Szukaj według alfabetu: A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż wszystkie
Agrest Ribes uva-crispa Agrest (Ribes uva-crispa) należy do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Afryce, ale jest uprawiany w wielu regionach świata.
Agrest Ribes uva-crispa
Borówka brusznica Vaccinium vitis-idaea Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym występuje na półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach i w borach. Jest znana także z uprawy.
Borówka brusznica Vaccinium vitis-idaea
Borówka wysoka, amerykańska Vaccinium corymbosum Borówka wysoka zwana też borówką amerykańską lub jagodą amerykańską (Vaccinium corymbosum) to wysoki krzew jagodowy należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Borówka amerykańska jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach rośnie najczęściej na wilgotnych lub mokrych, umiarkowanie kwaśnych torfowiskach wokół bagien i jezior oraz na osłoniętych od wiatrów stokach.
borówki fot. Unsplash - Pixabay
Jagoda kamczacka Lonicera caerulea var kamtschatica Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var kamtschatica) to odmiana wiciokrzewu sinego. Krzew należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w północnowschodniej Azji. W Polsce jest znany z uprawy.
Jagoda kamczacka Lonicera caerulea var kamtschatica
Jeżyna bezkolcowa Rubus fruticosus Jeżyna bezkolcowa (Rubus fruticosus) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to gatunek uprawiany w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce, będący krzyżówką dzikich odmian jeżyn.
Jeżyna bezkolcowa Rubus fruticosus
Leszczyna pospolita Corylus avellana Leszczyna pospolita (Corylus avellana) należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (również w Polsce) i Azji Mniejszej. W Polsce jest uprawiana głównie amatorsko, większe znaczenie ma natomiast w krajach basenu Morza Śródziemnego (ze względu na bardziej przyjazny klimat).
Leszczyna pospolita (Corylus avellana)
Malina właściwa Rubus idaeus Malina właściwa (Rubus idaeus) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji oraz Europie (także w Polsce), ale jest uprawiana w wielu rejonach świata.
Malina właściwa
Pigwa pospolita Cydonia oblonga Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) to krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. W Polsce jest znana z uprawy, ale obecnie spotyka się ją rzadko. Częściej służy jako podkładka dla grusz i innych gatunków.
Pigwa pospolita Cydonia oblonga
Porzeczka biała Ribes niveum Porzeczka biała (ribes niveum) jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym porasta wschodnie tereny Ameryki Północnej, jest jednak uprawiana w wielu krajach, również w Polsce.
Porzeczka biała
Porzeczka czarna Ribes nigrum Porzeczka czarna (Ribes nigrum) jest krzewem jagodowym należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (w tym w Polsce) oraz w Azji. Ponadto jest szeroko rozpowszechniona zarówno na profesjonalnych plantacjach jak i w przydomowych ogrodach.
Porzeczka czerwona Ribes rubrum Porzeczka czerwona (ribes rubrum) jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Można ją spotkać dziko rosnącą w Europie Zachodniej, w Polsce zaś jest gatunkiem uprawowym.
Porzeczka złota Ribes aureum Porzeczka złota (ribes aureum) jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym porasta zachodnie tereny Ameryki Północnej, ale jest uprawiana w wielu krajach, w tym również w Polsce.
Porzeczka złota
Poziomka Attila Fragaria Attila Poziomka Attila (Fragaria) to oryginalna odmiana o smacznych i aromatycznych owocach. Może być uprawiana w pojemnikach (jako roślina ozdobna i użytkowa) oraz w celu zadarnienia powierzchni.
Poziomka Attila (fot. W. Legutko)
Poziomka pospolita Fragaria vesca Poziomka pospolita (Fragaria vesca) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje naturalnie w wielu rejonach - w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Poziomka pospolita Jagoda Owoc
Śliwa mirabelka Prunus domestica subsp. syriaca Śliwa mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca) to odmiana śliwy domowej. To krzew lub małe drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Azji. Obecnie spotyka się ją dziko rosnącą w wielu rejonach świata (w tym w Polsce).
Śliwa mirabelka Prunus domestica syriaca
Truskawka Fragaria ananassa Truskawka (fragaria x ananassa) to bylina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek powstał poprzez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską.
truskawka fot. Matej Tomazin - Pixabay
Żurawina wielkoowocowa Vaccinium macrocarpon Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ze względu na dużą plenność jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. To niewysoka (do 30 cm) wieloletnia roślina wytwarzająca drobne, lekko płożące pędy, na których znajdują się owalne, błyszczące zimozielone liście.
Żurawina wielkoowocowa (ź. wiki.cc., fot.Mariluna)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień