Szukaj według alfabetu: A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż wszystkie
Czermień błotna Calla palustris Czermień błotną można spotkać prawie w całej Polsce, szczególnie na terenach podmokłych. Z uwagi na jej piękne pochwy kwiatowe często jest sadzona w strefie bagiennej ogrodowych oczek wodnych.
Czermień błotna fot. Superior National Forest Flickr CC
Grążel żółty Nuphar lutea Grążel żółty to bylina wodna (nazywana również bączywiem lub nenufarem) należąca do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jest niezwykle pożyteczna w zbiornikach wodnych, gdyż dzięki podwodnym liściom dostarcza niezbędnego tlenu zimą, gdy powierzchnia jest pokryta lodem i śniegiem. To roślina trująca!
Grążel żółty (fot. www.sxc.hu/bbrouw83)
Grzybienie Nymphaea Grzybienie, czyli lilie wodne, to wieloletnie rośliny występujące w stawach i wodach wolnopłynących, o głębokości do 3 metrów. Ich charakterystyczne skórzaste liście z długimi ogonkami liściowymi (nawet 3 m) unoszą się na powierzchni.
Grzybienie
Hiacynt wodny Eichhornia crassipes Polska nazwa Pontederia gruboogonkowa dobrze oddaje wygląd rośliny. Z łaciny crassipes znaczy gruba noga. Popularnie nazywana jest jednak hiacyntem wodnym z uwagi na kwiaty przypominające cebulowego hiacynta.
Hiacynt wodny, fot. Pato Novoa, Flickr, CC
Pałka szerokolistna Typha latifolia Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to roślina należąca do pałkowatych (Typhaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Zdarza się, że traktuje się ją jako chwast - np.: na polach ryżowych.
Pałka szerokolistna Typha latifolia
Pałka wąskolistna Typha angustifolia Pałka wąskolistna, nazywana również rogożką, należy do rodziny pałkowatych (Typhaceae). Jest wykorzystywana jako roślina dekoracyjna w stawach i dużych oczkach wodnych. Pałka jest dosyć ekspansywna i w szybkim czasie może doprowadzić do zarośnięcia niewielkiego zbiornika wodnego.
Pałka wąskolistna (fot. www.sxc.hu/Annala)
Rzęsa drobna Lemna minor Bylina pływająca po powierzchni wody, należąca do rodziny obrazkowatych, występująca powszechnie prawie na całej kuli ziemskiej.
Rzęsa drobna
Skrzyp zimowy Equisetum hyemale Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale) to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Można go spotkać także w Polsce - w wilgotnych lasach i na łąkach.
Skrzyp zimowy Equisetum hyemale
Trzcina pospolita Phragmites communis Trzcina pospolita to najprawdopodobniej najbardziej pospolita w Polsce roślina z terenów podmokłych. Można ją spotkać nad brzegami wód stojących i płynących, oraz na wszelkich podmokłych terenach jak bagna, przydrożne rowy oraz wilgotne łąki.
trzcina pospolita fot. Superior National Forest Flickr CC
Żabieniec babka wodna  Alisma plantago-aquatica Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica) to roślina zielna należąca do rodziny żabieńcowatych (Alismataceae). W środowisku naturalnym występuje powszechnie w Polsce - na brzegach jezior i stawów a nawet w zalanych rowach. Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 100 cm wysokości (z kwiatostanami). Tworzy zgrubiałe, bulwiaste kłącza.
Żabieniec babka wodna
Żabieniec lancetowaty Alisma lanceolatum Żabieniec lancetowaty (Alisma lanceolatum) to roślina zielna należąca do rodziny żabieńcowatych (Alismataceae). W środowisku naturalnych występuje na wielu kontynentach, w tym w Europie. W Polsce jest to gatunek dość rzadki - w „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” z 2006 roku widnieje jako narażony na wyginięcie.
Żabieniec lancetowaty (fot. JuTa, wiki.cc.)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień