nowa odporna na mróz odmiana magnolii o ciemnobordowych pąkach, które po rozwinięciu tworzą kwiaty o delikatnym zapachu. Kwiaty magnolii wyglądem są bardzo podobne do tulipanów. Dodatkową ważną cechą tej odmiany  jest powtarzanie kwitnienia.
Magnolia 'Genie' (fot. www.zymon.pl)
Surmia bignoniowa Catalpa bignonioides Surmia bignoniowa zwana potocznie katalpą jest szybko rosnącym drzewem dorastającym do 10 m wysokości. Rozłożysta korona osadzona na krótkim pniu przyciąga uwagę ze względu na duże sercowate liście (do 20 cm średnicy).
Surmia bignoniowa
Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) jest dużym i okazałym drzewem dorastającym w sprzyjających warunkach nawet do 35 m wysokości, przy średnicy korony ok 15-20m.
tulipanowiec fot. LoggaWiggler Pixabay
Wierzba babilońska Salix babylonica Wierzba babilońska (Salix babylonica) to nieduże drzewo należące do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z północno-wschodnich terenów Azji, ale w wielu krajach jest uprawiana jako niewielkie drzewo ogrodowe.
wierzba babilońska fot. Opioła Jerzy CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
Wiśnia piłkowana Prunus serrulata Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) to drzewo owocowe, które często nazywane jest wiśnią japońską. Wymaga słonecznego stanowiska oraz żyznych i wilgotnych gleb. Wyjątkowo atrakcyjne kwiaty rzadko przekształcają się w owoce.
Wiśnia piłkowana (fot. M. Palczyńska)
Zimokwiat wczesny Chimonanthus praecox Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) ma dzwonkowate kwiaty średnicy około 3 cm, bardzo dekoracyjne pojawiają się już w lutym (pod warunkiem, że nie ma srogiej zimy). Zewnętrzne płatki są jasno żółte, a wewnętrzne purpurowe. Dodatkowym walorem tych kwiatów jest przyjemny i intensywny zapach, wyczuwany nawet z dużej odległości.
Zimokwiat wczesny (fot. Wikimedia Commons)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień