Szukaj według alfabetu: A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż wszystkie
Zioła
podgrupy:
Arcydzięgiel litwor Archangelica officinalis Arcydzięgiel litwor, należący do rodziny selerowatych (Apiaceae), to roślina wieloletnia osiągająca wysokość 2,5 m, objęta w Polsce ochroną gatunkową. Może być uprawiana zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych, ma jednak duże wymagania glebowe.
Arcydzięgiel litwor -zioła
Babka lancetowata Plantago lanceolata Babka lancetowata to niewysoka roślina (do 40 cm) wieloletnia należąca do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Tworzy przyziemne rozety lancetowatych, równowąskich liści. Organem podziemnym jest kłącze. Kwitnie od maja do czerwca tworząc kwiatostan w formie walcowatego kłosa o barwie od białej do brunatno-różowej. Owocem jest torebka.
Babka lancetowat - fot. www.sxc.hu/Ian Murray
Bylica piołun Artemisia absinthium Bylica piołun to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Łodygi mają pokrój wzniesiony, rozgałęziony (czasem tworzą kępy) i dorastają do 100cm wysokości. Liście są zróżnicowane: odziomkowe i dolne są podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, zaś górne pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne.
bylica piołun
Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum Dziurawiec to wieloletnia roślina zielarska należąca do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae). Osiąga do 1m wysokości i tworzy wzniesione, rozgałęzione łodygi. Liście rosną naprzeciwlegle, są eliptyczne lub równowąskie.
Dziurawiec zwyczajny
Kocimiętka Faassena Nepeta x faassenii Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje – jest bowiem gatunkiem botanicznym powstałym z krzyżówki kocimiętek Mussina oraz nepetella.
kocimiętka fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons
Kolendra siewna Coriandrum sativum Kolendra siewna to jednoroczna roślina należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). Wytwarza wzniesione, rozgałęzione łodygi o wysokości do 50cm (odmiany gruboowocowe) lub do 120cm (odmiany drobnowocowe).
Kolendra siewna (fot. Llez, wiki.cc)
Kozłek lekarski Valeriana officinalis Kozłek lekarski należący do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae), jest bardziej znany pod nazwą waleriana czy kocia trawa. To roślina dwuletnią, osiągająca wysokość do 2 m.
Kozłek lekarski - zioła
Melisa lekarska Melissa officinalis Melisa lekarska (Melissa officinalis) to roślina lecznicza, gatunek byliny z rodziny jasnotowatych. Jest uprawiana na całym świecie. Kwitnie latem, wydając drobne, jasnożółte kwiatki. Liście jej bardzo przyjemnie pachną. Dorasta do 60 cm.
Melisa lekarska (fot. M. Mazik)
Mniszek lekarski Taraxacum officinale Mniszek lekarski to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae).  Stosowany w medycynie ludowej, jako składnik na wina i nalewki, rzadziej w kuchni. W ogrodzie traktowany jest jak uciążliwy chwast trudny do zwalczenia. Uprawiany masowo na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.
Mniszek lekarski - fot. www.sxc.hu/mitz
Oman wielki Inula helenium Oman wielki należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). To wieloletnia roślina osiągająca niekiedy wysokość do 2 metrów. Tworzy grube, rozgałęzione kłącza oraz silny korzeń. Liście dolne są eliptyczne, górne sercowato-jajowate. Łodyga wzniesiona, na końcu której w okresie lipiec-sierpień pojawiają się żółte kwiatostany-koszyczki. Owocem omanu jest niełupka.
Oman wielki - fot. wikipedia/Korrigan
Podbiał pospolity Tussilago farfara Podbiał pospolity to niewielka (do 30 cm wysokości) wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae) znana potocznie jako końskie kopyto, ośla stopa czy boże liczko. To roślina pospolita w Polsce, w ogrodzie traktowana niekiedy jako chwast. Zwykle nie uprawia się jej jako rośliny ozdobnej, lecz na cele lecznicze.
Podbiał pospolity - fot. wikipedia/domena publiczna
Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica Pokrzywa zwyczajna to wieloletnia roślina, należąca do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). To popularny, uciążliwy chwast i nie ma potrzeby uprawiania jej w ogrodzie. W Polsce pokrzywy uprawiane są czasem, ale na większych powierzchniach do celów leczniczych.
Pokrzywa zwyczajna - fot. M. Mazik
Rumianek pospolity Matricaria chamomilla Rumianek pospolity to wieloletnia roślina osiągająca wysokość 60 cm należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae), tworząca korzeń palowy. Liście ma delikatne, pierzastodzielne, ostro zakończone. To pospolita roślina w Polsce, która w ogrodach jest rzadko uprawiana. Zwykle jest uprawiana dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.
Rumianek pospolity -Rumianek - fot. wikipedia, domena publiczna
Szałwia lekarska Salvia officinalis Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to wieloletnia, wieczniezielona krzewinka, osiągająca wysokość 50-70 cm. Ma czterokanciastą, owłosioną łodygę, drewniejącą po drugim roku wegetacji i fioletowe (lub niekiedy różowe i białe), zebrane w grona kwiaty. Jest rośliną miododajną.
Szałwia lekarska
Szanta zwyczajna Marrubium vulgare Szanta zwyczajna to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślinę bardzo rzadko można spotkać w Polsce w środowisku naturalnym. Na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski" widnieje jako roślina krytycznie zagrożona.
Szanta - fot. M. Mazik
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień