Logo
Logo

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
  • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • Kolor kwiatów: białe
  • Kwiaty: lejkowate
  • Pokrój: pnącze
  • Zapach: kwiaty
  • Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

    Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) to wiecznie zielone pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Naturalnie występuje na Madagaskarze. Gatunek jest narażony na wymarcie (status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych).

    Stefanotis bukietowy w naturze może dorastać do 4,5 metra długości, w warunkach doniczkowych jednak rzadko przekracza 2,5 metrów. Jest pnączem szybko rosnącym, a jego pędy są długie i giętkie. Liście rośliny są ciemnozielone, błyszczące, grube i skórzaste o kształcie owalnym.

    Roślina wytwarza średniej wielkości, białe kwiaty oraz ciemnozielone liście. Obsypuje się nimi bardzo obficie. Kwitnie od wiosny do lata (choć szczyt kwitnienia przypada w maju lub czerwcu).

    Już kilka kwiatów stefanotisa wystarczy aby cały dom napełnić jego słodkim zapachem!

    Wymagania i uprawa

    Stefanotis bukietowy to delikatna i wymagająca roślina. Dobrze rośnie na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. W okresie wegetacji powinien mieć zapewnioną stałą temperaturę około 20 °C, a zimą musi mieć niższą temperaturę (ale nie mniej niż 13 °C!). 

    Pnącze to potrzebuje też systematycznego podlewania i sporej wilgotności – w okresie wzrostu podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie bo zacznie zrzucać liście. Dodatkowo należy zraszać jej liście miękką woda o temperaturze pokojowej oraz czyścić je z kurzu wilgotną szmatką.

    Roślinę można nawozić w czasie wzrostu i kwitnienia nawozami do roślin domowych. Należy również uważać na mszyce i przędziorki – są to szkodniki dość często atakujące stefanotisy.

    Stefanotis wymaga solidnej podpory. Zwykle stosuje się bambusowe patyczki, druciane obręcze lub pergole i kratki na ścianie. Pędy zbyt długie lub ogołocone z liści przycina się na wiosnę.

    Opadanie pąków i kwiatów stefanotisa

    Pąki kwiatowe stefanotisa są delikatne i mogą opadać na skutek:

    • wahań temperatury, np. z powodu przeciągów,
    • przenoszenia rośliny – stefanotis nie lubi przestawiania i od razu zrzuca wtedy kwiaty,
    • przesuszenia lub przelania podłoża.

    Zastosowanie

    Stefanotisy są wspaniałymi roślinami dekoracyjnymi w domu. Ich kwiaty są często wykorzystywane przez panny młode do ślubnych bukietów.

    Ciekawostki

    Nazwa rodzajowa Stephanotis pochodzi od greckich słów: stephanos – wieniec i otis – kłos, odnoszących się do kształtu kwiatów pnącza.


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

    Autor
    Stefanotis bukietowy
    Stefanotis bukietowy
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (2)
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    31-07-2023 10:26

    Komentarz dodany przez JOANNAA: Mój Stefanek po przekwitnięciu zgubił wszystkie kwiaty (pod koniec czerwca, na początku lipca) a teraz wypścił owoc zielony, w kształcie pomidora ! Co to jest i co z nim zrobić ?

    Gość Jan

    29-01-2023 13:49

    Roślinę należy przesadzić do odpowiedniej dla niej ziemi i pielęgnować zgodnie z jej wymogami.

    Gość Magda

    18-12-2020 08:34

    Po zakupie mojego Stefanka także odpadły kwiaty i liście zaczęły żółknąć- więc go przesadziłam i porządnie podlałam po miesiącu zaczął puszczać nowe pędy 😊Trzymam kciuki za wasze👍

    Gość Angelika

    29-11-2020 20:13

    Witam mam takie pytanie kupilam miesiąc temu kwiatka stefanotis bukietowy ale od jakiś 3 dni liście zaczynają mi żółknać . Pąki kwiatów są ładne biale ale tez zaczynają mi opadac . Po zakupie nie przesadzałam kwiatka trzymam go na parapecie nie przekładam. I pytanie od czego ...

    Gość Wanda

    27-10-2020 15:12

    Mojego Stefana mam rok kupiłam w lipcu kwitnącego Obecnie jest koniec października i zaczął kwitnąć jak szalony ale żółkną mu liście DLACZEGO?

    Gość Wioletta

    01-09-2020 10:41

    Co mam zrobić liście zeschly ale nie opadły czy można uratować??kwiata

    Pokaż wszystkie komentarze