Temat na czasie

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Zabezpieczenie roślin przed zimą
Pytanie czytelnika: Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Mam w ogrodzie różne rośliny. Niektóre pewnie są wrażliwe na mrozy. Co, jak, czym i kiedy zabezpieczyć?  

tydzień w ogrodzie   19-11 - 25-11

kompostownik, fot. Euro-Matex
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada ...
zobacz wszystkie
Aktualności /

Ketmia syryjska 'Red Heart'. Roślina tygodnia

Ketmia syryjska, zwana także ślazowcem syryjskim, poślubnikiem syryjskim lub różą Szaronu to jedyny krzewiasty gatunek ketmii, który nadaje się do uprawy w Polsce. Szkółki oferują wiele odmian, które różnią się przede wszystkim barwą kwiatów. Wartą polecenia jest ‘Red Heart’ tworząca duże białe kwiaty z atrakcyjnym, czerwonym oczkiem w środku.

Hibiscus syriacus Red Heart fot. Grzegorz Falkowski


Ketmia syryjska wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Syrii, lecz ze wschodu Azji, z terenów Chin i Tajwanu, i tam cieszy się bardzo dużą popularnością. Niebiański kwiat, jak nazywają go mieszkańcy Korei Południowej, symbolizuje trwałość narodu, znajduje się w godle tego państwa oraz pojawia w słowach hymnu narodowego. Krzewy ketmii syryjskiej są bardzo cenione także w Japonii. Jej kwiaty wykorzystuje się do dekoracji podczas ceremonii parzenia herbaty.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'Red Heart' to krzew o jajowatym pokroju i wzniesionych pędach. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do około 2 m wysokości. Trójklapowe, romboidalne liście są zwykle jasnozielone i nieduże, mają od 5 do 10 cm długości.

W sierpniu z kątów liści wyrastają pojedyncze białe kwiaty zbudowane z pięciu płatków. Czerwono wybarwione nasady płatków zrastają się tworząc promieniste oczko otaczające zlokalizowany centralnie prętosłup (słupek z przyrośniętymi do niego pręcikami). Po rozwinięciu kwiaty mają do 11 cm średnicy. Krzewy kwitną długo i obficie, aż do pierwszych przymrozków.

Ketmia syryjska Red Heart fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Zobacz więcej ciekawych odmian ketmii syryjskiej

Wymagania i uprawa

Ketmia syryjska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Krzew jest wrażliwy na suszę, zwłaszcza w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia, ale nie lubią też zbyt mokrego podłoża.

Ponieważ gatunek nie jest w pełni mrozoodporny rośliny należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, zwłaszcza zimą. Przed nadejściem mrozu, szczególnie w pierwszych latach uprawy, podstawy krzewów warto obsypać przekompostowaną korą sosnową (podobnie, jak zabezpiecza się krzewy róż czy budlei) a pędy owinąć agrowłókniną, słomą lub osłonić stroiszem. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć.

Ponieważ krzewy późno zaczynają wegetację z cięciem warto poczekać, aż będzie wiadomo, czy gałązki przemarzły, w jakim stopniu oraz jak silne cięcie będzie potrzebne. Na szczęście częściowe uszkodzenia mrozowe nie pozbawią krzewów kwitnienia, bo pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach.

Gdzie posadzić?

W Polsce północno-wschodniej i wszędzie tam, gdzie klimat jest ostry, rośliny można uprawiać w pojemnikach ustawianych eksponowanych miejscach w ogrodach, na balkonach i tarasach, a na zimę chowanych do nieogrzewanych pomieszczeń. Problemu z uprawą ketmii syryjskiej nie mają mieszkańcy Dolnego Śląska i okolic Szczecina, tam ketmie dożywają sędziwych lat i osiągają największe rozmiary.

LOGO ZSZP
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zobacz także najnowsze artykuły

Rośliny na niskie żywopłoty fot. yolfran fotolia
TOP 25 roślin na niskie żywopłoty Obwódka porządkuje ogród. Sprawia, że rośliny nie przerastają na trawnik. Byliny... więcej
zawilce w ogrodzie fot. Couleur - Pixabay.com
Najpopularniejsze zawilce do ogrodu Zawilce to drobne, urocze kwiaty, które zwiastują nadejście wiosny. Potrafią... więcej
Byliny rabatowe w ognistych kolorach fot. iVerde
Byliny rabatowe w ognistych kolorach Masz odwagę, by posadzić w ogrodzie kwiaty o ognistych barwach? Jeśli tak, nie... więcej
niebieskie kwiaty cebulowe fot. iBulb
8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów cebulowych Niebieski jest kolorem symbolizującym siłę woli i wiarę. Otaczanie się tą barwą... więcej
Byliny w przestrzeni publicznej
Najlepsze byliny do miasta Rośliny wieloletnie mają duży wpływ na jakość środowiska, w którym żyjemy.... więcej
Piwonie uprawa i pielęgnacja Teodor Pixabay 1200 x 900 px
Najpiękniejsze piwonie do ogrodu Piwonie to wyjątkowe rośliny wieloletnie. Należą do najstarszych odmian ozdobnych... więcej
zobacz wszystkie
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień